Niemiecki sąd nakazał telewizji ARD emisję wyborczego spotu neonazistowskiej partii

Marsz członków NPD Dostawca: PAP/DPA. fot. Bernd Wüstneck/dpa
Marsz członków NPD Dostawca: PAP/DPA. fot. Bernd Wüstneck/dpa

Sąd nakazał publicznej stacji ARD emisję spotu wyborczego neonazistowskiej Narodowodemokratycznej Partii Niemiec, która startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Uzasadnia to wolnością słowa.

Wyrok w tej sprawie zapadł w środę. Federalny Trybunał Konstytucyjny rozpatrując odwołanie NPD od wcześniejszych wyroków uznał, że nie ma wystarczających dowodów aby spot zawierał treści podżegające do nienawiści rasowej jak twierdził regionalny nadawca RBB należący do publicznej telewizji ARD.

W związku z tym Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł, że publiczna telewizja ARD musi wyemitować materiał wyborczy przygotowany przez NPD ze względu na obowiązującą wolność słowa.

Najnowszy spot NPD poruszał kwestie imigracji. Partia twierdzi, że rodowici Niemcy praktycznie codziennie są ofiarami przestępstw popełnianych przez nielegalnych imigrantów cop jest efektem niekontrolowanej imigracji na jaką zdecydował się niemiecki rząd.

NPD ma silne poparcie szczególnie w miastach leżących na terenie byłej NRD. W 2017 roku Federalny Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek o delegalizację tej partii.

NPD notuje 2 procentowe poparcie w sondażach badających poparcie Niemców dla poszczególnych partii politycznych w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

AfD, która również podnosi antyimigranckie hasła, przekonała do siebie 12 procent niemieckich wyborców.

Źródło: AFP

Comments are closed.