Konfederacja stanowczo odpowiada na skandaliczne słowa Mosbacher. „Czy pani ambasador w Polsce się za dobrze nie czuje?” [VIDEO]

Konfederacja w Sejmie/fot. Twitter Korwin Braun Liroy Narodowcy
Konfederacja w Sejmie/fot. Twitter Korwin Braun Liroy Narodowcy

Liderzy Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy podczas konferencji o godz. 15.30 w Sejmie odnieśli się do skandalicznego tweeta Georgetty Mosbacher będącego de facto próbą ingerencji wybory w Polsce. – Czy pani ambasador w Polsce się za dobrze nie czuje? – pytał poseł Marek Jakubiak, kandydat do Parlamentu Europejskiego z Warszawy.

W historii dyplomacji nie jest przyjęty ani zarejestrowany przypadek, kiedy dyplomacja ingeruje w sprawy wyborcze obcego dla siebie, choć zaprzyjaźnionego kraju. Dzisiaj pani ambasador USA w bezpośrednich słowach zwróciła się do obserwatorów na Twitterze twierdząc, że Konfederacja – czyli ugrupowanie, które ja w tym momencie wraz z kolegami reprezentuję – wprowadza wyborców w błąd – powiedział Marek Jakubiak.

Chcemy wyraźnie podkreślić, że protestujemy przeciwko ingerowaniu obcych rządów w sprawy wyborcze i kampanie wyborczą w Polsce. Jest to absolutny przykład zlekceważenia prawa międzynarodowego – dodał poseł Jakubiak.

Ponieważ jest to skandal, będziemy w tej sprawie reagować tak do MSZ jak i do PKW – zapowiedział.

Robert Winnicki stwierdził zaś, że „pani Mosbacher została przyzwyczajona przez rząd PiS, żeby traktować Polskę jak bananową republikę”.

Po sprawie repolonizacji mediów, ustawie o IPN wycofanej w ekspresowym tempie. Po temacie szczytu bliskowschodniego, po temacie podatku od źródła, który został pod naciskiem ambasady USA wycofany czy wreszcie roszczeń, o których tyle się dzisiaj mówi, są to wyłącznie tematy i naciski z przeciągu ostatniego roku – podkreślił szef Ruchu Narodowego.

Zaznaczył też, że „o tym wiemy, że nastąpił tu jawny, bezpośredni nacisk ze strony ambasador USA Georgetty Mosbacher”. – To jest sytuacja bez precedensu, jak przed rozbiorami, gdy rosyjscy ambasadorowie w Polsce dyktowali, jakie ma być prawo, polityka, kierunki działań. Nie może być na to zgody – stwierdził stanowczo.

Nie po to w ubiegłym roku świętowaliśmy 100 lat odzyskania niepodległości, by obca ambasada dyktowała nam, co mamy robić w Polsce. A już szczególnie niedopuszczalna jest ingerencja w proces wyborczy – dodał.

Mosbacher powinna być teraz stanowczo upomniana przez ministra spraw zagranicznych w tej sprawie, że nie można traktować Polski jak republiki bananowej i nie można ingerować w wybory – ocenił Robert Winnicki.

Poseł Piotr Liroy-Marzec zaznaczył, że to „niewyobrażalna sytuacja w USA”. – Ostatnie wybory pokazały, jak długo potrafi trwać proces sprawdzania materiałów i dowodów na to, że ktoś mógł wpływać na wybory. Więc dlaczego przedstawicielka USA robi to u nas? Pytanie, co na to rząd. Więc po raz kolejny żądamy od rządu polskiego, od prezydenta, czy stoi za obywatelami Polski, czy obywatelem jakiegokolwiek innego państwa – powiedział Liroy-Marzec.

Poseł Jakub Kulesza odniósł się do samej treści dokumentu, „który do swojego skandalicznego tweeta załączyła ambasador Mosbacher”. – Ten dokument jest sprzeczny sam w sobie. Jest dowodem na to, o czym mówimy, tzn. że żydowskie organizacje domagają się od Polski zwrotu mienia bezspadkowego – ocenił.

Ta ustawa jest narzędziem umożliwiającym ocenę postępów kraju w wypełnianiu zobowiązań wynikających z deklaracji z Terezina. A jak czytamy, czym jest deklaracja z Terezina, jest napisane, że ta wzywa kraje, które ją przyjęły, do podjęcia działań zmierzających do zwrotu mienia bez ustanowionego spadkobiercy – wyjaśnił Kulesza.

Z kolei Krzysztof Bosak zwrócił uwagę na dwie rzeczy. – Pierwsze to pomówienie Konfederacji, że przekazuje nieprawdziwe informacje w kampanii wyborczej. Jeśli pojawiły się nieprawdziwe informacje, to prosimy o ich sprostowanie. W dokumencie na stronie ambasady, do którego linkuje ambasador nie ma żadnego odniesienia do naszych materiałów wyborczych – powiedział Bosak.

Druga sprawa, to zdanie z wypowiedzi pani ambasador: Mowa nienawiści przedstawicieli skrajnych organizacji nie zakłóci relacji między sojusznikami. Nie jesteśmy organizacją skrajną, jesteśmy organizacją propolską, komitetem wyborczym, który zrzesza sześć ogólnopolskich środowisk politycznych. Apelujemy […] by nie stygmatyzowała różnych środowisk politycznych w Polsce, to jest maniera lewicy. A przypominam, że prezydent USA w tej chwili sam jej podlega. Nie ma też żadnego elementu nienawiści w tym, o czym mówimy. Po prostu nie zgadzamy się na drążenia polityczne środowisk żydowskich z USA – kontynuował.

Na sam koniec poseł Jakubiak zapytał, „czy pani ambasador w Polsce się za dobrze nie czuje”.

37 KOMENTARZE

  1. Kim jest Winnicki i jego zbieranina prorosyjska?Czy pokazali program gospodarczy i sposób prowadzenia polityki w Polsce?Bo sama ust.447 i to przed wyborami nie świadczy o ich mądrości a wprost przeciwnie. Bo jak osiągną kilka % wyborców to za mało na rządzenie a mogą zaszkodzić Polsce na lata!Radzę posłuchać wiele wypowiedzi ich dowódców sprzed 2-3 lat a zrozumiecie ,że pod ich płaszczykami kryją się inni pracodawcy czy sponsorzy!

    • A ty znów zwiałeś z psychiatryka i od razu do internetu. Idziemy po ciebie, parchata łajzo.

    • Gostek2, dlaczego dwa? Bo już nas……eś na innym forum jako Gostek1?
      Do jakiej zbieraniny ty należysz i jaki jest program wyborczy twojej zbieraniny, poza chęcią sprzedania swojego państwa obcym?

  2. Również nie życzyłbym sobie aby jakiś sąsiad (jakkolwiek bym go cenil) mówił mi jak mam organizowac sobie życie w moim domu. A nazwa Konfederacja nawiazuje do Konfederacji Barskiej, czyli pierwszego powstania przeciw wplywom rosyjskim (i rosyjskiej ambasady) w rzady Rzeczpospolitej. Polecam zaglądnąć do opracowań historycznych. Im jakieś ruchy są wartościowe (i niebezpieczne dla pewnych grup), tym zajadlej są atakowane. Ku chwale!

Comments are closed.