Przedsiębiorcy z Konfederacji, posłowie z PiS-u i socjolodzy z Lewicy Razem. Zobacz najczęstsze zawody kandydatów do Parlamentu Europejskiego [INFOGRAFIKA]

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego: Jacek Saryusz-Wolski, Maciej Konieczny, Marek Jakubiak. / foto: PAP/YouTube/LiveON
Kandydaci do Parlamentu Europejskiego: Jacek Saryusz-Wolski, Maciej Konieczny, Marek Jakubiak - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP/YouTube/LiveON

Wybory do Parlamentu Europejskiego już za niespełna dwa tygodnie. Te ostatnie 10 dni przed wyborami partie starają się wykorzystać najlepiej jak to tylko możliwe. Czy jednak wiemy kto będzie kandydował z poszczególnych komitetów?

Już 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, w których będziemy głosować na kandydatów w 13 okręgach w całej Polsce. Każdy z sześciu ogólnopolskich komitetów wystawił w tych wyborach 130 kandydatów.

Kim są oni najczęściej?

Wśród kandydatów Prawa i Sprawiedliwości dominują osoby, które w rubryce zawód wpisały „parlamentarzysta”. Na drugim miejscu wśród najczęstszych zawodów kandydatów tego ugrupowania są nauczyciele akademiccy.

Jeżeli chodzi o kandydatów Koalicji Europejskiej tu najczęściej pojawiają się ekonomiści, w dalszej kolejności nauczyciele. Jeżeli chodzi o Wiosnę Biedronia, tu dominują przedsiębiorcy, niewiele mniej jest jednak nauczycieli akademickich.

Dwie osoby z Wiosny wpisały swój zawód jako „Dyrektor generalny” – pisze Rynkiewicz. Jeżeli chodzi o przedsiębiorców to są oni także dominującą grupą wśród kandydatów Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy.

Drugim najczęściej reprezentowanym zawodem przez kandydatów tej koalicji jest prawnik. Wielu przedsiębiorców kandyduje także z formacji Kukiz’15, w tym przypadku znaleźli się oni na równi z nauczycielami.

Najbardziej stereotypowo wypada natomiast Lewica Razem. Na pierwszym miejscu znajdują się co prawda nauczyciele, ale już drugą pozycję zajęli…socjolodzy!

9 KOMENTARZE

 1. Ja głosuje na PiS i każdy komu zależy na polsce też powinien! Tylko Prawo i Sprawiedliwość jest na tyle silną partią by zadbać o nasze interesy! Nie przejmujcie sie karłami z konfederacji kiedy macie GIGANTÓW Z PIS!

  • Głos oddany zarówno na Pis jak i na KE to głos zmarnowany.
   Niczym się te partie sprzedawczyków nie różnią.

   Tylko Konfederacja!

  • Bo Kaczyński to taki gigant :-D
   Chcesz dbać o interes żydowski? Głosuj na PiS (podatki i Socjalizm)

 2. Jo, sami przedsiębiorcy, nowa „elyta”:

  Winnicki – bez wykształcenia i zawodu
  Bosak – bez wykształcenia i zawodu
  Godek – nauczycielka j. angielskiego, zasiada w radzie nadzorczej Spółki Skarbu Państwa
  Liroy – bez wykształcenia i zawodu, producent filmów porno
  Braun – nauczyciel j. polskiego, nakręcił film o katastrofie smoleńskiej
  Jakubiak – były trep LWP, kupił sobie browar za zaskórniaki
  Jackowski – jasnowidz ;-)

 3. Jacy przedsiębiorcy? Większość to ludzie na samozatrudnieniu śniący o etacie.

Comments are closed.