
Muzeum powstało w 1969 roku. Współcześnie kładzie szczególny nacisk na „sztukę LGBTQ”. Na 2019 rok Muzeum Sztuki Gejowskiej i Lesbijskiej Leslie-Lohman przygotowało retrospektywę pół wieku prac „artystów LGBTQ”.
O ile można by zrozumieć jeszcze tworzenie muzeum o takiej tematyce prac, to tworzenie „muzeum” ze względu na preferencje seksualne artystów wydaje się całkowitym bezsensem. W dodatku LBGT-iści walczą ponoć z wykluczeniem, a tu sami zamykają się w getcie. Gdzie sens, gdzie logika? – chciałoby się zapytać. Sens jednak jest. Chodzi po prostu o ideologiczną propagandę, w którą włącza się nawet dzieci.
Twórcy muzeum Charles Leslie i Fritz Lohman zaczęli kolekcjonować sztukę w latach 60., z dużym naciskiem na sztukę homoerotyczną. To można było jeszcze zrozumieć. Później jednak akcent przesunął się z tematyki, na twórców, którzy należą do tego środowiska.
Untitled sculpture by Nancy Grossman from 1968-1969, as part of Art after Stonewall, 1969-1989 at the Leslie Lohman Museum.https://t.co/t8hNFBCntG pic.twitter.com/dwHv7UAhiI
— Dusty Rebel (@TheDustyRebel) May 12, 2019
Pojawili się „queer-filmowcy”, „trans-malarze”, „gejo-rzeźbiarze”, „lesbo-graficzki”, etc. Ciekawe są także tematy wystaw „Art & AIDS: 35 Years of Survival”, czy „On Our Backs: Rewolucyjna sztuka queerowego seksu”.
Jak się dowiadujemy „aktualnym priorytetem muzeum jest podkreślenie różnorodności społeczności LGBTQ. Podczas gdy większość kolekcji muzeów, takich jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej, jest w przeważającej mierze zdominowana przez artystów męskich – tylko 3% do 4% sztuki w większości muzeów to artystki, to 18% kolekcji Leslie-Lohman pochodzi od artystów którzy nie identyfikują się jako mężczyźni”.
Fabulous time at the @LeslieLohman for Alien Skins section of Mundos Alternos. And ran into our friend @scherezade_art pic.twitter.com/PO2OAgx2ad
— borderlands art & theory (@Borderlands_art) May 11, 2019
Były dyrektor muzeum Hunter O’Hanian założył fundusz aktywizujący „zwiększenie różnorodności płciowej artystów w kolekcji muzeum”. Muzeum rozszerzyło też „ofertę edukacyjną”, organizuje warsztaty i „edukuje opinię publiczną o historii sztuki LGBTQ”. Lindsay Amer z „Queer Kid Stuff” z YouTube, przyprowadza do tego „muzeum” dzieci, by poznawały „sztukę i kulturę oraz historię LGBTQ”.