Biały Dom: Donald Trump spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą 12 czerwca

Biały Dom poinformował w środę w oficjalnym komunikacie, że prezydent Donald Trump spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą 12 czerwca w Waszyngtonie.

Jak głosi komunikat, prezydent Trump powita wraz z pierwszą damą Melanią Trump prezydenta Andrzeja Dudę wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą 12 czerwca w Białym Domu.

Biały Dom podkreśla, że wizyta prezydenta Dudy będzie stanowić potwierdzenie „historycznych i kulturalnych więzi łączących Stany Zjednoczone i Polskę”, co nabiera szczególnego znaczenia „w kontekście 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej”, która przypada w tym roku.

„Prezydent Trump i prezydent Duda będą omawiali rozwijające się strategiczne partnerstwo oraz szereg spraw interesujących obie strony, w tym obronność, bezpieczeństwo, energię oraz kwestie handlowe” – podaje Biały Dom.

Polska i Stany Zjednoczone będą również „obchodzić 20. rocznicę przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego i 30. rocznicę upadku komunizmu” – głosi oświadczenie.

We wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział, że Trump chce między innymi przedyskutować propozycję dotyczącą zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce.

Wyrażamy satysfakcję z potwierdzenia przez Biały Dom daty 12 czerwca wizyty polskiej pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy w Waszyngtonie – powiedział w środę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

„Prezydent Trump i prezydent Duda będą omawiali rozwijające się strategiczne partnerstwo oraz szereg spraw interesujących obie strony, w tym obronność, bezpieczeństwo, energię oraz kwestie handlowe” – podaje Biały Dom. Polska i Stany Zjednoczone będą również „obchodzić 20. rocznicę przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego i 30. rocznicę upadku komunizmu” – głosi oświadczenie.

„Wyrażamy satysfakcję z potwierdzenia przez Biały Dom daty wizyty pary prezydenckiej w Waszyngtonie, o której rozmawialiśmy od początku, czyli 12 czerwca” – podkreślił Szczerski.

Jak dodał prezydent spędzi cały 12 czerwca w Waszyngtonie, a 13 czerwca rozpocznie wizytę gospodarczą na Zachodnim Wybrzeżu, która obejmie stany Teksas i Nevadę a także Dolinę Krzemową w Kalifornii. Prezydentowi będzie towarzyszyła grupa przedsiębiorców oraz przedstawicieli start-upów.

O swoją wizytę w Stanach Zjednoczonych Andrzej Duda był pytany w niedawnym wywiadzie w TVN24. Prezydent przypomniał, że od dawna zaplanowana jest jego wizyta w czerwcu na Zachodnim Wybrzeżu USA – w Houston i San Francisco.

„Planowaliśmy odwiedzić w Houston centra medyczne w związku z naszą polityką, jeżeli chodzi o leczenie raka i jego skuteczność, badania nad tym, w jaki sposób go zwalczać. Tam jest jedna z absolutnie najlepszych placówek na świecie, w której zresztą pracuje cały szereg polskich profesorów i lekarzy polskiego pochodzenia” – mówił Duda. Jak poinformował, zaplanowana jest też jego wizyta w San Francisco i spotkanie z tamtejszą Polonią.

Pytany o ewentualną wizytę w Waszyngtonie i spotkanie z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Andrzej Duda podkreślił, że jeżeli Donald Trump będzie chciał się z nim spotkać, to on „oczywiście nie tylko z wielką przyjemnością, ale przede wszystkim z wielką ochotą spotka się z nim”. „Dla mnie to jest zawsze szansa na załatwienie różnych, bardzo ważnych polskich spraw, a mamy dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Warto chuchać na ten żar, żeby on był jak najcieplejszy i żeby te relacje dobrze się układały” – powiedział prezydent.

Szef gabinetu prezydenta pytany przed kilkoma dniami o tematy rozmowy Duda-Trump powiedział, że będzie to „kwestie Trójmorza i amerykańskiej obecności biznesowej w infrastrukturze energetycznej, transportowej, telekomunikacyjnej krajów naszego regionu, ale także dwustronna współpraca energetyczna i biznesowa polsko-amerykańska”.

