360 km na godzinę, 400…505. Japońskie pociągi będą „walczyć o kolejne rekordy prędkości [WIDEO]

Japońskie pociągi shinkansen będą jeździć z prędkością 400 km na godzinę. Zdjęcie: EPA/JIJI PRESS JAPAN, Dostawca: PAP/EPA.
Japońskie pociągi shinkansen będą jeździć z prędkością 505 km na godzinę. Zdjęcie: EPA/JIJI PRESS JAPAN, Dostawca: PAP/EPA.

W Japonii ruszyły testy nowej generacji pociągu shinkansen, który ma osiągać prędkość 400 km/h – podała agencja Bloomberga. Alfa-X mają wejść w 2030 roku do taboru krajowego przewoźnika JR East, który planuje, że będą się one poruszać z prędkością 360 km/h.

Jeśli uda się to osiągnąć, to japońskie pociągi okażą się szybsze w codziennym użytku o 10 km/h od chińskich Fuxing Hao, które łączą Pekin z Szanghajem.

Testowany od piątku skład kursuje w nocy między miastami Aomori i Sendai na wyspie Honsiu. Badania mają potrwać przez trzy lata.

Jak przypomina Bloomberg szybka kolej stała się symbolem Japonii od 1964 roku, kiedy to rozpoczęły działalność w związku z olimpiadą w Tokio. Shinkanseny są punktualne i stanowią alternatywę dla transportu lotniczego w połączeniach krajowych. Alfa-X ma być kluczowym elementem oferty zakładającej szybkie połączenie stolicy z Sapporo na wyspie Hokkaido.

Mimo że obecnie Alfa-X uznawany jest za najszybszy pociąg na świecie, to może stracić ten tytuł zanim wejdzie do służby. W 2027 roku ma rozpocząć działalność nowa linia maglev między Tokio a Nagoją. Poruszający się głównie w tunelach pociąg poruszający się bez styku pojazdu z torem dzięki unoszeniu elektromagnetycznemu ma osiągać prędkość maksymalną rzędu 505 km/h. Dzięki temu podróż między tymi miastami będzie trwać 40 minut, a nie 110 jak obecnie.

PAP

Comments are closed.