10 dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen na czele francuskich sondaży

Marine Le Pen. / foto: PAP
Marine Le Pen. liderka zwycięskiego Zjednoczenia Narodowego / foto: PAP

Zjednoczenie Narodowe (RN) z wynikiem 24% znalazło się na czele sondaży przedwyborczych we Francji. Partia Marine Le Pen może wygrać tym bardziej, że tego typu badania jej popularności są często nie doszacowane.

Republika w Drodze, czyli prezydenckie LREM uzyskało w sondażu OpinionWay Tilder wynik 22%. Partia Macrona, który ma ambicje przwództwa całej „postępowej Europy” nie wygra nawet u siebie. 2% różnica utrzymuje się już od kilkunastu dni.

Bez zmian są notowania centroprawicowej Partii Republikanie – 14%, a daleko w tyle pozostają następne ugrupowania. Lewacka Zbuntowana Francja ma w sondażu 8%, Zieloni (EELV) – 7%, a socjaliści balansują na progu 5%.

Tuż pod progiem (4%) jest prawicowa France Debout. Reszta z 34 startujących w tych wyborach we Francji list, szans na przekroczenie wyborczego progu nie ma. Udział w wyborach deklaruje 40% elektoratu. 22% z nich nie ma jeszcze wybranego faworyta. 41% chciałoby swoim głosowaniem wyrazić sprzeciw wobec działań prezydenta Emmanuela Macrona i jego rządu. Dla 44% ta motywacja nie jest specjalnie ważna.

Badanie przeprowadzone od 8 maja do 15 maja na próbie 1 973 osób zarejestrowanych na listach wyborczych. Margines błędu od 1 do 2,2%.

Źródło: AFP/Le Figaro

Comments are closed.