Maszyny przejmują władzę? W Estonii ludzi będzie sądzić… sztuczna inteligencja

Młotek sędziowski/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay
Młotek sędziowski/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

Sztuczna inteligencja rozwija się od dłuższego czasu w bardzo szybkim tempie. W Estonii zostanie ona wykorzystana do sądzenia ludzi.

W Estonii trwają prace nad budową specjalnego systemu opartego o sztuczną inteligencję, który miałby orzekać w sprawach sądowych. Postępowania, które byłyby prowadzone przez automaty dotyczyłyby przedmiotów sporu o wartości nieprzekraczającej 7 tys. euro.

Aby takie rozwiązanie stało się możliwe, konieczne będzie cyfrowe przetwarzanie dokumentów, które będą stanowić materiał dowodowy w poszczególnych sprawach. Następnie będą one badane przez odpowiednio przygotowane algorytmy, które wydadzą wyrok. Co ważne, system ma się samodzielnie uczyć i tym samym dostosowywać do rozmaitych stanów faktycznych.

Oczywiście, strony zachowają prawo do złożenia apelacji. Na szczeblu drugiej instancji sprawę rozpatrzy sędzia, nie maszyna.

System znajduje się obecnie w fazie powstawania i nie wiadomo jeszcze kiedy wejdzie w życie. Niemniej jednak w przeciągu kilku miesięcy rozpoczęty zostanie program pilotażowy.

Niezależnie od wyników programu pilotażowego już dziś można powiedzieć, że sztuczna inteligencja pojawia się w coraz to nowych dziedzinach życia, w tym w sądownictwie. Za jakiś czas z pewnością i inne kraje pójdą śladem Estonii i zbudują podobne systemy.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Comments are closed.