Organizujesz przyjęcie komunijne dla swojego dziecka? Uważaj na podatek od darowizny, urząd skarbowy czyha!

Pierwsza Komunia. Foto: PAP
Pierwsza Komunia. Foto: PAP

Podatek od darowizny jest daniną, która istnieje w polskim systemie prawa podatkowego od dawna, jednakże nie wszyscy o nim pamiętają. Szczególnie, gdy darowizną są prezenty otrzymywane przez dziecko z różnych okazji, np. Pierwszej Komunii.

Według statystyk, najpopularniejsze prezenty na komunię to biżuteria, rowery, laptopy oraz konsole do gier. Co ważne, każdy taki prezent stanowi darowiznę w rozumieniu przepisów prawa podatkowego.

W myśl obowiązujących przepisów, darowizny podlegają opodatkowaniu, jednakże w tym zakresie istnieje szereg wyłączeń. Wszystko uzależnione jest od wartości darowizny oraz od stopnia pokrewieństwa pomiędzy darczyńcą a obdarowanym.

Dla przykładu, gdyby dziadek przekazał wnukowi 50 tys. zł, wówczas darowizna byłaby nieopodatkowana pod warunkiem zgłoszenia jej do urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od chwili dokonania oraz wpłynięcia pieniędzy na rachunek bankowy.

W sytuacji, gdy wartość prezentu nie przekracza kwoty 9637 zł, nie ma obowiązku nie tylko uiszczenia podatku, ale również zgłoszenia. Należy jednak pamiętać, że wartość darowizn wykonanych przez tę samą osobę w przeciągu 5 lat podlega sumowaniu. Jest to tzw. I grupa podatkowa.

Z II grupą podatkową mamy do czynienia w następującym wypadku – kiedy to ciotka przekazuje bratanicy łańcuszek o wartości 15 tys. zł. Maksymalna wartość darowizny w II grupie, od której nie ma obowiązku uiszczenia podatku, to 7276 zł. Jednakże termin na złożenie deklaracji jest zdecydowanie krótszy i wynosi zaledwie miesiąc.

Osoba niespokrewniona należy do III grupy podatkowej. Tutaj limit zwolnienia wynosi 4902 zł, a deklaracja musi zostać złożona także w terminie jednego miesiąca.

Źródło: PAP

4 KOMENTARZE

  1. ….”łańcuszek o wartości 15 tys. zł”???To to już łańcuch a nie łańcuszek!Dresiary?

  2. Pisiory kradną na potęgę. Za PO na darowizn komunijne hieny się nie rzucały.

  3. car dobry tylko bojarzy zli, pis dobry bo daje tylko urzad skarbowy zly bo zabiera tyle dotrze do glabow glosujacych na pis.

Comments are closed.