Kościół przez setki lat skutecznie walczył z pedofilią. Dopiero postęp doprowadził do zatajeń

Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.

Kościół już setki lat temu wypracował mechanizmy skutecznej walki z pedofilią. Liberalny papież Franciszek i zlewicowani kapłani odkrywają je na nowo dopiero teraz. Gdy przyjrzymy się historii dokumentów sporządzanych w Watykanie na temat tej deprawacji, możemy dojść do wniosku, że za sfilmowaną przez Siekielskiego tragedię w dużej mierze odpowiadają liberalne naciski z zewnątrz, które wymuszały w Kościele postęp.

5 maja 1514 roku papież Leon X wydał dokument Supermae dispositionis w którym ogłosił, że każdy Chrześcijanin – zarówno świecki jak i duchowny, który dopuszcza się jakichkolwiek aktów seksualnych z dziećmi powinien zostać objęty karą – zarówno kanoniczną, jak i wymierzoną przez państwo. Przypomnijmy, że do podobnych wniosków, uwielbiany przez lewicę papież Franciszek doszedł dopiero teraz.

Inny wielki papież, Pius V ogłosił 30 sierpnia 1568 w konstytucji Horrendum, że grzech pedofilii jest wynaturzeniem i jeśli dopuści się go jakikolwiek duchowny to powinno się go niezwłocznie oddać w ręce władzy świeckiej, która musi się zobowiązać do wymierzenia mu surowej kary. Duchowny taki zostawał zdegradowany w hierarchii Kościoła, a następnie usuwany ze stanu duchownego

Święta Kongregacja Soboru Lavellana seu Romana z 6 lipca 1726 roku nakazywała usunąć ze stanu duchownego, każdego kapłana który dopuścił się grzechu pedofilii. Następnie nawoływała władzę świecką do wymierzenia takiemu delikwentowi, jednej z najwyższych ówcześnie kar, karę ciężkich galer.

W 1917 roku, prawo kanoniczne mówiło, iż każdy duchowny który złamał celibat z osobą poniżej szesnastego roku życia powinien podlegać karze Suspendsa Forendae Sententiae. Dodatkowo tacy księża powinni zostać pozbawieni wszelkich benefitów i przywilejów wynikających z ich przynależności do kapłaństwa. Jeśli ich przypadek był cięższy to zostawali oni natychmiastowo usunięci ze stanu duchownego.

Źródło: Florian Lempa, Kanoniczna ochrona karna małoletnich przed nadużyciami seksualnymi, str. 57-58

28 KOMENTARZE

 1. „możemy dojść do wniosku, że za sfilmowaną przez Siekielskiego tragedię w dużej mierze odpowiadają liberalne naciski z zewnątrz, które wymuszały w Kościele postęp”
  ___
  Zacofanie Kościoła gwarancją bezpieczeństwa wiernych.
  Pieprzenie. Za co jeszcze postęp odpowiada? Za wojny?

  • Żebyś wiedział! Przykład: narodowosocjalistyczne obozy koncentracyjne w latach 1939-45, Kambodża za Pol Pita, Korea płn…. Wymieniać dalej?

   • No nie wiem. Mnie się Kambodża Pol Pota nie kojarzy z postępem. Reżim Kimów też nie.

    • Marksiści traktują ludobójstwo również jako postęp ku świetlanej przyszłości socjalistycznego świata różowych jednorożców.

 2. w związku z tym, że klechy „pod presją” gwałcą dzieci czyli do 15 roku życia należy przesunąć wiek dopuszczenia do 18 by gwałcili do 18
  moja propozycja jest inna niech klechy z aktywistami z PIS razem się leczą z zakładach
  jednakże oddalonych od Rzeczypospolitej

 3. „Komunistyczna agentura w latach 30-tych XX wieku wprowadziła do Kościoła 1100 agentów. Wśród nich byli ateiści, komuniści, a także homoseksualiści, którzy mieli za zadanie doprowadzić do zniszczenia Kościoła od wewnątrz.”

  pch24.pl/grzegorz-gorny–komunistyczna-agentura-od-lat-niszczy-kosciol-od-wewnatrz,62525,i.html#ixzz5np284DVZ

  • A co to ma do rzeczy? Dlaczego sekta zwana kościołem nie pozbywa się ich dając światu wyraźne świadectwo że ich nie tolerują? Dlaczego w zamian kryją takich ludzi? Dlaczego swoim pedofilom pozwalają na dalsze kontakty z dziećmi przenosząc w inne rejony kraju? Są tak tępi i naiwni myśląc że to się nie powtórzy? NIE. To sekta pedofilska w której każdy kryje d* drugiemu (i to dosłownie, i to w przenośni :)) innej opcji nie ma, a jak jest, to proszę mnie oświecić zaczynając od odpowiedzi na postawione przeze mnie pytania :)

   • Z w/w artykułu wynika, że agentura obstawiała ważne stanowiska w hierarchii kościelnej dlatego ich należy wyrzucić na zbity pysk jako pierwszych.

