Nauka języków obcych już Chińczykom nie pomoże. Pekin zablokował dostęp do wszystkich wersji Wikipedii

Pekin, Zakazane Miasto.Foto: pixabay
Pekin, Zakazane Miasto.Foto: pixabay

Władze Chin zablokowały w tym kraju dostęp do Wikipedii we wszystkich językach – potwierdziła w środę fundacja Wikimedia, która prowadzi tę internetową encyklopedię. Wcześniej Pekin blokował chińskojęzyczną wersję strony i wybrane artykuły w innych językach. Teraz poszli na całość.

„W kwietniu fundacja Wikimedia ustaliła, że Wikipedia nie jest już dostępna w Chinach (…) Po bliższej analizie wewnętrznych raportów ruchu możemy potwierdzić, że zablokowano wszystkie wersje językowe Wikipedii” – napisała rzeczniczka fundacji Samantha Lien.

Internetowa encyklopedia nie jest tu wyjątkiem. Komuniści blokują tysiące stron internetowych za pomocą tzw. wielkiego chińskiego firewalla. Są wśród nich m.in. serwisy Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, komunikator WhatsApp czy witryny wielu niezależnych od Pekinu mediów.

Podejrzenia, że Wikipedia została całkowicie zablokowana, pojawiły się już w kwietniu, gdy chińscy użytkownicy zaczęli się skarżyć w mediach społecznościowych, że strona jest niedostępna. Testy przeprowadzone przez organizację monitorującą cenzurę sieci w Chinach GreatFire.org wykazały, że Wikipedia jest tam niedostępna od 23 kwietnia.

Chińskie biuro ds. cyberprzestrzeni, które nadzoruje cenzurę sieci, nie odpowiedziało na prośbę agencji Reutera o komentarz.

Chińskie władze rutynowo zaostrzają cenzurę sieci przed ważnymi wydarzeniami politycznymi i rocznicami. Na czerwiec przypada np. 30. rocznica masakry na Placu Tiananmen.

Źródło: PAP

Comments are closed.