Zwyciężczyni Eurowizji z Izraela ma korzenie w Polsce! „Nie mogę uwierzyć w to, że tamten dom wciąż stoi”

Netta Barzilai. / foto: YouTube
Netta Barzilai. / foto: YouTube

Reprezentantka Izraela i laureatka ubiegłorocznego konkursu Eurowizji Netta Barzilai, wykonała badanie genetyczne. Wynik testu jest dość ciekawy. Okazuje się, że Netta ma polskie korzenie, a co więcej…odnalazła ona dom, który jej rodzina zamieszkiwała sto lat temu.

Badanie przeprowadziła firma MyHeritage, główny sponsor tegorocznego finału Eurowizji. Jak się okazało, 26-letnia piosenkarka pochodzi w 45 procentach z rodziny Żydów aszkenazyjskich, którzy zamieszkiwali między innymi ziemie polskie.

Pradziadek Netty pochodził z Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie mieszkał do czasu, aż wyemigrował do Palestyny. Mimo to Wikipedia podaje, że piosenkarka pochodzi z rodziny sefardyjskich Żydów.

Naukowcy z MyHeritage na wskazówki dotyczące pochodzenia pradziadka Netty trafili na nagrobku Natana Barzilai (właśc. Szpisajzena). Jeden z nich udał się do Polski, gdzie prowadził szczegółowe badania, które doprowadziły go do wciąż stojącego domu, który przed niemal stu laty zamieszkiwał Natan Szpisajzen.

Nie mogę uwierzyć w to, że tamten dom wciąż stoi. Mój dziadek popłakałby się, gdyby to zobaczył – skomentowała wokalistka.

Zbitka słów „Żyd, Izrael, nieruchomość (zwłaszcza taka, która wiąż stoi), Polska” działa delikatnie mówiąc – niepokojąco. Tym bardziej, że konkurs Eurowizji obfituje w demonstracje polityczne każdego roku.

Nie sposób pominąć finału, którego laureatem był Thomas Neuwirth, znany jako Conchita Wurst. Piosenka, którą Barzilai wygrała zmagania w ubiegłym roku była nawiązaniem do ruchu MeToo odnoszącego się do kobiet wykorzystanych seksualnie.

Comments are closed.