Miał być miliard, są grosze. Na odbudowę katedry Notre-Dame nie wpłynęła większość z deklarowanych kwot

Pożar Notre Dame. / foto: PAP
Pożar Notre Dame. / foto: PAP

Większość darowizn na odbudowę katedry Notre-Dame de Paris została zadeklarowana, ale nie wpłynęła jeszcze na żadne konta. Zbiórka trwa – mówi arcybiskup Paryża Michel Aupetit, którego katolicka Fundacja Notre-Dame zebrała dotąd tylko 13,5 milionów euro.

„Słynny miliard ”, o którym była mowa zaraz po ogłoszeniu zbiórki, to na razie fatamorgana. Archidiecezja paryska nie wątpi, że składane przez znane rodziny deklaracje zostaną wypełnione, ale jak na razie zbiórka trwa.

Fundacja Notre-Dame przypomina, że nie ma kosztorysu prac, a pojawiające się informacje o nadmiarze zebranych pieniędzy nie mają pokrycia w rzeczywistości. W podobny sposób wypowiedział się też minister kultury Franck Riester.

Państwowa Fundacja Zabytków zebrała 218 milionów euro, a spodziewa się globalnej sumy 900 milionów. W zbiórce uczestniczą jeszcze Centrum Zabytków Krajowych i Fundacja Francji.

Katolicka Fundacja Notre-Dame zebrała tylko 13,6 mln., ale pieniądze te pochodzą aż od 43 tys. drobnych donatorów, z czego 7 tys. to katolicy z USA.

Comments are closed.