Cinkciarz oszukiwał turystów. Wymieniał waluty na nic nie warte banknoty

Kajdanki, areszt. Obrazek ilustracyjny. Fot. Pixabay
Kajdanki, areszt. Obrazek ilustracyjny. Fot. Pixabay

Policjanci z I Komisariatu w Krakowie zatrzymali 53-letniego oszusta. Ofiarami przestępcy padali obcokrajowcy, którzy wabieni korzystnym kursem waluty, tracili spore kwoty gotówki. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Kilka tygodni temu do I Komisariatu Policji w Krakowie zgłosiła się para turystów, którzy zostali oszukani. Policjanci w rozmowie z pokrzywdzonymi ustalili, że gdy ci stali pod jednym z krakowskich kantorów sprawdzając kurs waluty podszedł do nich starszy mężczyzna oferując im wymianę gotówki.

Z uwagi na bardzo korzystne warunki wymiany i na zaufanie jakie wzbudził mężczyzna para zdecydowała się na uliczną transakcję. Obcokrajowcy wręczyli oszustowi 50 Euro w zamian otrzymując dwa banknoty o nominale 10 złotych oraz jeden banknot 200 złotowy.

Zadowoleni z owocnej transakcji udali się na zakupy, podczas których usłyszeli, że pieniądze którymi się posługują to banknoty, które zostały już wycofane z polskiego rynku. Zaskoczeni sytuacją udali się do komisariatu, gdzie złożyli zawiadomienie o przestępstwie.

Kryminalni z Komisariatu I Policji podjęli kroki w celu ustalenia sprawcy zdarzenia. Zabezpieczono monitoring z miejsc, w których wg relacji poszkodowanych mógł być widziany oszust. Jego przestępcze działania zostały nagrane przez jedną z kamer miejskiego monitoringu.

Kilka dni temu funkcjonariusze zatrzymali poszukiwanego. Mężczyzna został zauważony, gdy kręci się obok jednego z kantorów. To 53-letni mieszkaniec Gdańska, który był poszukiwany do odbycia kary za wcześniejsze oszustwa.

Przy zatrzymanym policjanci zabezpieczyli gotówkę w obcej walucie oraz pieniądze, które używane były przed denominacją. Z uwagi na inne tego typu zgłoszenia policjanci sprawdzają czy zatrzymany mężczyzna może mieć związek z tymi przestępstwami. Podejrzany trafił do zakładu karnego, odbywa zasądzoną karę za wcześniejsze oszustwa.

Źródło: malopolska.policja.gov.pl