 4. „Kościół przez setki lat skutecznie walczył z pedofilią”? Idźcie się leczyć NC. Spadam.

  • Cytowane dokumenty są jednoznaczne. Natomiast Kościół, który się zdegenerował musi się naprawić, „odrodzić”, i tak często bywało w historii różnych Kościołów. W przeciwnym wypadku Kościół przestaje być Kościołem, ustaje łaska uświęcająca i następuje odpływ wiernych. Więc (zatem :-) nastepują działania samodyscyplinujące, zaostrzenie reguły,nacisk na życie klasztorne. Nie za dużo tych „kapłanów” w polskim katolicyzmie? Etatyzm.

 5. Należy tu zauważyć, że w XVI wieku stosunki seksualne były akceptowane od 12 roku życia.
  W związku z tym duchowny obrabiający 12-letnie dziecko tutaj nie podpadał… no bo Maryja Dziewica też była 12-latką.
  Teraz też jest podobnie.
  Księża-pedofile to zwykle tzw elfebofile – osoby współżyjące z młodocianymi po 12 roku życia czyli już w okresie pokwitania i później.
  Tak czy owak są to zboki.

 6. Jeszcze jako ciekawostkę dodam, że niektórzy historycy (pewien Szwajcar) w swoich pracach wykazują że Leon X, który wprowadził antypedofilne przepisy o których tu mowa prawdopodobnie był ateistą.
  Zasłynął sprzedawaniem odpustów na wielką skalę a za uzyskaną kasę prowadził wystawne życie.
  Lubował się w ucztach, polowaniach i … kobietach.
  Jego słynne powiedzenie brzmiało:
  „Mamy papiestwo, więc się bawmy”.

 7. Czas kiedy odpalono film ma znaczenie.Okrzyki pedofilia,pedofilia zagłuszają w przestrzeni medialnej podglebie homoseksualne w kościele.To nie pasi, mogłoby się źle kojarzyć.Od dawna mówi o tym Międlar..ale to przecież oszołom, nieprawdaż? Dziś w PR była dyskusja o filmie z udziałem m in. KS.prof.Oko, warto było posłuchać.Natomiast spektakularne wdrażanie śledztwa i zapowiedzi spec ustawy-żenujace! Był czas były służby aż dopiero Sekielski.

  • No to już mamy efebofilię, pedofilię, homoseksualizm i ustawę 447. I jeszcze celibat na głowie. Nie za święty chce być ten polski kościółek? To jest podstawowa brednia. Ten Kościół do tego nie dostaje. Łamanie ślubowań to poważne wykroczenie ( czy tam „błąd”).

 8. Bzdury ,zawsze klechy gwałcili dzieci i nie tylko dzieci ,im było zawsze wolno . To że jakiś papieży na coś tam wysmarował ,to o niczym nie znaczy .KK zawsze taki był i jeszcze gorszy . Ogladzaluscie film o papieżu ,medyceudzach ,bardzo ,to papusvi ,burdele w Watykanie byli na okrągło ,obejrzyjcie sobie ,to jest historyczne ,nie ma tam kłamstw i dopiero niech jakiś bezrozumny ,z wyschniętym mózgiem cokolwiek wysmaruje . Ja wręcz NIENAWIDZE głupich ,ciemnych ,nieodczytanych miernoty .

 9. Brońcie dalej zgniłego i wypaczonego Kościoła Narodowcy i możecie nie startować w wyborach bo więcej niż 5% nie dostaniecie.

 10. „Kościół przez setki lat skutecznie walczył z pedofilią” No właśnie widać, że walczył nieskutecznie, skoro co sto lat w oficjalnym dokumencie podawał środki na walkę z tą zbrodnią. Co gorsze, z faktu że pierwszy dokument datowany jest na 1514 rok, można wnioskować, że problem pedofilii co najmniej od pół tysiąca lat jest instytucjonalnie związany z instytucją Kościoła! I do dziś nie został rozwiązany…

Comments are closed.