Stany Zjednoczone chcą ukarać bliskich Viktora Orbana. Węgry nie chcą reprezentować w Europie amerykańskich interesów

Donald Trump i Wiktor Orban. Foto: PAP/EPA
Donald Trump i Wiktor Orban. Foto: PAP/EPA

Jak donoszą amerykańska gazeta Wall Street Journal, słowacka SME i węgierska rozgłośnia 168ora.hu , Stany Zjednoczone są gotowe nałożyć sankcje na osoby z otoczenia premiera Węgier. USA ma być rozsierdzone tym, że Orban nie reprezentuje w Europie amerykańskich interesów.

Budapeszt. Stany Zjednoczone są gotowe nałożyć sankcje na osoby z otoczenia węgierskiego premiera. Amerykańscy finansowi eksperci uważają, że Węgry zagrażają interesom USA na starym kontynencie.

Informacje te potwierdzają media europejskie i amerykańskie. Jako pierwsza podała to amerykańska gazeta Wall Street Journal, następne były: węgierska rozgłośnia radiowa 168ora.hu i słowacka gazeta SME Świat.

Orban od wielu lat opiera swoją politykę na balansie: gdy Węgry tego potrzebują to zwraca się ku Stanom Zjednoczonym; gdy potrzebna jest pomoc Rosji to spotyka się z Władimirem Putinem; umiejętnie również rozgrywa Unię Europejską.

Nie podoba się to Amerykanom, które chciały aby Europa Środkowa i Wschodnia reprezentowała ich interesy. USA są gotowe nawet nałożyć sankcje na majętne osoby z otoczenia węgierskiego premiera. Sankcje powinny mieć formę zamrożenia aktywów, odmowy wydania wizy lub wydalenia z USA.

Informatorzy Wall Street Journal, pochodzący z otoczenia Orbana, ujawniają że premier Węgier jest świadomy amerykańskich zamiarów. Póki co Węgrzy nie odpowiedzieli oficjalnie na te doniesienia.

Źródło: Wall Street Journal, SME, 168ora.hu