Przedwyborcza walka o głosy. Morawiecki wycofuje się z kontrowersyjnego projektu. Na jak długo?

Premier Mateusz Morawiecki. Foto; PAP: Piotr Polak
Premier Mateusz Morawiecki. Foto; PAP: Piotr Polak

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że nie będzie testu przedsiębiorcy. Wypowiedź ta to wycofanie się z wcześniejszych planów rządu, nad którymi pracowano od dłuższego czasu. Wszystko to, aby złagodzić nieco nastroje przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Jeszcze kilka dni temu „Rzeczpospolita” informowała, że pomimo zapewnień, iż test przedsiębiorcy nie zostanie wprowadzony, prace nad tym rozwiązaniem są kontynuowane. Dziś premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że test nie zostanie wprowadzony w życie.

– Za godzinę lecę do Brukseli, gdzie będę mówił o naszych sukcesach w ograniczaniu luki VAT i CIT. Ale jeszcze zanim wystartuję, chcę jasno powiedzieć, bo widzę, że sprawa ciągle wywołuje emocje: NIE BĘDZIE ŻADNEGO TESTU PRZEDSIĘBIORCY – podkreślił na Twitterze szef rządu.

Dla przypomnienia, test przedsiębiorcy miał stanowić weryfikację tego, czy ktoś jest rzeczywiście przedsiębiorcą, czy też nie. Wiele osób prowadzi bowiem działalność gospodarczą, w ramach której wykonuje zlecenia dla jednego podmiotu będącego tak naprawdę pracodawcą. Działanie takie ma na celu skorzystanie z preferencyjnych form opodatkowania.

Pomysł wprowadzenia testu uwzględniony został w projekcie Aktualizacji Programu Konwergencji. Pod koniec kwietnia 2019 r. rząd jednak wykreślił jednak zapisy go dotyczące.

Źródło: PAP

9 KOMENTARZE

 1. ale ustawy anty-447 nie wprowadzą przed wyborami,
  tym sposobem stracą wyborców,
  Polska racja to Konfederacja

 2. Zastanawiam się, czy wajha została już przestawiona i nie rozpoczęło się topienie PIS. Tylko komu na tym zależy? Może są za mało chętni i gorliwi ?

 3. No to już się ze 2 tyg temu wycofał. Pomysł był głupi, ale lepiej pomyśleć przed zrobieniem czegoś, niż po, jak w przypadku takiego Jakubiaka, jednego z posłów Konfederacji, którzy głosowali za rozszerzeniem 500+ (czyli, również za testem przedsiębiorcy, który miał finansować ten socjal) i dopiero po głosowaniu się kajał, że źle zrobił (prawda, Gula?).

  • Mój? Mój to najwyżej taki, że was uświadamiam w tej sprawie, żebyście tak ciemni nie byli i nie łykali tylko tego, co Wam NCzas wciska. Ale czy to sukces? Jednak materiał do edukacji nie jest zbyt chłonny, to i nauczyć go się wiele nie da.

 4. Kierownik Episkopatu ty masz jakieś rozdwojenie jaźni? Raz piszesz tak raz tak twoje poglądy są rozstrzepane jak gnój na polu.

 5. A rozporządzenia dotyczące stosowania obowiązkowo split-payment czekają tylko na moment aż jesienią ponownie wygrają wybory. Popytajcie znajomych z urzędów skarbowych. Potwierdzą.

Comments are closed.