Miał być miliard, są grosze. Na odbudowę katedry Notre-Dame nie wpłynęła większość z deklarowanych kwot

Pożar Notre Dame. / foto: PAP
Pożar Notre Dame. / foto: PAP

Większość darowizn na odbudowę katedry Notre-Dame de Paris została zadeklarowana, ale nie wpłynęła jeszcze na żadne konta. Zbiórka trwa – mówi arcybiskup Paryża Michel Aupetit, którego katolicka Fundacja Notre-Dame zebrała dotąd tylko 13,5 milionów euro.

„Słynny miliard ”, o którym była mowa zaraz po ogłoszeniu zbiórki, to na razie fatamorgana. Archidiecezja paryska nie wątpi, że składane przez znane rodziny deklaracje zostaną wypełnione, ale jak na razie zbiórka trwa.

Fundacja Notre-Dame przypomina, że nie ma kosztorysu prac, a pojawiające się informacje o nadmiarze zebranych pieniędzy nie mają pokrycia w rzeczywistości. W podobny sposób wypowiedział się też minister kultury Franck Riester.

Państwowa Fundacja Zabytków zebrała 218 milionów euro, a spodziewa się globalnej sumy 900 milionów. W zbiórce uczestniczą jeszcze Centrum Zabytków Krajowych i Fundacja Francji.

Katolicka Fundacja Notre-Dame zebrała tylko 13,6 mln., ale pieniądze te pochodzą aż od 43 tys. drobnych donatorów, z czego 7 tys. to katolicy z USA.

6 KOMENTARZE

  1. nie wplynely pieniadze, bo jak polglupcy macrona i lewactwo chcieli to jako kosciol tysiaca wiar odbudowac, z kilkoma meczetami z kawiarniami, i pasazami i sciana placzu od strony polnocnej i poludniowej, to wiekszosc tych, ktorzy te maryjna swietosc chcieli w orginale odbudowac, po prostu zrezygnowalo,by finansowac masonskie pomysly.

    • 100/100 … jeśli to ma być odbudowane jako ekumeniczny burdel to lepiej gdyby te ruiny zrównano z ziemią i zasadzono tam jakieś kwiatki … Bóg nie znosi kiedy ludzie robią z Jego świątyń chlew …

      • Bóg nie znosi kiedy ludzie robią z Jego świątyń chlew …????????????? a kiedy ty z Bogiem rozmawiałes ze masz takie informacje

  2. Przyznaję, iż dopiero po pożarze Katedry dowiedziałem się, że jest ona własnością państwa francuskiego – a nie Kościoła. To znaczy własnością lewackiej wersji francuskich lóż wolnomularskich. Własność Kościoła przeszła w ręce bezbożnych francuskojęzycznych bolszewikopodobnych mutantów, więc nie dziwne, że z tym obiektem każdy teraz zrobi, co chce.

  3. Nasze nie spłonęły, zapraszamy turystów do oglądania i wspierania Polskiej kultury

  4. „aż od 43 tys. drobnych donatorów” -po polsku to jest „darczyncow”. Nie byćta qva takie swiatowe.

Comments are closed.