Prezydent Duda obiecuje: „Nie zgodzę się, by zmienić polskie prawo tak, aby możliwe były roszczenia żydowskie” [VIDEO]

Prezydent Andrzej Duda. Foto: PAP
Prezydent Andrzej Duda. Foto: PAP

„Nie zgodzę się, by zmienić polskie prawo tak, aby możliwe były roszczenia” – zapewnił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Myślenic (woj. małopolskie). Apelował jednocześnie, by na sprawę roszczeń patrzeć spokojnie, bo nie ma na to miejsca w prawie.

„Jeżeli ktoś obawia się, że przyjdą tutaj i będą zgłaszali jakieś roszczenia do majątków, co do których nie było spadkobierców w związku z II wojną światową, to ja powiem tak: nie my wywołaliśmy tę wojnę. Nie my mordowaliśmy bezbronnych ludzi podczas tej wojny. Nie my tworzyliśmy obozy koncentracyjne – myśmy w tych obozach byli więźniami, obok Żydów i innych narodów” – oświadczył prezydent.

„Powiem wszystkim, którzy czują się zaniepokojeni: Bądźcie państwo spokojni” – podkreślił.

„Jeżeli ktokolwiek będzie chciał dochodzić w Polsce takich roszczeń, to, żeby mógł dojść ich skutecznie, najpierw musiałoby zostać zmienione polskie prawo. Bo dzisiaj na to miejsca nie ma” – mówił Andrzej Duda. „A ja, jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – dopóki nim jestem – się na to nie zgodzę, żeby prawo w Polsce zostało tak zmienione” – zadeklarował.

Duda powiedział, że nie zgodzi się na to choćby dlatego, iż oznaczałoby to nierówność. „A na to zgodzić się nie mogę, bo wszyscy obywatele muszą być jednakowo traktowani i wszystkie elementy polskiego społeczeństwa muszą być traktowane w sposób sprawiedliwy” – powiedział.

„Nie mam co do tego absolutnie żadnych wątpliwości. Uważam, że to mój prezydencki obowiązek, żeby o to dbać” – zadeklarował prezydent.

Przyjęta przez Kongres USA i podpisana w maju 2018 r. przez prezydenta Donalda Trumpa ustawa o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today — JUST Act, potocznie zwana ustawą 447), dotyczy zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom, ale jej przepisy mają głównie symboliczny, deklaratywny charakter.

Na mocy tej ustawy sekretarz stanu USA jest zobowiązany do przedstawienia w dorocznym raporcie o przestrzeganiu praw człowieka w poszczególnych państwach albo w dorocznym raporcie o wolności religijnej na świecie sprawozdania o realizacji ustaleń zawartych w Deklaracji Terezińskiej.

Deklaracja ta, przyjęta w 2009 r. przez 46 państw na zakończenie Praskiej Konferencji ds. Mienia Ery Holokaustu, jest niezobowiązującą listą podstawowych zasad mających przyspieszyć, ułatwić i uczynić przejrzystymi procedury restytucji dzieł sztuki oraz prywatnego i komunalnego mienia przejętego siłą, skradzionego lub oddanego pod presją w czasie Holokaustu.

Ustawa JUST nie przewiduje żadnych sankcji dla państw sygnatariuszy Deklaracji Terezińskiej, które nie spełniły swych obietnic dotyczących zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom i dlatego ma głównie symboliczny charakter. (PAP)

79 KOMENTARZE

 1. Był kiedyś taki jeden, po sto milionów obiecywał. Następny budowę mieszkań dla młodych małżeństw, czy jakoś tak. Przez te 30 lat, same gruszki na wierzbie. Sami bajkopisarze.

  • Adrianku, nie podskakuj!
   Zawetowałeś zmiany prawa o ustroju sądów po rozmwie z twoją Złotą Panią.
   Zmianę ustawy o IPN po żydowskich żądaniach, też podpisałeś.
   Więc się nie odgrażaj, bo wybory za rok i nie wiadomo, czy Złota Pani albo Donald Trump nie namaści kogoś innego na operetkowe stanowisko prezydenta RP.

 2. publiusz wereniusz wygląda na to ze to Ty jesteś Andrzej Duda- kłamiecie i mamicie w żywe oczy.

