Kolejna forma kontroli obywateli. Worki na śmieci z kodem kreskowym

Segregacja śmieci - zdjęcie ilustracyjne. / fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Segregacja śmieci - zdjęcie ilustracyjne. / fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Jesteśmy świadkami kolejnego odcinka tzw. ustawy śmieciowej, którą wprowadziło PO, a zmianami „poprawił” PiS. W Ciechanowie powstał pilotażowy program, który ma na celu kontrolę obywateli. Dzięki specjalnym kodom kreskowym umieszczonym na workach na śmieci miasto będzie wiedziało, kto segreguje śmieci, a kto tylko segregację pozoruje.

Ustawa śmieciowa wprowadziła rewolucyjne zmiany w segregacji śmieci. Głównym efektem, poza odgórnym nakazem, jest oczywiście drastyczny wzrost cen za wywóz. Po wprowadzeniu kolejnej formy kontroli i weryfikacji, można się spodziewać następnych podwyżek, wszak trzeba opłacić obsługę systemu.

Na czym polega ten rewolucyjny system, bez którego wyrzucanie śmieci nie byłoby możliwe? Mieszkańcy dostają kody kreskowe do naklejenia na worki. Odpowiedni kod otwiera pojemnik, a segregacja jest potem sprawdzana. Pozwala to namierzyć mieszkańca, który wyrzucił konkretny worek.

Jeżeli w worku nie znajdują się odpowiednio wyselekcjonowane śmieci, dajemy znać poprzez kod kreskowy administratorowi – mówi na antenie TVN24 Robert Szczepankowski, prezes zarządu T4B. Tym samym miasto chce namierzać mieszkańców, którzy deklarują, że segregują śmieci, a w rzeczywistości nie dzielą odpadów.

Pomysłodawcy procederu nawet nie kryją się z faktem, że system będzie miał na celu weryfikację i karanie obywateli. Administrator osiedla będzie już wiedział, kto segreguje niewłaściwie, a to będzie przyczynkiem do nałożenia odpowiednich sankcji.

My się zastanawiamy ile kosztuje taki nowoczesny, postępowy system i kto za niego zapłaci? Czy przypadkiem taka technologia, poprzez produkcję kolejnych ton papieru oraz zużycie tonera z tuszem, nie wyrządzi większej szkody środowisku? Oczywiście niezbędni będą kolejni urzędnicy do obsługi systemu.

Źródło: TVN24/nczas.com

15 KOMENTARZE

 1. i pomyśleć, że na początku tej historii z odbieraniem śmieci były firmy, które gotowe były odbierać śmieci gratis i same zorganizować segregowanie – i jeszcze na tym zarabiać. Jednak władze nie były zainteresowane. Najwyraźniej chodziło o podatek i o inwigilacje. Z takiego worka spersonalizowanego kodem kreskowym dopiero można wyciągnąć masę informacji o właścicielu – wie to każdy złodziej. Rządzą nami idioci albo zdeprawowani przestępcy

  • Dobrze piszesz @Andrzeju, czysta prawda! Na wywozie będą teraz ci „właściwi” wy-woziciele robić istne, i niewyobrażalne kokosy. Oczywiście promujący ich oferty urzędnicy też nieźle się obłowią.
   A co do tego, „kto nami rządzi”, to pełna zgoda, przy czym patologiczna głupota nie wyklucza złodziejskiej natury.
   Czym się różni prawdziwa mafia od jakiegoś gangu Olsena? Ano podpięciem pod grupę trzymającą Władz(i)ę! No bo przecież ci wszyscy politycy, chorobliwie ambitni, muszą skądś brać kasę na wielce kosztowną kampanię wyborczą.
   To, że wielu, och, jakżesz wielu, jest głęboko umoczonych, skutkuje np. tym, że skasowano karę śmierci. I teraz mogą wynająć jakiegoś notorycznego zbira, który za ich wstawiennictwem dostanie przepustkę, wyjdzie z kicia, i „uciszy” zbyt gorliwego policjanta, nieprzekupnego sędziego, świadka, czy prokuratora. i co mu zrobią, dadzą drugie dożywocie??
   Wolne żarty!

 2. ciekawe co będą robić z workami bez kodów, które będą zalegały na osiedlach?

  • hehe no jak to co, zbiorowa odpowiedzialność albo pomyśl sobie co się stanie gdy wyrzucisz śmieci a kod kreskowy będzie porwany bo zniszczył go inny worek ze śmieciami :D

  • wydrukowac zydowskie kody kreskowe, ktore znajduja sie na towarach w sklepach i nalepiac na wory.

 3. …cóż, następnie dojdą kamery, bo będzie się tak dziwnie dziać, że w workach z kodami będzie 1 kg doskonale posegregowanych śmieci, a w pojemnuku obok worków pozostałe 450 kg śmieci razem z pampersami, już nie mogę się doczekać tego momentu ;)

 4. Hehe a na reklamówki plastikowe i inne też będą kody kreskowe? A jak jak wyniose śmieci w kuble i wysypie wprost do kosza to co? Kamery 24h zainstalujecie przy śmietnikach, a potem w domach? Oni mysla że mają doczynienia z chłopami że sredniowiecza.

 5. Nareszcie wprowadzili udogodnienie dla firm, które zajmą się selektywnym segregowaniem śmieci wyselekcjonowanych osób pod obserwacją… Te firmy śmieciarskie to CIA polska, i Mosad polska S.A…

 6. System naklejek, gdy prawie każdy może sobie wydrukować w domu co chce, chyba nie jest najlepszym rozwiązaniem.

  • No tak, zawsze chcieli zmusić tych mądrych, żeby efekty swojej pracy oddawali tym głupim…

 7. Wszystkie komentarze mają rację !
  Dopuki nie będzie uporządkowane prawnie prywatnych firm które robią przekrety na śmieciach to będzie tak że tylko im się opłaca robić larum!
  Kody na workach-odbiór odpadów a nie personalizacja na początku! Jak zaczną to wprowadzić uświadomienie ludzi a nie zeby od razu byli karani !!!!

Comments are closed.