Nowe Gwiezdne Wojny! NASA ogłosiła nazwę programu załogowych lotów na Księżyc

Astronauci na księżycu. Foto: NASA
Astronauci na księżycu. Foto: NASA

Ludzkość ma powrócić na księżyc. NASA ogłosiła nazwę nowego programu załogowych lotów na Księżyc. Cykl wypraw, które mają rozpocząć się w roku 2024, została nazwana kryptonimem Artemida. Z tego co wiadomo Chińczycy też wybierają się na srebrny glob. Jesteśmy świadkami nowych Gwiezdnych Wojen? 

Jak czytamy na stronie NASA, Jim Bridenstein, administrator tejże agencji,  w duchu lewicowych idei, zapowiedział, że jednym z pierwszych uczestników wypraw na Księżyc będzie kobieta.

Na konferencji prasowej przedstawiciel zastrzegł, że planowany termin pierwszego lotu – rok 2024 – wciąż jest uzależniony od uzyskania dodatkowego źródła finansowania z kongresu.

Jak się okazuje, NASA brakuje ogromnych pieniędzy. Agencji wciąż potrzebuje do realizacji celu aż miliarda sześciuset milionów dolarów!

Warto przypomnieć, że roczny budżet NASA wynosi około 21,5 mld dolarów, z czego w tym roku agencja wydała już 4,5 mld dolarów na budowę sondy kosmicznej Orion, dużej rakiety nośnej i małej stacji orbitalnej Księżyca, które są elementami programu Artemida.

Pytania dziennikarzy o całkowity koszt misji księżycowej Jim Bridenstein skwitował krótkim: „Sam chciałbym to wiedzieć”.

Podczas pierwszego programu księżycowego NASA w ciągu 4 lat wysłała na Księżyc 12 astronautów.

Wyścig zbrojeń kosmicznych nabiera tempa, ponieważ Chiny podejmują rękawice i chcą konkurować z USA o dominację w kosmosie.

Chiny planują budowę w latach 2019-2022 własnej załogowej stacji orbitalnej Tiangong, której trzyosobowe załogi będą wymieniane statkami Shenzhou, prawdopodobnie dwa razy w roku. Pierwszy start do stacji odbędzie się w 2020 r. Do tego czasu nie są przewidziane loty statków Shenzhou.

W dalszej perspektywie, najwcześniej w połowie lat 20., planowane jest wdrożenie nowej kapsuły załogowej, która będzie mogła być wykorzystana także do załogowych lotów księżycowych, których rozpoczęcie jest przewidziane w latach 2031-2036.

Źródło: Twitter/ IAR/ TVP Info

9 KOMENTARZE

 1. Przypominam, że Polska też ma swój program kosmiczny. O ile pamiętam, zarządza nim ktoś z PSL.

 2. Jednym z pierwszych kobieta a jednym z drugich „trzecia płeć”? :-))))))))))))))))))

 3. Jak już mają wywozić na Księżyc kobiety, to proponuję zacząć od feministek.
  Oczywiście powinny być tam pozostawione.

  Nawiasem mówiąc to NASA nigdzie się nie wybiera. Nie będzie kasy a i technologiczne know-how uległo już zapomnieniu.
  Będzie dużo głupiego gadania, raz o wyprawach na Księżyc, inny raz o Marsie.
  Jeżeli już ktoś poleci to może Chińczycy.

  • A ja proponuje podsunac im Rafalale i pare biedroniek. Ale bedzie balet!

 4. Jak to wygląda and Wislą?
  Już mowie.
  Jakies 2-3 lata temu chcac odnowic swoje czlonkostwo /spytac sie o swoj „status” w Polskim Towarzystwie Astronautycznym, zadzwonilem do CBK PAN I’m.Mikolaja Kopernika gdzie mieli(maja?)oni swa siedzibe;po okolo 2 minutach odebral jakiś zaspany cieć ,ktory na pytanie o mozliwosc kontaktu z kimś z tegoż PTA odrzekl że-„tak,tu chyba jest coś takiego…zapytam się,niech pan chwile poczeka”.A po chwili dodał:”może w bibliotece cos wiedza”…
  :) :) :)
  Oto stan w jakim w Bulanda ,A.D. 2000+ znajduje się ta NAJWAZNIEJSZA galąź ludzkiej aktywnosci;od ktòrej zależy cały dalszy los Cywilizacji ,oraz ogòlnie…WSZYSTKO.
  Milego dnia.

 5. No to niech biorą żydów syjonistów w ramach 447 feministki …
  może tym razem na prawdę polecą

Comments are closed.