Filipiny kontra Kanada. Konflikt przybiera na sile. Odwołani dyplomaci

Premier Kanady Justin Trudeau fot. flickr.com
Premier Kanady Justin Trudeau fot. flickr.com

Filipiny wycofują część swoich dyplomatów z Kanady, gdyż nie odebrała ona w terminie kontenerów z odpadami, które wysłała wcześniej do tego azjatyckiego kraju – ogłosił w czwartek szef filipińskiego MSZ Teodoro Locsin. Spór o śmieci toczy się od kilku lat.

„O północy wysłane zostały listy odwołujące naszego ambasadora i konsulów w Kanadzie (…) Kanada nie wywiązała się z terminu 15 maja. Będziemy utrzymywać zmniejszoną obecność dyplomatyczną w Kanadzie, dopóki ich śmieci nie znajdą się w drodze powrotnej” – napisał Locsin na Twitterze.

Śmieci przybyły na Filipiny w latach 2013-2014 w ponad 100 kontenerach przysłanych z Kanady przez prywatną kanadyjską firmę, oznaczone jako odpady wtórne. Kilkadziesiąt kontenerów zawierało jednak zużyte pieluchy, odpady komunalne, plastykowe torby i inne nieużyteczne śmieci. Manila chce, by Ottawa je zabrała.

Sprawa przerodziła się w konflikt dyplomatyczny. W ubiegłym miesiącu znany z porywczości prezydent Filipin Rodrigo Duterte zagroził Ottawie wojną i oświadczył, że może sam popłynąć do Kanady i „wyrzucić tam ich śmieci”.

Filipiny kilkakrotnie przekazywały Kanadzie protesty dyplomatyczne w sprawie śmieci, odkąd w 2016 roku sąd zdecydował, że powinny one zostać zwrócone. Ottawa zgodziła się je zabrać, a oba kraje prowadziły rozmowy w sprawie ich transportu. Niedawno Duterte dał Kanadzie czas do 15 maja na odebranie kontenerów.

W swoich wpisach na Twitterze Locsin ocenił również, że filipińscy dyplomaci nie zrobili dość, by nakłonić władze Kanady do działania. Oskarżył dyplomatów, że lekceważyli polecenia Dutertego; utrzymywali dobre relacje z władzami Kanady, co miało im ułatwić ewentualną emigrację do tego kraju. „Gdyby nasi urzędnicy coś z tym zrobili, kanadyjskie śmieci dawno zostałyby odesłane do nadawcy” – stwierdził szef dyplomacji Filipin. (PAP)

21 KOMENTARZE

 1. Cywilizowane bogate państwo, przeciwko jakiemuś wyspiarskiemu badziewiu z 3 świata gdzie sie tylko śmieci wywozi.
  Kanada to jedno z najlepszych miejsc do życia!

  • „Cywilizowany,bogaty”cwel prdly,zlodziej nickow I zboczony psychopata taki jak ty -Aaronie ,winien już zniknac z tych foròw…
   Ps:wiesz co, ch.. u prdly ?

   ;)

   • No jakoś po wskaźnikach widać że to jedno z najbogatszych państw i to właśnie do kanady chce emigrować tysiące ludzi a nie na filipiny.

  • Filipiny mają stopień populacji żyjącej w biedzie taki jak Polska, z tym że na Filpinach spada a w Polsce rośnie, więc nie nazwałbym tego kraju krajem trzeciego świata, a wręcz tygrysem azjatyckim, który szybko rozwija się i zmniejsza poziom biedy. Krajem 3 świata można obecnie nazwać Polskę, obudźcie się obiboki bo świat się zmienia a Wy dalej mentalnie gdzieś 20-30 lat do tyłu.

 2. Lewactwo zawsze wysyła smieci i chemiczne odpady tam gdzie jest jeszcze zdrowa roślinność, aby ją zniszczyć, lewactwo i komuchy vel zydzi nie nawidza przyrody i natury. Żarcie w kanadzie jest tak sztuczne że tylko pedalom smakuje

  • XD taaaaa kanada ktorwj 90% jest niezamieszkałe i są to dzikie lasy i tundra.
   Śmieci sa wysyłane do filipin bo jest to TANIE, wiesz wolnynrynek itp.
   Lewactwo nienawidzi przyrody, dlatego to z szeroko pojetą lewicą powiązanw są ruchy ekologiczne, tak tak. Skoro kupujesz w jakis bieda wallmartach to smakuje sztucznie, ale tak jak wszedzie, sa w kanadzi rowniez dobre sklepy z dobrym jedzeniem.

