Lekarze urywają głowy noworodkom. Różne wyroki w Polsce i w Wielkiej Brytanii

Zdj. ilustracyjne. Foto: pexels/ fotolia
Zdj. ilustracyjne. Foto: pexels/ fotolia

Umorzono postępowanie przeciwko ginekologowi Krzysztofowi S., który podczas porodu urwał głowę rodzącemu się dziecku. Dolnośląska Izba Lekarska nie dopatrzyła się błędów w postępowaniu lekarza, który nie poniesie odpowiedzialności zawodowej za tragedię, która wydarzyła się 18 stycznia 2017 r.

W podobnej sprawie w czerwcu 2018 r. zapadł wyrok dla dr Vaishnavy Laxman w Wielkiej Brytanii, która urwała dziecku główkę podczas porodu. Lekarka odbierając poród 30-letniej pacjentki odmówiła wykonania cesarskiego cięcia. Postanowiła, że kobieta ma urodzić w naturalny sposób.

Niestety, dziecko ułożone było głową do góry. Lekarka ciągnęła noworodka za nogi, w efekcie głowa dziecka oderwała się i została w ciele matki.

Sąd lekarski z miejsca uznał, że ginekolog Vaishnavy Laxman, pracująca w szpitalu Ninewells w szkockim Dundee, popełniła błąd medyczny, zaś Trybunał w Manchesterze uznał lekarkę za winną błędów w leczeniu.

Do tragedii i analogicznego błędu doszło w Świebodzicach. 18 stycznia 2017 roku do szpitala miejskiego przyjechała kobieta w 22. tygodniu ciąży. Miała silne bóle brzucha, przyjęto ją więc na oddział. Kilka godzin później rozpoczął się poród.

Wyskoczyły nóżki dziecka. Poczułam, jak lekarz z dużą siłą ciągnie za nogi. Powiedziałam, że strasznie mnie boli, żeby przestał tak robić, bo nawet zwierząt tak się nie traktuje – opowiada kobieta.

Noworodkowi w trakcie porodu oderwano głowę. Szpital tłumaczył, że czynności prowadzone były prawidłowo i zrobiono wszystko, co było możliwe. Dolnośląski Rzecznik Dyscyplinarny Izby Lekarskiej uznał, że lekarz nie popełnił błędu i umorzył postępowanie.

Śledztwo nadal jest w toku. Sprawą zajmuje się Prokuratura Regionalna we Wrocławiu, jej finał zależy od opinii biegłych.

15 KOMENTARZE

 1. Porównywanie bantustanu żydowsko-niemieckiego do państwa, które było niegdyś największym imperium w historii jest nie na miejscu. Cywilizacja łacińska vs. cywilizacja judeo-turańka.

   • Akurat słucham muzyki ” turańskiej”. Myślę że w tłumaczeniu słowa były by podobne do BYĆ MOŻE Anny German.

  • uwielbiana przez ludność tubylczą ”darmowa opieka medyczna” przynosi swoje żniwo.Nawet jeśli uznano by lekarza winnym to i tak zapłaciliby podatnicy a winny najwyżej zmieniłby szpital.

 2. Upośledzili Ci dziecko ?? Zabili Ci dziecko ?? Wykorzystali seksualnie Twoje dziecko ?? Przecież nic się nei stało !!! Nikt za to odpowiedzialności nie poniesie !! Tak wyglądają sprawy w kraju okupowanym….

 3. w polsce sedziowie, prawnicy z rodzin, lekarze, milicja, sb, wsi cala ta post komuna ma sie swietnie!

 4. 22 tydzień to ledwie trochę ponad połowę ciąży i tak takie dziecko by nie przeżyło pewnie.

  • Już niejedno takie przeżywało. We współczesnych czasach gigantyczna większość wcześniaków (w tym też wcześniaków najwcześniejszych) przeżywa. Poza tym urodzone dziecię można by ochrzcić, co oprócz pełnej gwarancji (zamiast prawdopodobnego przypuszczenia) zbawienia dałoby też spokój wewnętrzny matce i pewne ukojenie w niewyrażalnym słowami bólu.

 5. CO wolno wojewodzie – czyli możnym tego świata , to nie tobie smrodzie – czyli nam

 6. Lekarze , komornicy policjanci , wojskowi wysocy urzędnicy państwowi to jedna sitwa , której prawo nie obowiązuje . Należy zlikwidować wszelkie przywileje . I tak księża mają swoje sądy , kodeksy , prawo kanoniczne . A co mnie to qwa obchodzi – prawo świeckie to prawo dla wszystkich , lekarze mają swoje sady , prawnicy – mają izbę dyscyplinarną – to też sąd , ale dla swoich , bardzo wyrozumiały . Co to ma znaczyć ? Zróbmy więc osobne sądy dla złodziei , alimenciarzy , morderców , aferzystów i wszelkiej maści bydlaków. To rozdrobnienie to zmora polskiego wymiaru sprawiedliwości . Pozbawić posłów immunitetu – wszystkich polityków , zastosować jedno prawo dla wszystkich i je należycie egzekwować i będzie dobrze.

 7. Ale forum kretynow, ktoś z idiotow zabierajacych glos odbieral kiedyś poród? Ginekolodzy to teraz muszą uważać na aborcję, a odebranie porodu jest mniej ważne. Kiedyś jako student odbieralem… Mocne przeżycie…Stara gwardia odchodzi..I te sposoby, jak matce i dziecku nie zrobić krzywdy. Wszystko ginie, a teraz o aborcji sobie porozmawiajcie, a jak wam się będzie dziecko rodzić, to życzę szczęścia..

Comments are closed.