„Szmata załgana” nad przepaścią. Agora zamyka drukarnie, a „Gazeta Wyborcza” tnie pensje

Adam Michnik. Foto: PAP/ Andrzej Rybczyński
Adam Michnik. Foto: PAP/ Andrzej Rybczyński

„Szmata załgana”, jak określił „Gazetę Wyborczą” Rafał Ziemkiewicz, stanęła nad przepaścią. Zwolnienia grupowe w Agorze trwają. Spółka rozstała się ze 147 pracownikami drukarni w Pile i Tychach. W najbliższym czasie zakłady zostaną zamknięte, a sprzęt – sprzedany. O sprawie informują wirtualnemedia.pl.

Na pewno na rynku drukarskim jest popyt na części do maszyn. Inne drukarnie, także z zagranicy, oglądają nasz park maszyn – mówiła cytowana przez portal Agnieszka Sadowska z Agory.

Już na początku marca Agora ogłosiła zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych w drukarniach w Pile i Tychach. Pod koniec miesiąca informowała o porozumieniu w tej sprawie ze związkami zawodowymi. Firma przewidziała maksymalnie 153 zwolnienia – co stanowi 90 proc. zatrudnionych w tych dwóch zakładach i 57 proc. personelu pionu druku.

Jak wynika z raportu finansowego za pierwszy kwartał 2019 roku, w ramach zwolnień grupowych zwolniono 147 pracowników. Pod koniec marca zatrudnienie etatowe w grupie kapitałowej Agora wyniosło 2 642 etaty, czyli o 159 mniej niż w roku ubiegłym.

Zwolnienia Agora tłumaczyła spadającym zapotrzebowaniem na druk w technologii coldset.

„Zlecenia od klientów z innych branż, w tym realizowane w technologii heatset, mają istotnie mniejszy udział w przychodach z działalności poligraficznej Grupy – ze względu na ograniczenia infrastrukturalne nie były i nie są one w stanie skompensować utraty przychodów związanych z drukiem coldsetowym. Biorąc pod uwagę perspektywy dla rynku usług druku w technologii coldset oraz postępującą cyfryzację mediów, nie jest możliwe zahamowanie trendu spadkowego w działalności poligraficznej Grupy Agora w jej obecnym kształcie” – czytamy w komunikacie spółki.

Jak podkreślono, działalność w segmencie druku będzie skoncentrowana w warszawskiej drukarni, która „ma największe możliwości druku zarówno w technologii coldset, jak i heatset, a tym samym najlepiej odpowiada na potrzeby własne spółki oraz jej klientów”.

Działalność drukarni w Pile i Tychach ma zostać wygaszona do końca czerwca. Agora prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży maszyn – „albo całych, albo na części”.

Rok wcześniej, w ramach zwolnień grupowych w pionie druku, Agora pożegnała się z 47 pracownikami.

Ponadto Agora zmniejszyła także środki na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze. W ubiegłym kwartale przeznaczyła na nei 83,1 mln zł, czyli o 0,7 proc. mniej niż rok wcześniej. W sześciu głównych pionach operacyjnych takie koszty wyniosły 72 mln zł.

Z tej kwoty 32 proc. to wydatki pracownicze w segmencie prasowym, który obejmuje „Gazetę Wyborczą” i kilka innych magazynów. W skali roku kwota ta zmalała o 9,7 proc. – do 23,4 mln zł. Agora uzasadnia to zmniejszeniem zatrudnienia.

Źródło: wirtualnemedia.pl

40 KOMENTARZE

  • spokojnie, Gazetę Żydowską wspomogą barcią w wierze, szczególnie teraz, jak w grze na stole ma leżeć 300 mld USD, a może 700 mld USD,
   koło fortuny się toczy!

   • Nie sądzę. Dla nich nazwisko czy nazwa nic nie znaczy. Rozejdą się do innych gazet czy portali. Będą udawać prawicę i lewicę, komunistów i kapitalistów. Byle móc mowic innym jak mają myśleć. Powoli naprowadzając na takie cele jakie chcą osiągnąć.

  • ostatnio Barbara Engelking odbierajac wyroznienie czlowieka roku Gazety Wyborczej miala wspaniale freudowskie przejezyczenie. :D

   • Tak, jajca.
    I ta reakcja publiki – te śmichy-chichy z samych siebie. Obrzydliwośc bierze na to towarzycho.

    Kojarzysz słowo „wspaniały” z tą babą? Daj spokoj. ;)

 1. Od 1989 roku az do ,circa-polowy lat 2000 ,wierzylem tym szumowinom;alez czlowiek był durny…

  • Wielu wcześniej przyzwoitych ludzi stało się ofiaramy gadzinówki i TVN. Słabsze umysły do dziś są wyznawcami ( I to Polacy,od wielu pokoleń ), szkoda tych ludzi i współczuję im.

 2. Papierowa prasa nie nadąża za wersją elektroniczną, reagującą błyskawicznie na każde wydarzenie. Tak się dzieje na całym świecie. Chcielibyście, choćby w 1/100 tylu odbiorców co ma „szmata załgana”

  • Chcielibyście? No chyba żartujesz. Kto normalny chciałby się taplać w goownie. A głupków trzeba omijać z daleka bo z głupim można tylko stracić.

  • Dokładnie. Wszystkie inne szmaty połowy nie osiągają i żyją tylko dzięki dotacji z SSP . Ale niebawem się kurek zakręci , wtedy zobaczymy jakie periodyki się zamkną .

