PiS odrzucił petycję. Nie będzie dnia wolnego z okazji Narodowego Święta Powstania Warszawskiego

"Kotwica" na wieży Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. Ivanevian, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Sejmowa Komisja ds. Petycji nie uwzględniła petycji w sprawie zmiany ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego poprzez ustanowienie dnia 1 sierpnia Narodowym Świętem Powstania Warszawskiego i dniem wolnym od pracy.

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowa Komisja do Spraw Petycji nie uwzględniła skierowanej 5 marca br. petycji w sprawie zmiany ustawy z dnia 9 października 2009 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego poprzez ustanowienie dnia 1 sierpnia Narodowym Świętem Powstania Warszawskiego i dniem wolnym od pracy.

W uzasadnieniu petycji napisano, m.in. że „oddanie adekwatnego do rangi wydarzeń hołdu bohaterom Powstania Warszawskiego wymaga nie tylko ustanowienia dnia 1 sierpnia dniem wolnym od pracy, lecz także przywołania w nazwie samego święta państwowego słów podkreślających rangę i aktualność historyczną tego zdarzenia”.

Poseł sprawozdawca Marcin Duszek (PiS), który rekomendował by nie uwzględniać złożonej petycji, wskazał m.in. na fakt, że „omawiana tu petycja treścią nawiązuje do petycji o ustanowieniu 1 sierpnia Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego dniem wolnym od pracy”, którą złożono do Sejmu 8 sierpnia 2017 r.

Przypomniał, że wówczas Komisja nie uwzględniła petycji z uwagi na to, że „ustanowienie kolejnego dnia wolnego od pracy z uwagi na święto państwowe mogłoby pociągnąć za sobą istotne skutki gospodarcze”. „Mając na uwadze fakt, że uroczystości 1 sierpnia odbywają się już po godzinie 16, wskazywanej najczęściej jako czas zakończenia pracy – można przypuszczać, że większość osób chcących wziąć udział w uroczystościach rocznicowych ma taką możliwość w tej chwili” – argumentował Duszek. (PAP)

11 KOMENTARZE

  1. Brawo PiS !!! Bo wolne to akurat powinno być z okazji wybuchu powstania w Getcie. To jest ważniejsza rocznica i świat by to docenił

  2. Przepraszam, ale który i*iota wymyślił żeby czcić dni klęski z 1944 roku ustanawiając kolejny dzień wolny od pracy ? Mam nadzieję, że nie był to żaden wolnościowiec z Konfederacji. Czczenie klęsk i wmawianie narodowi, że Powstanie Warszawskie 1944 roku to było coś chwalebnego w naszej historii to kolejna forma sadomasochizmu narodowego. Pamięć o zamordowanych Warszawiakach owszem, ale nie gloryfikowanie tego, że to z góry skazane na klęskę powstanie coś zmieniło na lepsze, bo to była zbrodnia wojenna gen. Leopolda Okulickiego.

    • Święta racja. A sowiety tylko stały i patrzyły jak się wykrwawiamy, żeby zająć zniszczone miasto ze nadszarpniętymi siłami nazistowskich Niemiec. Dziś niektórzy twierdzą, że ten zryw narodowościowy zagwarantował nam niezależność od ZSRR. O czym oni bredzą? Jaka niezależność? Sfałszowano wybory po wojnie i katowano dalej i mordowano prawdziwych patriotów tak jak życzył sobie Stalin.

  3. Żydzi boją sie o to żeby nie przycmic ich marnego powstanka które i tak odbyło się przy mega udziale Polaków …. wstyd i to ma być Polski rząd ?????

  4. A dla mnie każdy dzień wolny jest dobry,nawet jak by zrobili dzień misia Uszatka…….co wolne to wolne.

    • Tak jest, najlepiej nic nie robić przez 365 dni w roku, bo przecież PiS da zasiłek, albo jakieś inne 500+. Czy się stoi, czy się leży 500+ na dziecko, psa, kota, krowę i świnię się należy.

  5. I bardzo dobrze, bo to kolejne straty dla gospodarki. Same dni wolne się socjalistom marzą z byle okazji.

  6. Powinni znieść wszystkie dotychczasowe święta wolne od pracy bo są już nie aktualne i ustanowić pełnomocnika rządu, który w delegacji dowie się jakie nowe święta dla polin.

Comments are closed.