Sąd nie miał wątpliwości. Sprawca zniszczenia krzyża w kwidzyńskiej katedrze aresztowany

Katedra św. Jana Ewangelisty w Kwidzyniu/fot. Kwipedia/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons
Katedra św. Jana Ewangelisty w Kwidzyniu/fot. Kwipedia/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Kwidzyński sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu 44-latka, któremu zarzucono obrazę uczuć religijnych poprzez zniszczenie krzyża z kruchty katedry w Kwidzynie. Mężczyzna podejrzany jest też o grożenia swoim rodzicom oraz jazdę pod wpływem alkoholu.

O decyzji, jaką w piątek podjął kwidzyński sąd, poinformował PAP prok. Mariusz Duszyński z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Wyjaśnił, że wniosek o tymczasowy – trzymiesięczny areszt, skierowała do sądu Prokuratura Rejonowa w Kwidzynie, a był on motywowany m.in. obawą matactwa ze strony podejrzanego.

W środę kwidzyńska policja postawiła 44-latkowi zarzut obrazy uczuć religijnych poprzez zniszczenie krucyfiksu, który wisiał w kruchcie kościoła św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie.

W czwartek mężczyźnie przedstawiono trzy dodatkowe zarzuty, z których dwa dotyczyły kierowania przez niego gróźb i naruszenia nietykalności cielesnej jego rodziców, a jeden – prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Do wszystkich tych czynów miało dojść w pierwszych dniach maja br., za popełnienie każdego z nich kodeks karny przewiduje maksymalnie dwa lata więzienia.

Dodatkowe zarzuty były efektem zebrania przez policjantów zajmujących się sprawą zniszczenia krzyża dodatkowego materiału dowodowego. 44-latek nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów i odmówił złożenia wyjaśnień.

Do aktu wandalizmu w katedrze położonej w centrum Kwidzyna doszło 3 maja. Ze ściany kościelnej kruchty zrzucony został krzyż. Krucyfiks połamano i podeptano, a do kropielnicy ktoś wlał najprawdopodobniej alkohol. 7 maja proboszcz kościoła zawiadomił o tej sprawie policję. Jeszcze tego samego dnia policjanci zatrzymali w tej sprawie 44-letniego mieszkańca powiatu kwidzyńskiego, który już wcześniej przewijał się w innych postępowaniach prowadzonych przez lokalną policję.

O akcie wandalizmu informowały w poniedziałek media. Portal gość.pl zacytował ks. Ignacego Najmowicza, proboszcza parafii św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie. „W godzinach popołudniowych w kruchcie przy wejściu znaleźliśmy zniszczony i podeptany krzyż, a do kropielnicy wlana została jakaś silnie pachnąca ciecz, najprawdopodobniej alkohol” – opowiedział portalowi duchowny.

(PAP)

Comments are closed.