Austria wprowadza zakaz noszenia islamskich chust w szkołach. Muzułmanie protestują, a politycy chcą wyzwolić dziewczęta z „uległości”

Muzułmanka. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
Muzułmanka. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay

Austriacki parlament uchwalił zakaz noszenia muzułmańskich chust w szkołach podstawowych. Za nowym prawem opowiedzieli się posłowie konserwatywnej ÖVP oraz prawicowej FPÖ. Taka decyzja władz wywołała natychmiastowy sprzeciw.

W myśl nowej ustawy w przyszłości w austriackich szkołach podstawowych będzie zakazane „noszenie odzieży, która jest symbolem ideologii lub religii i wiąże się z zakryciem głowy”. Jednocześnie austriacki rząd podkreślał, że nie jest to prawo wymierzone w żydowską kipę, czy nakrycie głowy noszone przez wyznawców sikhizmu.

Jak podkreślał rzecznik ds. polityki edukacyjnej w FPÖ, Wendelin Mölzer, zakaz ten ma być sygnałem przeciwko politycznemu islamowi. Z kolei poseł ÖVP Rudolf Taschner dodał, że zamierza wyzwolić muzułmańskie dziewczęta z „uległości”.

Przeciwna ustawie była niemal cała austriacka opozycja. Oskarżała ona rząd, że decyzja ta była populistyczna, a nie wynikała z troski o dobro dzieci.

Jeszcze przed głosowaniem austriacki rząd przyznał, że jest przygotowany na skargi do Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa nie została przyjęta większością 2/3 głosów, nie ma więc statusu konstytucyjnego.

Ostre słowa krytyki z powodu zakazu noszenia chust spłynęły pod adresem rządu od Islamskiej Wspólnoty Wyznaniowej w Austrii IGGÖ.

Źródło: dw.com

4 KOMENTARZE

  1. Jak zakazanie „noszenia odzieży, która jest symbolem ideologii lub religii i wiąże się z zakryciem głowy” nie jest” wymierzone w żydowską kipę, czy nakrycie głowy noszone przez wyznawców sikhizmu”? Jarmułka nie jest symbolem religijnym?

  2. Do czego to podobne żeby strój przypominał maskaradę.Jarmułka jest symbolem religijnym,ale nie
    zakrywa twarzy.

  3. niech pis sprowadza ich dalej do Polski, widzimy już te maczety, kobiety wyglądające jak nie kobiety-wyznają przy okazji gender, bo nie chcą być podobne do kobiet-i osiłków alacha, a jak mówi nie tylko Wojtuś, won z nimi wszystkimi z Polski

  4. Austria likwiduje to lewacko-pedalskie przegięcie. Który kraj „postępowego” eurokołchozu będzie następny?

Comments are closed.