PiS zacznie pobierać nowy podatek. Wszystko dzięki wyrokowi Sądu Unii Europejskiej

Mateusz Morawiecki oraz pieniądze. / Źródło: PAP
Mateusz Morawiecki oraz pieniądze. / Źródło: PAP

Sąd UE stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej dotyczących podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce. Otwiera to drogę do pobierania podatku od „supermarketów”.

„Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa” – wskazał w czwartek Sąd UE. Wyrok nie jest ostateczny, stronom przysługuje odwołanie.

Na przełomie listopada i grudnia 2016 roku Polska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę na decyzję KE w sprawie podatku handlowego. Jak podkreślono w skardze, KE dokonała błędnej kwalifikacji podatku jako pomocy państwa.

Wcześniej, we wrześniu 2016 roku, KE wszczęła postępowanie o naruszenie prawa unijnego przez Polskę w związku z wprowadzeniem podatku handlowego. Bruksela argumentowała wtedy, że jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną.

KE wydała też nakaz zawieszenia stosowania podatku do czasu zakończenia jego analizy przez urzędników w Brukseli. Stwierdziła następnie, że podatek stanowi pomoc państwa niezgodną z rynkiem wewnętrznym oraz że został on wprowadzony w życie w sposób niezgodny z prawem.

Polska zaskarżyła decyzję KE w całości. Zarzuciła też w niej KE naruszenie unijnego prawa poprzez nakazanie niezwłocznego zawieszenia stosowania progresywnej skali polskiego podatku od sprzedaży detalicznej.

Sąd UE uznał, że KE się pomyliła. „W konsekwencji Sąd stwierdził nieważność decyzji końcowej Komisji” – podano w komunikacie TSUE.

Sąd UE jest jednym z dwóch organów Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

PiS wprowadził ustawę o podatku od sprzedaży detalicznej, zwaną potocznie podatkiem od „supermarketów”, 1 września 2016 r. Podatek mieli płacić sprzedawcy detaliczni towarów.

Wprowadzono dwie stawki podatku: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwota wolna od podatku w skali roku miała wynosić 204 mln zł. Pobieranie podatku jest zawieszone do końca 2019 roku.

Źródło: PAP/nczas

17 KOMENTARZE

 1. Zapewne będzie – żeby sfinansować rozszerzenie 500+ za czym, przypomnę wolnorynkowcom, głosowała w Sejmie większość Konfederacja (nie, Gula, to nie był tylko Jakubiak:)

 2. przecież to jest ewidentna dyskryminacja, to teraz małe sklepy będą miały niższe ceny, słusznie media markt działał jako oddzielny sklep- jedna spółka które to chroni go od podatku.

  • Bzdura… „teraz małe sklepy będą miały niższe ceny” – małe sklepy mają wyższe koszty zaopatrzenia się w towar.

   • i niższe koszty wszystkiego innego:pracowników, energii, podatku od nieruchomości, a towar ma podobną cenę w hurtowniach dla wszystkich, nie mogę uwierzyć ile na wolnorynkowym portalu jest narodowych socjalistów ewidentych zwolenników nierównych podatków. Chcecie wspierać mały handel to chodzcie tam na zakupy, a nie zabijajcie wygodne tanie supermarkety.

 3. No i super! Od dawna powinno sie obłożyć duże sieci super i hipermarketów podatkiem!
  Nie sa w stanie łatwo przeżucić obciążenia na klientów bo na tym rynku jest zbyt wielka konkurencja, nie wyjda z polski bo maja juz zainwestowane miliardy zł, beda musieli sie pogodzic ze zmniejszeniem zyskow!

 4. wiesz, że polskie firmy też mają zainwestowane miliardy za granicą i taka bezczelna nierówność podatkowa jest zachętą dla innych rzadów, a co ciekawe za granicą są w więkoszości wielkie pisowskie spółki skarbu pańśtwa jak pzu, kghm, orlen, lotos, pgnig, a także prywatne lpp, ccc. Opodatkować duże firmy a małe bez zostawić bez podatku to jest nierówność, dyskryminacja i totalne zachwianie konkurencji.

  • Bzdury piszecie panie kolego.
   Zachodnie korporacje handlowe wyprowadzają kasę z kraju do rajów podatkowych, dzięki czemu unikają płacenia podatków. Niestety małe firmy nie mogą sobie na takie działania pozwolić, przez co znajdują się na z góry przegranej pozycji.

   • ty bzdury piszesz, podatki są jak na dłoni widoczne, obroty, przychodzy i odpowiednia stawka CIT 19%, VAT, nieruchomości, akcyzy, zusy. Czy myślisz że sluzby podatkowe gdyby coś wiedziały to nie zamknęłyby takiego sklepu??
    Nie rozumiem jak wolnorynkowy portal może mieć takich socjalistów narodowych za czytelników. Nie tylko zachodnie, sprawdz giełdę, gdzie Dino, Reserved, CCC, Orlen lecą na łęb przez ten podatek. Jak unikają płacenia to ich przycisnij, anie nakładaj ewidentnie dyskryminujący i nierówny podatek dla nich i zero dla małych i średnich sklepów. Ciekawe jak mają rywalizować skoro jedni płacą podatek inni są zwolnieni.

    • publiusz wereniusz, no niestety to ty bzdury pleciesz, bo duże sieci handlowe stosując tzw. optymalizację podatkową i manewry kosztami od zawsze skutecznie unikały płacenia podatku dochodowego – „wychodziły na zero albo na stratach” – wszystko fikcyjne bo nieopodatkowane zyski odpływały sprzed polskich urzędów skarbowych.
     Zresztą o czym z tobą pisać skoro ty tego nie wiesz ???

 5. To jest bardzo duży sukces osobisty premiera Morawieckiego i chciałbym kowbojom z Konfederacji zwrócić uwagę, że walczyć o polskie interesy można nie tylko „drąc gębę na próżno” i rzucając oszczerstwa.

  • sukces to by moze był gdyby 4 lata podatek był pobierany, a teraz sąd by przyklepał bezpieczęństwo kasy
   w tym czasie po 4 latach realnej walki z ojrosojzem bylibyśmy tetraz w czasoprzestrzeni kosmicznie odległej w przód pasma sukcesów
   a tak z powodu władzy boid..p jesteśmy w czarnej d…. jako państwo coraz mniej znaczące, na kórzy wszyscy butem tupią, obrażają i nawwt plują prosto w twarz

 6. i durne pisiory boid…py znow wyszły na kretynów
  przez 4 lata można było podatek pobierać, a tak 4 lata w plecy; markety za rządów PIS mają się coraz lepiej

 7. A czy podatek akcyzowy od paliwa nie jest aby pomocą państwa dla rowerzystów?

Comments are closed.