  • Jasne. No bo czy jakiegoś amerykańskiego żyda obchodzi polskie prawo?

   Amerykańscy żydzi robili majątki na wojnach w Europie, finansowali Hitlera, inwestowali w IG Farben, zarabiali na ludobójstwie. Teraz domagają się zwrotu mienia swoich ofiar.
   Najpaskudniejsze słowa świata to „amerykański żyd” Tfu. To oprawcy od Holokaustu, bandyci dla któeych nie ma praw – są tylko pieniądze, to mendy pozbawione sumień i jakichkolwiek ludzkich uczuć. Niech ich piekło pochłonie.

 3. co z tego ze Duda moze byc dobry, o milosiernym sercu, jak atakuja go broniami psychotronicznymi jakies zle istoty przykladowo. i jeszcze wiekszosc politykow w rzadzie np Polskim moze byc zlymi istotami. Ciagle jakies afery. a zydzi tacy biedni sa? powinno sie pomagac potrzebujacym.

 4. ktos da se wyglada Andrzeja Dudy, i wszyscy beda mysleli ze ten ktos tak naprawde wygladal. Cialo nie jego, wlazl swoja dusza w nia a prawdziwego Dude zabil, moze juz w plodzie. Niektorzy chyba mysla ze jak ktos przystojny to dobre serce ma, tylko zastanowcie sie czy ten ktos oryginalnie tak wygladal, moze byl brzydki bardzo, czy nie zrobil se operacji plastycznej, albo czy to rzeczywiscie jego oryginalne cialo, czy np nie zamieniono sie cialami, wycieli mozg gosciowi a wstawil swoj.

 5. puki ja bedem prezdydentem to nic się nie stanie … czyli do wiosny przyszłego roku, bo wybory prezydenckie przecież są, a gdzie jest 8k kwoty wolnej od podatku dochodowego co miała być w ciągu 100 dni, oto budyniak cały

 6. PiS skapnął się, że zbliżają się wybory i trzeba znow zacząć udawać patriotów

 7. P. Duda ale nie powiedzieles w lutym ani slowa jak USA i zydzi pluli POLSCE i POLAKOM w twarz!!! Klamiesz, nie mozemy ci uwierzyc!!! Ani slowa ze POLSKI AMBASADOR zostal opluty i pobity DZISIAJ w ISraelu?????? Glowo panistwa ??? ani slowa??? POPIS —HANBA HANBA HANBA!!!!!!!!!!

  Tylko KONFEDERACJA I Grzegorz Braun — obroni Polske i powie — ‚” Nataniachu –go to hell
  Mosbacher — won z Polski!!!!!!!!!!! To jest Ojciec narodu i POLSKI… nasze serca w sobote byly w gorze!!!!!!!!!!!!! Glosujmy KONFEDERACJA

 8. czy mi się wydaje że przez swoją idiotyczną politykę proamerykańską PIS właśnie znalazł się w czarnej dziurze
  bo teraz co nie zrobi ma przerąbane a co gorsza jego fobia rosyjska wepchnie Polskę pod wpływy Moskwy znowu w najbliższym czasie już tłumaczę. Jak PIS zapłaci żydom to społeczeństwo powstanie bo nikt nie lubi tracić majątku całego życie a jak to zrobi to Moskwa tu wkroczy jako bratnia słowiańska pomoc czy coś podobnego nie ważne jak to nazwą ważne że wejdą tutaj z społecznym przyzwoleniem a to utrudni obronę PIS a jak nie zapłaci to USA mogą dogadać się z ruskimi i oddadzą nas im by opuściły Chiny jak by nie walczyli i tak mają do tyłu i my też niestety no nie wiem jaki geniusz na to wpadł ale mogę powiedzieć brawo ten ktoś

 9. Sprawdzimy pana prezydenta. Oczekujemy natychmiastowego oficjalnego oświadczenia Stanom Zjednoczonym i Izraelowi, że Polska nie zapłaci ani grosza tych uroszczeń! Odmowa oznacza zdradę stanu, czyli przestępstwo, zbrodnię godzącą w najistotniejsze interesy państwa.
  Problematykę zdrady stanu regulują art. 127 i 128 Kodeksu karnego:

  Art. 127.
  § 1. Kto, mając na celu pozbawienie niepodległości, oderwanie części obszaru lub zmianę przemocą konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje w porozumieniu z innymi osobami działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.
  § 2. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
  Art. 128.
  § 1. Kto, w celu usunięcia przemocą konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
  § 2. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. (…).

