Sprawa „sądu nad Judaszem” w podkarpackim Pruchniku. Prokuratura podjęła decyzję

Zwyczaj
Zwyczaj "sądu nad Judaszem"/ Fot. Twitter

Nie będzie śledztwa w sprawie rzekomego nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym. Prokuratura Okręgowa w Przemyślu odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie wydarzeń, do których doszło 19 kwietnia w Pruchniku.

Uliczna inscenizacja „sądu nad Judaszem” odbyła się w Wielki Piątek. Na słupie elektrycznym zawisła słomiana kukła z napisem „JUDASZ 2019. ZDRAJCA”.

Po odcięciu kukły była ona ciągnięta po ulicy na plac przed kościołem, gdzie odbył się sąd, m.in. z udziałem dzieci, które okładały kukłę kijami. Potem wypatroszoną i podpaloną kukłę wrzucono do rzeki.

Sąd nad Judaszem w Pruchniku to tradycja z dziada pradziada. Dziedzictwo polskiej kultury – nie bije się w niej Żyda, lecz Judasza, zdrajcę Jezusa. Mimo to kilka dni później Prokuratura Rejonowa w Jarosławiu wszczęła postępowanie z art. 256 dotyczącego nawoływania do nienawiści ze względu na narodowość i wyznanie.

Ustalono brak znamion czynu zabronionego. Nie stwierdzono, by działania osób, które przeprowadziły inscenizację, nosiły znamiona umyślności i bezpośredniego zamiaru nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych – mówi w rozmowie z Onetem rzecznik Prokuratury Okręgowej w Przemyślu, Marta Pętkowska.

Jest to zwyczaj ludowy, który trwa od końca XIX wieku. Takie inscenizacje odbywają się w innych krajach europejskich, m.in. w Czechach, gdzie w 2010 r. wpisano go na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Jest tam nadal obchodzony – zauważyła przytomnie.

Źródło: Onet/nczas.com

25 KOMENTARZE

 1. Słuszna decyzja; kto by ścigał np. Żydów swiętujących swoje święto purim i wieszających czy palących Hamana?

   • Co jest „podżeganiem do ludobójstwa”? Palenie kukły? Jak konkretnie byłoby to podżeganie do ludobójstwa? Wyjaśnij, udowodnij.

  • ten rozsądek należy zawdzięczać narodowcom z Konfederacji, i osobiście p. Braunowi,
   to ona przywołał rozsądek w organach ścigania,
   i jak sam zaznacza,
   dzięki Bogu!

 2. Tak ale w czechach ten judasz nie ma pejsów ani jarmułki jak współcześni żydzi.
  Nie byłoby sprawy jakby ten judasz wygladal jak starozytny judasz, a nie byl stylizowany na wspolczesnego stereotypowego zyda.

  • jeszcze nie widziałem żyda z bocianim nosem, no ale…
   No i jeszcze ta jarmułka przeistoczyła się w kapelusz . trzeba to koniecznie wyjaśnić .

   • Bo ci „współcześni żydzi” są podobni do Mike z Lublina – oni nie są Semitami i Żydami lecz udającymi Żydów chazarskimi podróbkami. To zbieranina wyznawców judaizmu, żadna rasa ani naród, mieszańce co się szwendają po świecie i pasożytują gdzie sie da więc mówienie o antysemityźmie w ich przypadku to jakieś kuriozalne nieporozumienie.

  • A Netanjahu,Lauder czy Michnik nosi pejsy?Jak wygląda współczesny Żyd i żyd?Po czym go mamy poznać?Ja rozpoznaję go po roszczeniach i wciskaniu kitu,np.klimatycznego.Jakby pokazano go bez pewnej części ciała,też bredziliby o antysemityzmie połączonym z pornografią.

 3. No, ale przecież było zajęcie pasa drogowego i zagrożenie ppoż. Nie wywiniecie się tak łatwo, antysemitniki z Pruchnika, już Brudziński i spółka o to zadbają.

 4. Brudziński za antypolonizm i nadgorliwość syjonistyczną do karnej odpowiedzialności.

 5. A ja molestuję kukłę amerykańskiego żyda i ona wygląda na zadowoloną. Czy to jest antysemityzm?

 6. to ,,arlekin,, strzeli sobie w lepetyne z zalu. Tak tu zydzisko stare walczylo z antysemityzmem, a tu kopa w tylek jego nienawisc do Polakow dostala.

 7. Skoro Judasz , ktory sprzedal swojego najblizszego przyjaciela, symbolizuje Zydow wg. ich samych Zydow , to fajna osobe sobie wzieli na swoj symbol!

 8. jednak rybak odklepal pajde za spalenie kukly ,,,w czym problem,,,

 9. Dzięki Ci, Prokuraturo! Zostali w Polsce jeszcze jacyś rozsądni ludzie, którzy nie uważają każdego ludowego obyczaju za antysemityzm;-)

Comments are closed.