   • Ty frajerze, to niby „dobre jedzenie” było jeszcze bardziej trujące niż to zwykłe (tańsze), ale co ty wymoczku barani możesz o tym wiedzieć

 3. Zamienic takie przepieknie zorganizowane pañstwo w teczowy syf…sad.

  • To w syf czy w sad? Bo teraz Kanada to piekne i bogate państwo, niezwykle tolerancyjne i otwarte!

   • Won ch..u od mojego nicka.
    Ps:caly wygladasz jak „sad”-jablkowy…ciulu glupi.

   • Tolerancyjne? ty frajerze ONI nie tolerują dzieci i masowo je mordują, jesli jesteś pederasta to możesz się tam czuć jak w domu

 4. U nas śmiecie przysłane z zagranicy – ZGODNIE Z USTAWĄ sejmowo-senatową, UCHWALONĄ BEZ „NIEPOTRZEBNEGO” ROZGŁOSU – , które mają być przetrzymywane tylko na jakiś(jaki?) czas, utylizowane są w najprostszy sposób przez puszczenie ich z dymem.
  Bardzo bym się cieszył, gdyby wszyscy posłowie i senatorowie, którzy uchwalili takie „PRAWO” szeroko się wypowiedzieli w tej sprawie – jeszcze przed wyborami.
  Bardzo mnie intryguje dlaczego ktoś wysyła śmiecie do innego kraju, płaci kilka lat za ich przetrzymywanie, aby je zabrać z powrotem. I to się opłaca? Zakładam, że te śmiecie mają wrócić ….

 5. Kanada cuchnąca żywcem

  Nie żywicą, ani piwem,
  Ale żywcem dziś Kanada
  No… nie pachnie… cuchnie. Dziwem
  Stał się kraj ten. Nie wypada
  Nie zachwycić się postępem
  I postępu tego tempem!

  Przez ćwierć wieku z normalności
  Niezbyt wiele już zostało.
  Media lewe są w całości.
  Efekt to wspaniały dało!
  Ludzie wierzą, co streem plecie,
  Że to „kraj najlepszy w świecie”.

  W „raju” tym zabijać wolno
  Aż do odpępnienia dzieci.
  Gender dyscypliną szkolną
  Urodzonym jest… (Wyleci
  Nauczyciel, padnie szkoła,
  Co zadaniu nie podoła!)

  Premier i dowódca armii
  Maszerują z pedałami.
  Ale, kto żebraka karmi,
  Niech się liczy ze sankcjami.
  (NIE JAŁMUŻNIE W SZCZĘŚCIA KRAJU!)
  Pół ludności jest na haju.

  Starych eutanazja czeka.
  A rodziców, co w zmienianie
  Nie chcą wierzyć płci człowieka,
  Czeka dzieci odbieranie.
  (Od wpajania nowej wiary
  Są już jednopłciowe pary…)

  Choć to w Danii, w Kopenhadze
  Burdel jest dla zoofili,
  To Kanady mądre władze
  Są i tu w czołówce! Czyli
  Można to, co jest dziś modą…
  „Za zwierzęcia jednak zgodą.”!

  No, bez zgody nie wypada…
  Przez się samo się rozumie.
  Cuchnie żywcem dziś Kanada
  Pogrążona w światłej dumie,
  „Kraj, gdzie życie płynie mile.”
  A gdzie Polska? Ciągle w tyle!…

 6. Tak wygląda właśnie ekologia państw zachodnich. U siebie grzmią o ekologii, o czystym powietrzu, a sortowanie śmieci dochodzi do absurdu, a biednym krajom wysyłają śmierdzące pampersy. Zakłamane gówno.

 7. Kanada od 2015 Roku stała sie cuchnącym gownem z „people kind” na czele. Czekam tylko jak ISIS to gowno wysadzi w powietrze i wszyscy będziemy mieli juz święty spokój.

Comments are closed.