Putin zamawia „niewidzialne” myśliwce. Eksperci mają wiele wątpliwości [VIDEO]

prototyp myśliwca Su-57 (T-50) fot. Wikimedia Commons Maxim Maksimov
prototyp myśliwca Su-57 (T-50) fot. Wikimedia Commons Maxim Maksimov

Prezydent Władymir Putin ogłosił, że Rosja zamówi najnowsze myśliwce Su-57. To znacznie więcej niż pierwotnie planowano.

Putin ogłosił decyzję w środę trakcie spotkania dotyczącego kwestii obrony kraju. Zapowiedział podpisanie kontraktu na dostarczenie rosyjskim Siłom Powietrznym 76 samolotów Su-57.

Oznacza to, iż w rosyjskim lotnictwie sformowane zostaną trzy pełne pułki wykorzystujące te maszyny. Najnowocześniejsze rosyjskie myśliwce miałyby trafić do jednostek do 2028 roku.

Putin podkreślił, że pierwotne plany zakładały wprowadzenie na wyposażenie rosyjskiej armii jedynie 16 myśliwców Su-57. Zwiększenie zamówienia miałoby być możliwe dzięki obniżeniu kosztów produkcji tych samolotów o 20%.

Plany zakładają także stworzenie specjalnej infrastruktury lotniskowej przeznaczonej dla tych maszyn oraz nowych rodzajów broni jaka miałaby być wykorzystywana przez myśliwce Su-57.

Eksperci zwracają uwagę, że zapowiedź Putina ma charakter propagandowy. Nadal nie udało się dopracować nowego silnika turbowentylatorowego (Izdielije 30), który docelowo ma być wykorzystywany w rosyjskim myśliwcu. Proces ten ma się zakończyć w 2023 roku. Su-57 były dotąd w wyposażone w starsze silniki turbowentylatorowe Saturn-Liulka AŁ-41F1 (Izdielije 117). Dotychczas zbudowano 10 sztuk samolotów w wersjach przedprodukcyjnych.

Su-57 to rosyjski samolot myśliwski piątej generacji, który jest odpowiedzią na amerykański program ATF i samolot przewagi powietrznej F-22 Raptor.

O ile Rosja dopiero rozpoczyna produkcję Su-57 amerykanie zakończyli już produkcję Raptorów po wyprodukowaniu 187 sztuk tego samolotu. Obecnie skupiają siły na produkcji myśliwca F-35. Do tej pory wyprodukowano już około 500 sztuk tego samolotu we wszystkich wersjach.

W świetle zapowiedzi podpisania kontraktu nabiera sensu ostatni pokaz siły gdy 6 sztuk Su-57 eskortowało prezydencki samolot Władimira Putina

Źródło: TASS/nczas

20 KOMENTARZE

 1. Uwaga najnowszy sondaż!
  PiS-35,3%
  KO-31,4%
  Wiosna-10,2%
  Kukiz-5,7%
  Pod progiem znalazły sie:
  Lewica razem: 3,4%
  Ruch Roberta Gwiazdowskiego: 2,1%
  Konfederacja: 1,8%

  • Kłamca i podszywacz! Konfederacja zgarnie ponad 15% i będzie szok jak z Braunem w Gdańsku!

   • Najnowsze wiadomości:
    Grzegorz B. reżyser i polityk w więzieniu, gdzie został zgwałcony!

    Wg najnowszego sondażu konfederacja ma 1,8% poparcia, na tak druzgocacy wynik ma wpływ likwidacja gimnazjów.

 2. Putin zaczynabyc byc największym szkodnikiem dla Rosjan i Rosji.Zrezygnował z pewnego w 100% planu Noworosji,zakonserwował prymitywny,niewydolny model gospodarki,olewa katastrofę demograniczną Rosjan i zalew FR przez azjatyckich muzułmanów a jego flagowe dzialania czyli budowa wielkiej armii i super przemyslu zbrojeniowego okazują się propagandową przykrywką.Czołg Armata w zasadzie nie istnieje,system s-300,s-400 okazują się do wymanewrowania [Syria] Pancyr -1 kolejna kompromitacja{Indie wolą Koreański bo zarówno Syria porównawcze testy Pancyra wykazaly jego wady] a Su 57 to bardzo,bardzo daleka i niepewna przyszłośc.I do tego jego dziwne powiązania z Chabad Lubicz i Netaniahu?!

  • Rosja jest za mała i pod każdym względem za słaba by sprostać USA. Natomiast Rosja może się skryć po parasolem sąsiednich Chin, tak jak Kanada się chowa pod parasolem USA. Chiny są szansą dla Rosji a nie wyścig zbrojeń, którego nie mają szans wygrać ze względu na mniejszy budżet, mniejszy potencjał technologiczny i ludnościowy. Jeśli Chiny staną się światowym mocarstwem, to Rosje czeka świetlana przyszłość. A jeśli Chiny zostaną zorane przez USA, to Rosja polegnie wraz z Chinami.

 3. Myśliwce to przestarzała technologia, teraz wchodzą autonomiczne drony kierowane przez sztuczną inteligencję. Rosja ze swoimi S-400 nie była w stanie zamknąć nieba nad Syrią dla wrogiego lotnictwa USA, nie była też w stanie ochronić Syrii przed atakami Izraela. Wniosek jest prosty – rosyjski sprzęt jest za słaby na ten amerykański i oni sami dobrze o tym wiedzą.

 4. Wszystko fajnie, ale ktoś mógłby przeczytać tekst przed publikacją. „Plany zakładają także stworzenie specjalnej infrastruktury lotniskowej przeznaczonej oraz …”. Przeznaczonej do czego? „Obecnie Su-57 dotąd były w wyposażone w starsze silniki …”. Albo obecnie, albo dotąd, zdecydujcie się. Tak czepiam się, ale jeśli to ma być portal informacyjny na serio to powinien zwracać uwagę na takie rzeczy.

 5. Ruskie samoloty bojowe to dzieciaki z procy mogą zestrzelic, a ich systemy przeciw lotnicze to się ustawia na polach i ogródkach do straszenia wróbli, zamiast stracha

 6. Jak ten wstrętny Putin może zamawiać jakieś myśliwce (i to u siebie).A my musimy(?), żeby uratować wspomnienia po kolebce sprzedać 0,385 Polinu,żeby tylko się ktoś obiecał nas ochronić przed komuną.Napletki dajemy darmo.Wędzone i na klęczkach.

 7. Nie tylko myśliwce mają być niewidzialne. Wszystkie będą rozmieszczone na niewidzialnych lotniskach i lotniskowcach. Będą ich tysiące, a dzięki nim Rosja podbije Westeros, Narnię i inne niewidzialne krainy.

 8. Tylko nasze obłąkańcze rusofoby bredziły o rezygnacji z Su-57. Gdyby tak było, to Rosja nie tworzyłaby specjalnej wersji hipersonicznego Kindżała dla Su-57 bo nie projektuje się kosztownej broni na coś czego nie będzie się produkować. :-)))))))))))))))

 9. Tylko mysliwce? Nasza niezwyciezona armia ma na stanie niewidzialne mysliwce, bombowce, czolgi, rakiety…

Comments are closed.