 3. Kurde, przeczytałem pierwsze zdanie tytułu i już się wystraszyłem, że NCzas znika z sieci. Tyle śmiechu by mi codziennego ubyło…

  A co do GW, to pierd…nie od wielu lat. Nie padnie w najbliższym czasie z dwóch prostych powodów – po pierwsze, bo w cholerę zarabia na swoich kinach (efekt 500 plus, chociażby), po drugie, bo ma wielu istotnych wspierających, od Sorosa poczynając, którzy, w razie czego, GW poratują.

 4. NA Kosciol P BOGA , na narod I POLSKE, tyle plucia ponizania klamstwa- plemie zmijowe – dziekujemy P Boze🙏

  Prowadz Polske KONFEDERACJA

 5. Ale na wystawne imprezy mają, zapraszają ruskie swinie aby obrazali rdzennych mieszkańców

 6. Oni sie przenosza do internetu. Bo milienialisi nie czytaja nic.

  Caly czas maja tokFM szczujnie komunistyczna etc… To caly czas nie bezpieczna propagandowka

 7. Najwyższy czas na karę dla Szechtera, za lata poniżeń i bredni o Polsce, m.in. o powstaniu warszawskim.

 8. jak zydowskie wymiociny bankrutuja ,to dobrze, to,,arlekin,, tez sie spakuje i wyjedzie.

 9. Sr. aczka na OszCzerskiej

  Biegunki pierwsze przypadłości
  Wskazują źródło niestrawności:
  „Infekcja” przyszła znad Dunaju,
  Gdzie „dziennikarze” baju-baju
  Musieli skończyć. Straszna zmiana!
  „Gazeta” zwalcza więc Orbana…

  Biegunki druga przyszła faza:
  Korwin zwyciężył. Ach, „odraza”!
  Sypią się różne epitety,
  Bo to „faszysta” – dla „Gazety”…
  I faza trzecia dyzenterii:
  Grozi zwycięstwo „gównażerii”!

  Tabloidarzy ostrzec trzeba:
  Że czwarta faza jest to gleba.
  Mogą już zacząć szukać pracy,
  Bo kopa dadzą im Polacy!
  Kłamstwo i chamstwo, i nieuctwo
  Wyleczy rynek – przez bankructwo.

   • :-)

    Stypy szechtermańskie

    Wjechałem do Polinu (eksUBekistanu).
    Gazetę dla tubylców kupić – myśl się rodzi.
    Wśród Alexa Springera czasopism powodzi
    Bez rękawiczek biorę „GazWyb” (prioprio manu).

    Gazeta się zapada… Stosownie do stanu
    Nikną źle opłacani redaktorzy młodzi.
    Jak pochodni w Ogrójcu blask, jutrzenka wschodzi?
    To błyszczy Szechter! Wierni poddani są panu…

    Spróbujmy czytać! Czuję „Ukrainę” prawie
    „Zachodnią… co od Polski oderwać się zdoła”.
    Czuję, jak oskarżonych zasadza na ławie

    Stefan… A jednak Adam, jąkata pierdoła,
    („Ja o-o-od cie-e-emnoty Kościół i-i-i Polskę wyba-a-awię!”)
    Zżera się w grobie, który kopał dla Kościoła!…

   • Kliknijcie w jego nick i zobaczcie gdzie was przekieruje. Nie wiedziałem że ta menda to prowokator z gazeta.pl

 10. Panowie i Panie, nie pałam sympatią do tego czegoś, ale czy wy się procesów nie obawiacie ?

 11. Załgany szmaciarz Ziemkiewicz. Pieszczoch towarzyszy z KC PZPR. Grafoman, kretyn i agent wpływu Kremla.

  • Jasne. Za to Michnik , to pochodzący z „dobrej” resortowej rodziny mitoman i manipulant , co to niby obalał komunę , podczas gdy „władza” załatwiła mu przydział papieru i drukarnie po 89 na Wyborczą. W dodatku ma brata Stefana, zbrodniarza komunistycznego, który uciekł do Szwecji przed odpowiedzialnością. Dobrze że epoka Michnika dobiega końca.

 12. Zdychaj jydowska korwo hahhhaha. Żydymordercy wymordowali wiecej swoich i Polaków niz Hitler.

 13. Nie ma sie co przesadnie cieszyc i siadac na laurach. Ta zydowska „zalgana szmata” wciaz ma prawie 100 tysiecy nakladu i razem z TVNem oraz mediami niemieckimi prowadzi regularna antypolska dzialalnosc i sabotaz. Trzeba doprowadzic do kompletnego wymiecenia tych zaklamanych, antypolskich pseudo-mediow z Polski.

 14. gw w reklamach proponuje prenumeratę miesięcznie aż, UWAGA, za 15,00

  REWELACJA

 15. Myślę, za radość jest przedwczesna. Wyborcza ma najwięcej prenumeratorow online i ich liczba ciągle rośnie. Po prostu zmienia się profil klienta.

 16. żydowska gazeta dla głupich Polaków, utworzona z francuskiego funduszu wolności dla C A Ł E J – OPOZYCJI – SOLIDARNOSCI dla wyborów w 1989 roku. Kiedy Bolek Wałesa dał MICHNIKA na stanowisko naczelnego to gazeta ta stała się wyrocznią Udecji i różnych donków. Następnie została przechwycona przez polskich, szwedzkich i amerykańskich Żydów. I stała się tym czym się stała.

  • Dokładnie tak było. Michnik dostał przydział papieru i maszyny drukarskie od władzy. W tym samym czasie Korwinowi odmówiono by NCZ! został gazetą codzienną. Dlatego GW została na długi czas jedyną codzienną gazetą. No ale koniec już niedługo. Pozdrawiam!

Comments are closed.