Socjalizm wiecznie żywy! Politycy z Finlandii rozważają rozszerzenie eksperymentu bezwarunkowego dochodu podstawowego

socjalizm danina solidarnościowa

Kwietniowe wybory parlamentarne w Finlandii wygrała lewica. Zwycięska Socjalistyczna Partia Finlandii rozważa rozszerzenie eksperymentu dotyczącego bezwarunkowego dochodu podstawowego.

Dla przypomnienia; w latach 2017-2018 grupie 2 tys. bezrobotnych Finów przyznano świadczenie w wysokości 560 euro miesięcznie. Otrzymanie tych pieniędzy nie było uzależnione od spełnienia jakiegokolwiek warunku.

Dotychczasowe wyniki eksperymentu pokazały, że bezwarunkowy dochód podstawowy nie miał ani pozytywnego ani negatywnego wpływu na sytuację bezrobotnych na rynku pracy w czasie badania. Byli oni jednak bardziej optymistycznie nastawieni do przyszłości, a także mniej zestresowani i lepiej oceniali stan swojego zdrowia.

Ostateczne wyniki eksperymentu zostaną podane do wiadomości publicznej w 2020 r. Tymczasem nowy fiński rząd chciałby rozszerzyć eksperyment m.in. o studentów oraz o rodziców zajmujących się domem.

Naukowcy pragną zbadać w jaki sposób bezwarunkowy dochód podstawowy wpłynie na osoby, które wykonują pracę, jakiej nie chcą wykonywać, a także na osoby o niskich dochodach.

Źródło: Interia.pl

13 KOMENTARZE

 1. O TYM CO TRZEBA ZROBIĆ Z “lewusami” WSZELKIEJ “maści i nazwy” NAWET “euro(pseudo)prawicowej” :
  START UP THE ROTORS
  youtube.com/watch?v=4KOddPQc7hk&t=11s
  KTOŚ JUŻ KIEDYŚ WALCZYŁ PRZECIWKO “lewusom” W OBRONIE SWOJEGO NARODU DAJĄC NAM PRZYKŁAD, ŻE MOŻNA ZWYCIĘŻYĆ :
  Hammer of the Right – NAPISY PL
  youtube.com/watch?v=SISWg0tPzLo

 2. Socjalizm czyli jedna z najbardziej poronionych utopijnych teorii wszech czasów w całej historii ludzkości.

 3. Chryste.
  8 lat studiów, a bezrobotny w Finlandii dostaje więcej za frajer niż ja wyciągam na rękę przy 48h/7d

 4. Dochód bezwarunkowy jest powszechny także w Polsce. Młodzi emeryci,którzy po 40-ce już są na emeryturze. Renciści poszkodowani przez los, którzy czasami nigdy nie pracowali (bo po prostu nie mogą). Te wszystkie stołki w biurokracji, te wszystkie fuchy „po znajomości, to też forma dochodu bezwarunkowego – jedynym warunkiem jest tu wysiedzenie w tygodniu ileś tam dupogodzin za biurkiem. Kolejna grupa to osoby pochodzące z rodzin zamożnych, w Polsce może nie ma ich dużo, ale na Zachodzie tak – brytyjska rodzina królewska albo rodzina Saudów przykładami. Tak że panie i panowie – świat jest pełen osób, które nie pracują, a żyją i to często żyją na wysokim poziomie i wcale im palma nie odbija bez tyrania.

 5. Bezwarunkowy dochód do nieunikniona przyszłość, w dobie dużej automatyzacji pracy, i skupienia kapitału w rekach nielicznych.

  • …w/g książki z zięcia Karola Marksa napisanej 100 lat temu i skompromitowanej ponad 1000 razy.
   „Fajnych” masz idoli…

  • Niestety to prawda. Już niedługo człowiek w dużej mierae będzie zbędny, pytanie co zrobią z tym włdcy świata, czy pozwolą „żuczkom” dalej żyć czy też pójdą inną drogą…

 6. Niewolników trzeba hodować jak widzę. „Skoro płacicie jednym za to, że nie pracują, a od innych pobieracie podatki za pracę, to nie dziwcie się, że macie bezrobocie.” – Milton Friedman

Comments are closed.