Przedwyborcza walka o głosy. Morawiecki wycofuje się z kontrowersyjnego projektu. Na jak długo?

Mateusz Morawiecki. Foto; PAP: Piotr Polak
Mateusz Morawiecki. Foto; PAP: Piotr Polak

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że nie będzie testu przedsiębiorcy. Wypowiedź ta to wycofanie się z wcześniejszych planów rządu, nad którymi pracowano od dłuższego czasu. Wszystko to, aby złagodzić nieco nastroje przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Jeszcze kilka dni temu „Rzeczpospolita” informowała, że pomimo zapewnień, iż test przedsiębiorcy nie zostanie wprowadzony, prace nad tym rozwiązaniem są kontynuowane. Dziś premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że test nie zostanie wprowadzony w życie.

– Za godzinę lecę do Brukseli, gdzie będę mówił o naszych sukcesach w ograniczaniu luki VAT i CIT. Ale jeszcze zanim wystartuję, chcę jasno powiedzieć, bo widzę, że sprawa ciągle wywołuje emocje: NIE BĘDZIE ŻADNEGO TESTU PRZEDSIĘBIORCY – podkreślił na Twitterze szef rządu.

Dla przypomnienia, test przedsiębiorcy miał stanowić weryfikację tego, czy ktoś jest rzeczywiście przedsiębiorcą, czy też nie. Wiele osób prowadzi bowiem działalność gospodarczą, w ramach której wykonuje zlecenia dla jednego podmiotu będącego tak naprawdę pracodawcą. Działanie takie ma na celu skorzystanie z preferencyjnych form opodatkowania.

Pomysł wprowadzenia testu uwzględniony został w projekcie Aktualizacji Programu Konwergencji. Pod koniec kwietnia 2019 r. rząd jednak wykreślił jednak zapisy go dotyczące.

Źródło: PAP

Comments are closed.