Koń by się uśmiał. Niemcy pouczają Polaków: „Nie powinniście tak traktować Żydów”

Koń by się uśmiał - Niemcy pouczają Polaków jak traktować Żydów. Foto: wikimedia/pixabay
Foto: wikimedia/pixabay

Niemcy z redakcji Die Welt krytykują posunięcie polskich władz dotyczące odwołania izraelskiej delegacji w Polsce. Zarzucają polskiemu rządowi, że wykorzystuje całą sytuację do gry kampanijnej. Może to i racja, jednak czy Niemcom wypada mówić, jak Polacy mają traktować Żydów?

Niemieckie gazety Die Welt i Frankfurter Allgemeine Zeitung wyrzucają polskim rządzącym, że wykorzystują drażliwe kwestie stosunków polsko-żydowskich do prowadzenia kampanii wyborczej.

Obie gazety zacytowały stanowisko polskiego MSZ tłumaczące odwołanie wizyty żydowskich oficjeli tym, że „zmiana składu mogła sugerować, że rozmowy miałyby koncentrować się na kwestiach restytucji mienia”. Według Niemców PiS chce zbudować kapitał polityczny na aferze, przed wyborami do europarlamentu.

Niemcy mówią Polakom jak powinny wyglądać stosunki z Żydami

Philipp Fritz w „Die Welt” pisze: „Zadośćuczynienie za zrabowaną polskim Żydom podczas II wojny światowej własność należy do najbardziej drażliwych tematów w relacjach polsko-izraelskich”. Redaktor zdaje się nie zauważać, że każdy komentarz Niemca, dotyczący zadośćuczynienia za zbrodnie dokonane w czasie wojny (Dokonywane przecież przez Niemców!), są co najmniej niesmaczne.

Na argumentację Polaków, iż to Niemcy rabowali i mordowali Żydów odpowiada: „Ten punkt widzenia pomija pojedyncze przypadki zbrodni popełnianych przez nieżydowskich Polaków na żydowskich Polakach”

Źródło: Die Welt, Frankfurter Allgemeine Zeitung

Comments are closed.