 10. A po co zmieniać prawo? przecież już rząd PiS przygotowuje się do prywatyzacji zasobów geologicznych Polski (ustawa o Polskiej Agencji Geologicznej) – nie wiem ile bilionów warte są te zasoby ale razem z lasami i inwentarzem żywym (Polacy jako dawcy organów na przeszczepy) powinno uzyskać się cel jakim jest zniszczenie państwa polskiego i znaczna redukcja populacji Polaków.

 11. Od razu przypomniało mi się spotkanie przed poprzednimi wyborami, gdzie Duda zaklinał się, że jeśli nic nie zrobi w sprawie kwoty wolnej od podatku, to poda się do dymisji.
  Po wyborach okazało się, jak PIS potrafi napluć w twarz wyborcom, kiedy kwotę wolną podnieśli natychmiast … wyłącznie dla posłów.
  Ten, kto mu wierzy, ten głupi.

 12. Czyje roszczenia to jak zwykle głupi pis co ich żydzi leja w Izraelu nawet nie wspomni. Zyd im przez gardło nie przejdzie chyba że się mówi ekscelencjo żydzie!

 13. Witam. Nie ufam tej osobie sprawującej obecnie funkcję P/rezydenta naszego nieszczęśliwego kraju ON po prostu Kłamie w „Żywe Oczy”, Bo widzi oraz „macherzy z Pis-u”. Że Polacy Patrioci przejrzeli na Oczy i nie ufają pachołkom żydowskim. Drodzy Rodacy i współobywatele Rzeczypospolitej Polskiej. Czy dalej Dumny Polak jak i jej Obywatel ma uważać, że gdy na Nas się Pluje to Leje Deszcz … Dość tego Upokarzania Polaków. Popierajcie Bojkot wszelkich Żydowskich i Izraelskich produktów dla własnego dobra i współobywateli… Kod kreskowy to 7.29 … Dopóki Ci Agresorzy nie Oprzytomnieją …. Ponieważ Żydzi i ich Pachołki. Uzurpują sobie monopol na „Prawdę Historyczną”, w kwestii Ofiar II Wojny Światowej. Przypomnę tylko, że w trakcie działań wojskowych w latach 1939-45 zginęło około 50-55 mln osób, różnego pochodzenia i wyznania na 3 kontynentach; Europie, Azji, Afryce, morzach i oceanach. Jest taki cytat który doskonale odnosi się do obecnej sytuacji polityczno-historycznej „Ten, Kto kontroluje Przeszłość, kontroluje Przyszłość”. Słowo„ holocaust” gr. oznacza ofiarę całopalną, zostało przypomniane 15 11 1944 r. przez papieża Piusa XII we francuskojęzycznym przemówieniu poświęconym ofiarom powstania warszawskiego 1944 roku, które „przyjęte w pojednawczym holokauście złączą swe modlitwy z orędownictwem polskich świętych”. Żydzie zawłaszczyli to słowo dla swych powojennych machinacji i wymuszenia „Statusu jedynych pomordowanych”. Odpowiednim słowem dla zagłady „Żydów Europejskich”, jest w tym miejscu hebr. słowa „Shoah” co oznacza podobne określenie „całopalenie”. Przypomnę, również, że mimo „Nürnberger Rassengesetze – „norymberskie ustawy rasowe”, podpisanych 15.09.1935 roku przez Hermana Goeringa. W siłach zbrojnych III Rzeszy Niemieckiej w ich formacjach policyjnych i pomocniczych. Służyło około 150 tysięcy Żydów i tzw. „mislingów” – Mieszańców. Za autorem żydowskim w USA Markiem Riggiem „Żydowscy żołnierze Hitlera”. Zadam dwa pytania; 1.Dlaczego tak duża grupa Żydów mieszkających w Niemczech z ponad 500 tysięcy osób nie stworzyła „Ruchu Oporu” ?!. 