W NASA strach! Asteroida która uderzy w Ziemię pędzi coraz szybciej. „To horrendalnie spotęguje zniszczenia, jakich dokona” [VIDEO]

Asteroida - zdjęcie ilustracyjne. / foto: YouTube
Asteroida - zdjęcie ilustracyjne. / foto: YouTube

Potężna asteroida zagrażająca ziemi zwiększyła swoje tempo. Naukowcy nie mają pojęcia, z czego to wynika. Widzą w tym jednak zarówno pozytywne jak i negatywne strony.

Okres rotacji asteroidy Bennu zaczyna się zmniejszać. Obecnie bada ją automatyczna stacja międzyplanetarna OSIRIS-REx. Ma się zbliżyć do asteroidy latem 2020 roku.

W ramach swojej misji, stacja pobierze próbki z gruntu jej powierzchni. Wiosną 2021 roku wróci na Ziemię.

Tymczasem już teraz zauważono, że okres rotacji zagrażającej Ziemi asteroidy Bennu zmniejsza się. Powoli, ale regularnie: jedną sekundę co około 100 lat.

Do takiego wniosku doszli naukowcy w oparciu o naziemne obserwacje asteroidy za pomocą teleskopu Hubble’a oraz na podstawie nowych danych z OSIRIS-REx. Obecnie szacowany obrót Bennu wokół własnej osi ma miejsce w ciągu około 4,3 godz.

W perspektywie bardzo długiego czasu jest to dla Ziemi dobra wiadomość. Przyspieszenie rotacji asteroidy sprawia, że prawdopodobnie za jakiś czas rozpadnie się i przestanie nam zagrażać. Niestety, to stanie się w ciągu najwcześniej kilku milionów lat.

Oprócz tego zwiększona prędkość i jednoczesne wpadnięcie w ziemską atmosferę spotęguje zniszczenia, jakich dokona, tak jakby obecnie przewidywane nie były już katastrofalne.

Naukowcy nie wiedzą, jaka jest przyczyna przyspieszenia asteroidy. Podejrzewa się, że jest to tzw. efekt Yarkovsky-O’Keefe-Radzievskii-Paddack, który polega na zmianie prędkości rotacji asymetrycznej asteroidy pod wpływem promieniowania słonecznego.

Prace nad nowym badaniem zostały opublikowane w czasopiśmie Geophysical Research Letters.

Asteroida Bennu to kosmiczna skała, która ma 500 m średnicy i waży 77 mld ton. Jak podaje NASA ten obiekt okrąża Słońce w ciągu 436 dni i z każdym takim okrążeniem przybliża się do Ziemi o 300 tys. km. Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie obliczyli, że prawdopodobieństwo uderzenia Bennu w Ziemię wynosi 1:2 700.

Według naukowców, Bennu może uderzyć w Ziemię 25 września 2135 roku. Jeśli tak się stanie, fala uderzeniowa natychmiast zabiłaby około 4,5 miliarda ludzi, czyli ok. 60 proc. ludzkości i spowodowałaby m.in. gigantyczne tsunami.

Należy wziąć pod uwagę, że podane straty dotyczą współczesności. Liczba ludności na świecie rośnie z roku na rok.

Źródła: Planeta FM/syfa.com/techtimes.com/wiley.com

17 KOMENTARZE

 1. Wszystkim zwolennikom prawicy proponuję szukać nowego portalu. Ten zamienia się w zwykły brukowiec. Jak nie jasnowidz to koniec świata. Zero powagi.

 2. Cała radość z tego,że jak już je… ,to utłucze nie tylko mnie,ale i tego głupkowatego redaktora od straszenia.

 3. Automatyczna stacja miedzyplanetarna jak to brzmi jakby latała Bóg wie gdzie. Jak w star trek technologia Jprd

 4. Biorę grubą bańkę w Prowideńcie z tej okazji. Proszę pisać to się podzielę :-)

 5. Załóżmy, że asteroida jest mniej więcej kulą zrobioną z niezbyt masywnego drewna sosnowego* (ok. 500 kg/m sześcienny). Wzór na objętość kuli to cztery trzecie razy Pi eR do trzeciej. Miałaby objętość około 65 milionów metrów sześciennych, czyli masę 32 milionów ton. Ale dla większości ludzi astrologia to jest to samo co astronomia, więc bajerowanie trwa i nikt nie zwróci uwagi. Tak jak z globalnym ociepleniem.
  _____
  *Takie bryły to nie tylko kamienie i jakaś ruda, ale porowaty lód, stąd założenie, iż średnia gęstość tyle wynosi.

 6. Widać że do tej reakcji przyjmują tylko idiotów ,cały czas idiotyczne artykuły .No cóż jaka redakcja tacy i redaktorzy,

 7. Co za chłam, wkołko jedno i to samo. Jesteście gorsi niż Nostradamus, Jackowski i Baba Wanga razem.

 8. Będą to wałkować przez rok jak zapowiedzi 8 sezonu GOT a okaże się,że nie trafi – tak jak sezon 8

  • Nie znam wszystkich zależności w fizyce, ale wiem, że energia nie ginie, tylko ulega przemianie, np. energia kinetyczna w potencjalną, światła w cieplną, cieplna w kinetyczną itp. Tak więc słońce, a dokładniej jego promieniowanie, mogą mieć wpływ na przyśpieszenie asteroida. (F=m*a a – przyśpieszenie m – masa F – siła)

 9. Powiem tyle najpierw 2000 rok potem 2004 potem 2012 później 2029 a teraz 2019 no czy wam się w łach poprzewracało jak ja mam moim wnukom te dady powiedzieć skoro Ci idioci od tych bajek ciągle daty zmienią

 10. Strzeże wątpię, że uderzy. Nieważne, istnieje spore prawdopodobieństwo, zawsze można spróbować zepchnąć ją z orbity na tyle by nie walneła w Zemię. Owszem, zmiana jaj toru lotu może mieć wpływ na jej orbitę i przyszłościowo może nieść teoretycznie katastrofalne skutki, jednak proces można powtarzać.
  A co do „Końca Świata”: Co się odwiedzę to nie uciecze. Każdy umrze, prędzej, czy później. Koniec świata też nadejdzie, wszechświat też się kiedyś skończy. Lecz czy to ma znaczenie? I tak nie dorzyjemy, więc po co się przejmować? Co będzie to będzie. A jak nas nie będzie to i tak się dużo we wszechświecie się nie zmieni. Jesteśmy tylko epizodem jego historii.

Comments are closed.