Organizujesz przyjęcie komunijne dla swojego dziecka? Uważaj na podatek od darowizny, urząd skarbowy czyha!

Pierwsza Komunia. Foto: PAP
Pierwsza Komunia. Foto: PAP

Podatek od darowizny jest daniną, która istnieje w polskim systemie prawa podatkowego od dawna, jednakże nie wszyscy o nim pamiętają. Szczególnie, gdy darowizną są prezenty otrzymywane przez dziecko z różnych okazji, np. Pierwszej Komunii.

Według statystyk, najpopularniejsze prezenty na komunię to biżuteria, rowery, laptopy oraz konsole do gier. Co ważne, każdy taki prezent stanowi darowiznę w rozumieniu przepisów prawa podatkowego.

W myśl obowiązujących przepisów, darowizny podlegają opodatkowaniu, jednakże w tym zakresie istnieje szereg wyłączeń. Wszystko uzależnione jest od wartości darowizny oraz od stopnia pokrewieństwa pomiędzy darczyńcą a obdarowanym.

Dla przykładu, gdyby dziadek przekazał wnukowi 50 tys. zł, wówczas darowizna byłaby nieopodatkowana pod warunkiem zgłoszenia jej do urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od chwili dokonania oraz wpłynięcia pieniędzy na rachunek bankowy.

W sytuacji, gdy wartość prezentu nie przekracza kwoty 9637 zł, nie ma obowiązku nie tylko uiszczenia podatku, ale również zgłoszenia. Należy jednak pamiętać, że wartość darowizn wykonanych przez tę samą osobę w przeciągu 5 lat podlega sumowaniu. Jest to tzw. I grupa podatkowa.

Z II grupą podatkową mamy do czynienia w następującym wypadku – kiedy to ciotka przekazuje bratanicy łańcuszek o wartości 15 tys. zł. Maksymalna wartość darowizny w II grupie, od której nie ma obowiązku uiszczenia podatku, to 7276 zł. Jednakże termin na złożenie deklaracji jest zdecydowanie krótszy i wynosi zaledwie miesiąc.

Osoba niespokrewniona należy do III grupy podatkowej. Tutaj limit zwolnienia wynosi 4902 zł, a deklaracja musi zostać złożona także w terminie jednego miesiąca.

Źródło: PAP

Comments are closed.