Niemiecki sąd nakazał telewizji ARD emisję wyborczego spotu neonazistowskiej partii

Marsz członków NPD Dostawca: PAP/DPA. fot. Bernd Wüstneck/dpa
Marsz członków NPD Dostawca: PAP/DPA. fot. Bernd Wüstneck/dpa

Sąd nakazał publicznej stacji ARD emisję spotu wyborczego neonazistowskiej Narodowodemokratycznej Partii Niemiec, która startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Uzasadnia to wolnością słowa.

Wyrok w tej sprawie zapadł w środę. Federalny Trybunał Konstytucyjny rozpatrując odwołanie NPD od wcześniejszych wyroków uznał, że nie ma wystarczających dowodów aby spot zawierał treści podżegające do nienawiści rasowej jak twierdził regionalny nadawca RBB należący do publicznej telewizji ARD.

W związku z tym Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł, że publiczna telewizja ARD musi wyemitować materiał wyborczy przygotowany przez NPD ze względu na obowiązującą wolność słowa.

Najnowszy spot NPD poruszał kwestie imigracji. Partia twierdzi, że rodowici Niemcy praktycznie codziennie są ofiarami przestępstw popełnianych przez nielegalnych imigrantów cop jest efektem niekontrolowanej imigracji na jaką zdecydował się niemiecki rząd.

NPD ma silne poparcie szczególnie w miastach leżących na terenie byłej NRD. W 2017 roku Federalny Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek o delegalizację tej partii.

NPD notuje 2 procentowe poparcie w sondażach badających poparcie Niemców dla poszczególnych partii politycznych w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

AfD, która również podnosi antyimigranckie hasła, przekonała do siebie 12 procent niemieckich wyborców.

Źródło: AFP

12 KOMENTARZE

  • @Zey
   Nie. To misterna prowokacja. Przeczytaj wpis kolegi „Socjalisci to bydlo” ponizej, ktory to wyjasnia. Dodam, ze nawet przewrotna nazwa („Narodowodemokratyczna Partia Niemiec”) zostala wymyslona po to, by ideologie i zbrodnie lewicowych, narodowych socjalistow, kojarzyc z prawicowymi, narodowymi demokratami.

 1. Rozumiem, że żydowski nazizm jest cacy a każdy inny zły? Hitler był Żydem sponsorowanym przez Rotschilda i Watykan i nie wiadomo z jakiego powodu obarcza się narody za zbrodnie preparowane i finansowane przez grupy, które kosztem życia milionów niewinnych ludzi robią interesy

 2. W co graja Niemcy z NPD?

  O tym w Polsce się nie mówi, a jeśli już – to niewiele. NPD jest przykładem tzw. rządowego koncertu (gry na drugim fortepianie). Było bowiem kilka prób delegalizacji tej partii. Ostatecznie Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe odmawiał. Stwierdzał bowiem, że działalność tej partii – to robota „rządowa” („działalność NPD była w dużej części inspirowana przez agentów Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji w kierownictwie partii i nie sposób było odróżnić działań partii od działań wywiadu”). Okazało się bowiem, że całe kierownictwo NPD to agenci różnych służb specjalnych. Nadto, podczas kolejnych prób wyszło na jaw, że nie tylko kierownictwo, ale i średni szczebel tej partii (co najmniej 120 wysokich funkcjonariuszy) to konfidenci Urzędu Ochrony Konstytucji (w tym: Wolfgang Frenz – wiceprzewodniczący NPD w Nadrenii-Westfalii i przewodniczący partii w tym landzie Ugo Holtmann, Tino Brandt w Turyngii, czy Rainer Fromm – szef NPD w Meklemburgii; itd., itp.)

 3. Marsz pokonanych, ale skoro nie zapomnieli niechlubnej porazki, to moze to odznaczac kolejny podryw do odwetu. Z nimi to nigdy nie wiadomo.

  • 100/100
   To samo mi przyszło na myśl, bo cóż innego mają oznaczać te słowa?… Jeśli dobrze zrozumiałam to znaczy: „nie świętujemy (8 maj 1945), nie zapominamy” Następne plemię marzące o zemście na innych, za swoje winy!?… Wojna już trwa od jakiegoś czasu… Do wielu jeszcze to nie dotarło, bo nie widzą wojska strzelającego do cywilów?… Wojny mają różne oblicza…

 4. Wilk ma znowu rację. Lewactwo opanowało media, ale sprzedaż GW spada więc jest nadzieja :)

Comments are closed.