PiS sprzeda Polskę za żołnierzy USA? Amerykanie grożą. Budowa Fort Trump uzależniona od kwestii roszczeń żydowskich

Jarosław Kaczyński, judeopolonia. Foto: PAP
Jarosław Kaczyński, judeopolonia. Foto: PAP

Wciąż ważą się losy Polski w kontekście amerykańskiej ustawy 447 i reakcji polskich władz. Tymczasem naciski na nasz kraj przybierają na sile. Kongres USA ma rozważać inicjatywy, które zmusiłyby administrację Donalda Trumpa, by ta zażądała od Polski rozstrzygnięcia kwestii żydowskich roszczeń majątkowych. Miałoby się to odbyć zanim Amerykanie wybudują stałą bazę wojskową na terenie naszego kraju. Informacje podał portal The Washington Free Beacon.

Od jakiegoś czasu trwają rozmowy pomiędzy administracją prezydenta Trumpa a polskimi dyplomatami ws. ustanowienia nowej stałej bazy wojskowej USA na wschodniej flance NATO. Miałaby ona przeciwdziałać zagrożeniu ze strony Rosji.

Jednak część członków Kongresu i czołowi żydowscy urzędnicy lobbowali zakulisowo u prezydenta USA i sekretarza stanu Mike’a Pompeo, aby Stany usztywniły swoje stanowisko i uzależniło je od kwestii żydowskich roszczeń do mienia bezspadkowego.

Jak twierdzą cytowani przez Washington Free Bacon przedstawiciele Kongresu i społeczności żydowskiej, Kongres może wydać przepisy wstrzymujące finansowanie Fort Trump, dopóki kwestia żydowskich roszczeń „nie zostanie rozwiązana”. Do walki przeciwko Polsce stanęli również prawicy, którzy zaapelowali o wywarcie presji na nasz kraj. W liście kongresowym wezwano Mike’a Pompeo i Biały Dom do wywarcia nacisku na ich polskich odpowiedników.

„Zachęcamy do podejmowania śmiałych inicjatyw, które pomogą Polsce rozwiązać ten problem tak szybko, jak to możliwe” – czytamy w liście.

Departament Stanu będzie nadal angażował urzędników w Polsce, a także innych w regionie, w celu omówienia restytucji mienia z czasów Holokaustu, odszkodowań, edukacji o Holokauście oraz tego, jak najlepiej chronić i chronić ważne żydowskie miejsca dziedzictwa – mówił w rozmowie z amerykańskim portalem jeden z urzędników.

To bardzo istotne, że Pompeo poruszył tę kwestię. Niezmiernie doceniamy inicjatywę sekretarza w tej sprawie (restytucji – przyp. red.) – stwierdził przedstawiciel Waszyngtonu w Światowej Organizacji Restytucji Mienia Żydowskiego Eric Gallagher.

Źródło: onet.pl

Comments are closed.