Nowe Gwiezdne Wojny! NASA ogłosiła nazwę programu załogowych lotów na Księżyc

Astronauci na księżycu. Foto: NASA
Astronauci na księżycu. Foto: NASA

Ludzkość ma powrócić na księżyc. NASA ogłosiła nazwę nowego programu załogowych lotów na Księżyc. Cykl wypraw, które mają rozpocząć się w roku 2024, została nazwana kryptonimem Artemida. Z tego co wiadomo Chińczycy też wybierają się na srebrny glob. Jesteśmy świadkami nowych Gwiezdnych Wojen? 

Jak czytamy na stronie NASA, Jim Bridenstein, administrator tejże agencji,  w duchu lewicowych idei, zapowiedział, że jednym z pierwszych uczestników wypraw na Księżyc będzie kobieta.

Na konferencji prasowej przedstawiciel zastrzegł, że planowany termin pierwszego lotu – rok 2024 – wciąż jest uzależniony od uzyskania dodatkowego źródła finansowania z kongresu.

Jak się okazuje, NASA brakuje ogromnych pieniędzy. Agencji wciąż potrzebuje do realizacji celu aż miliarda sześciuset milionów dolarów!

Warto przypomnieć, że roczny budżet NASA wynosi około 21,5 mld dolarów, z czego w tym roku agencja wydała już 4,5 mld dolarów na budowę sondy kosmicznej Orion, dużej rakiety nośnej i małej stacji orbitalnej Księżyca, które są elementami programu Artemida.

Pytania dziennikarzy o całkowity koszt misji księżycowej Jim Bridenstein skwitował krótkim: „Sam chciałbym to wiedzieć”.

Podczas pierwszego programu księżycowego NASA w ciągu 4 lat wysłała na Księżyc 12 astronautów.

Wyścig zbrojeń kosmicznych nabiera tempa, ponieważ Chiny podejmują rękawice i chcą konkurować z USA o dominację w kosmosie.

Chiny planują budowę w latach 2019-2022 własnej załogowej stacji orbitalnej Tiangong, której trzyosobowe załogi będą wymieniane statkami Shenzhou, prawdopodobnie dwa razy w roku. Pierwszy start do stacji odbędzie się w 2020 r. Do tego czasu nie są przewidziane loty statków Shenzhou.

W dalszej perspektywie, najwcześniej w połowie lat 20., planowane jest wdrożenie nowej kapsuły załogowej, która będzie mogła być wykorzystana także do załogowych lotów księżycowych, których rozpoczęcie jest przewidziane w latach 2031-2036.

Źródło: Twitter/ IAR/ TVP Info