„Oczywistym tematem rozmowy jest także kwestia wojskowej obecności amerykańskiej w Polsce. Te rozmowy się toczą, chcielibyśmy, żeby je skonkludować w ciągu kilku najbliższych miesięcy tak, aby można było ogłosić model zwiększonej amerykańskiej (wojskowej) obecności w Polce i harmonogram wdrażania” – poinformował prezydencki minister.

Polska para prezydencka pierwszą wizytę w Białym Domu złożyła 18 września ubiegłego roku. Andrzej Duda spotkał się wtedy z prezydentem USA w Białym Domu, gdzie m.in. doszło do podpisania wspólnej polsko-amerykańskiej deklaracji dot. współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, energetyki oraz wymiany handlowej i inwestycji.

(PAP)

17 KOMENTARZE

 1. szabesgoj Maliniak przyjedzie do Trampka i obieca mu ładowanie kasy polskiego podatnika w złom z USA. z pewnością zapewni tez Trampka, ze pisuary będą bulić haracz zgodnie z planem.

  • JUDA pojedzie i najpierw zydzi obetra sobie jego geba buty potem na niega narobia i na koniec popuszczajc po nogawkach bedzie podpisywal utworzenie panstwa polin! Ciekawe co na niego maja. Korysztal z ukrainskich prostytutel. Nie moge patrzec na ten nalany pysk chlopczyka w spodenkach

  • jak nie chcesz tego wszystkiego robić to możesz wrócić do stanu sprzed 1918 roku, skoro tak wygodniej.

   • Czy ktoś pytał o zdanie a tym bardziej o „dobre rady” jakąś polskojęzyczną mendę stepową? ? Stepowcy wracać do siebie! Koniec gościny i w-uj ci do tego co Polacy będą robić w NASZYM! – Polaków kraju!

 2. Przegrzaliście temat 447, Żydzi się cieszą ale PiS i tak będzie miał 30-50%, nie odbierzecie im głosów. Zniszczyli was, Konfedaracjo. Cieszę się, Moszeczkowa i Czerniak przegięli pałkę.
  „https://www.tvp.info/42645232/poki-jestem-prezydentem-nigdy-nie-zgodze-sie-na-uznanie-roszczen-za-mienie-bezspadkowe”

 3. Wola monarchy jest rozkazem dla wasala, adrian natychmiast musi przywdzìać wór proszalny i z pochwą na konopnym sznurze u szyi stawić się na kolanach przed obliczem władcy. Niech nie zapomni ślubów uroczystych złożyć, iż co do złotówki splaci nie nasze długi żydom z naszych podatków. Czołem niech wielokrotne ziemi u stup monarchy dotknie a o przebaczenie błaga za ten naród ciemny i krnąbrny który osmiela się nie widzieć interesu w przebywaniu jakichkolwiek obcych wojsk na swym terytorium i w ramach swego ciemnogrodu bezsensu ratował życie tysięcy żydów. Ratował to i zapłacić może.

 4. Adrian, pamiętaj ty jesteś górą. Tylko nie deklaruj się na dzień dobry, że jesteś obrzezany, źle to wygląda.

 5. Może tym razem prezydent Duda pobije poprzedni rekord i jego rozmowa z Trumpem będzie dłuższa niż 20 minut. Ciekawi mnie komunikat końcowy.
  BTW, może Duda powinien spotkać się z polskim lekarzem Burzyńskim gdy już tak zainteresowany jest leczeniem raka.

 6. Panie pierdzydęcie , proszę nie zapomnieć stolika , krzesełka i klęcznika. Na stojaka będzie zbyt poważnie i nieuniżenie…

 7. Czy dobór koloru klęcznika jest w jurysdykcji kancelarii judeochrześcijanskiego rezydenta Polin?

  • Najpierw oddajcie zrabowane Zydowskie kosztownosci i srebra ktore podPiSdzieliscie naszym starszym braciom a pozniej mozecie sobie podpalic kukle rudego sutenera z Muzeum Polin

   • Masz chłopie niezłego pier.dolca albo życie wyjątkowo smutne, skoro cały dzień siedzisz w necie i się pode mnie podszywasz.:)

    • Nadaj bydlaka na policje albo zawiadom ABW w Tel-Avivie to zaraz sie zboczencem zajma!! Ale nicka mi zapierdo.liles?? Co?

Comments are closed.