Już niedługo dojdzie do PolEXIT-u? Ponad połowa zagłosuje „za”, jeśli Timmermans spełni swoje groźby

Frans Timmermans. Foto: PAP/EPA
Frans Timmermans. Foto: PAP/EPA

Czy już niedługo Polacy zdecydują się na opuszczenie Unii Europejskiej? Frans Timmermans podczas debaty w Parlamencie Europejskim obwieścił, że możliwy jest powrót granic między państwami UE. Stanie się tak, jeśli kraje Europy środkowo-wschodniej nie będą wykazywały solidarności ws. uchodźców. Oznacza to w praktyce doprowadzenie do przymusu w kwestii relokacji imigrantów.

„Solidarność jest nie tylko wobec czegoś co się nam podoba, ale czasem wobec czegoś co się nam nie podoba. Jeśli kraje Europy Środkowo-Wschodnie nie będą wykazywały solidarności ws. uchodźców, wcześniej czy później wrócą granice” – mówił Frans Timmermans w trakcie debaty kandydatów na szefa Komisji Europejskiej.

Timmermans zaznaczał, że trzeba przeciwdziałać temu, by migranci wsiadali na łodzie szmuglerów i dlatego potrzebny jest wielki plan wsparcia dla Afryki. Dodał przy tym, że bez tego planu, czy ochrony granic, nie da się rozwiązać problemu, dlatego potrzebna jest solidarność w Europie.

Jego zdaniem jeżeli do tego nie dojdzie to znów mogą powrócić granice w Europie. Chyba Timmermans myśli, że nie znamy traktatów i nie wiemy, że za ruch bezgraniczny odpowiedzialny jest traktat z Schengen, a nie jego widzimisię.

Oczywiście by uderzyć w Polskę i Węgry w dyskusji pojawił się też wątek praworządności. Weber zapowiadał wprowadzenie mechanizmu tak, by zapewniać jej przestrzeganie i powiązanie tego ze środkami unijnymi.

Timmermans podkreślał, że mimo bardzo ostrego trzyletniego konfliktu KE z polskimi władzami w tej sprawie, poparcie dla UE w Polsce jest wyższe niż przed trzema latami. Dodał, też, że aż 90% polaków jest euroentuzjastami.

Jednak jak pokazuje sondaż IBRIS dla „Polityki”, jeżeli Polacy mają na siłę przyjmować uchodźców to większość chce opuścić Unię Europejską. W badaniu tym na „tak” było aż 51.2 procent Polaków. Czekamy zatem na kolejne groźby Timmermansa i nakazy przyjmowania uchodźców-nachodźców, a niedługo PolEXIT stanie się faktem.

Źródło: Fakt/NCzas

Comments are closed.