2.Dlaczego Żydzi (inteligencja), od momentu napaści na II Rzeczypospolita. Przez dwóch Wrogów; Niemcy (III Rzesza), Narodowych Socjalistów i ich sojuszników Rosję Bolszewicką – Komunistów działali wbrew interesom państwa Polskiego. Kolaboracja z wrogiem (np. witanie wojsk niemieckich przez rabinów Łodzi 1939, pomaganie w zagładzie własnych „Braci w wierze” Judenraty, Jüdischer Ordnungsdienst, – Żydowska Służba Porządkowa, Leszno 13 „Żydowskie GESTAPO” itd… kolaboracja z Sowietami (NKWD, GRU, Smiersz), na Kresach wschodnich II RP. po 17 września 1939r do 22.06.1941. i potem w sowieckich oddziałach partyzanckich, komunistycznych i stricte bandyckich Tevie Bielsky itd ..). Polecam Rodakom zaznajomienie się z kilkoma pozycjami książkowymi; Książka Dona Heddesheimera The First Holocaust: Jewish Fundraising Campaigns With Holocaust Claims During and After World War One, [Pierwszy holokaust:) prof Shomo Shand Jak wymyślono Naród Żydowski. prof Norman Finkenstein Holocaust Industry dr. Michel E. Jones Gwiazda i Krzyż. stronami np. Mit „6 milionów” Uprzedzam ,że wywróci to państwu obraz ofiar żydowskich II wojny światowej”. tu fragment… o założeniu państwa Israel położonego na terytorium Palestyny. cytat fragment …Izraelski historyk, Tom Segev, oświadczył, że „6 mln” stanowi próbę przekształcenia historii o holokauście w państwową religię. Te 6 mln, jak mówi proroctwo, musiało zniknąć w „palących się piecach”, co legalizuje teraz sądowa wersja holokaustu. I rzeczywiście, Robert B Goldmann pisze: „. . . bez holokaustu nie byłoby żydowskiego państwa”. Prosta konsekwencja: Jeśli się uwzględni 6 mln Żydów zagazowanych w Auschwitz, którzy skończyli w „palących się piecach” (grecki holokaust = spalone ofiary), to proroctwa zostały „spełnione” i Izrael może stać się „legalnym państwem”. – autor nieznany … To jest tylko wielki skrót … na temat Żydowskiej Chucpah o historii XX wieku … PS. 92% Semitów są to osoby pochodzenia arabskiego wyznające w większości pseudo „religię Mahometa”, a faktycznie system społeczno-polityczny. 8% to Semici pochodzenia żydowskiego wyznający judaizm (talmudyzm). Więc odpowiedz jest prosta Kto w skutek swych działań jest antysemitą, a kto „ofiarą”. Antysemityzm to pojęcie, które zostało po raz pierwszy użyte przez niemieckiego dziennikarza W. Marra w 1879 r. Oznacza ono uprzedzenie wobec Żydów i charakteryzuje się ono przejawianiem wrogości wobec nich. Początkowo jednak miało ono charakter neutralny. W Niemczech na fali nacjonalistycznych pragnień narodowych w tym żydowskich o własnym państwie. Zaczęto myśleć o stworzeniu własnego niezależnego państwa Wg. teorii Der Judenstaat (państwo żydowskie), .Theodora (Benjamin Ze’ew) Herza.
  Na koniec…. Jest takie powiedzenie …”Jak, jedna osoba Ci mówi, że Jesteś durniem, możesz to zignorować, jak dwie osoby mówią, że jesteś durniem, winieneś się zastanowić, gdy trzy osoby Ci mówią, że jesteś durniem. To Nim po prostu Jesteś”… Żydzi ze swej długiej Historii Niczego się Nie nauczyli.
  Zawsze butni, aroganccy kłamliwi w swej większości. Chociaż nie wszyscy … Jestem pewny na 99% ,że gdy znów będzie wywołany przez ich „Elity finansowe”, „globalny konflikt”, nikt normalny już im nie pomoże przeżyć. I będzie to koniec „Narodu Wybranego”. tyle i, aż tyle. Historia magistra vitae est.

Comments are closed.