Zamek w Puszczy Noteckiej rośnie jak na drożdżach. „Jeżeli do dnia uchylenia decyzji inwestor zrealizował już prace, to można mówić o samowoli budowlanej” [FOTO]

"Zamek" w Puszczy Noteckiej. / fot. Facebook/Zawiadowca Historii

15 pięter, 50-metrowa wieża – a wszystko to w samym sercu Puszczy Noteckiej, na chronionym obszarze Natura 2000. Pomimo licznych zastrzeżeń Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz CBA, budowla wciąż rośnie. A rząd zdaje się być w tej sprawie bezsilny.

W lipcu ubiegłego roku rozeszła się informacja, że tajemniczy inwestor buduje zamek w Stobnicy w Wielkopolsce. Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie usytuowanie obiektu – na specjalnie usypanej wyspie na obszarze chronionym Natura 2000.

Oficjalnym inwestorem jest spółka D.J.T., za którą stoją 20-letni bracia Dymitr i Tymoteusz Nowakowie. W zamku ma być otwarty hotel. Sprawa trafiła do poznańskiej prokuratury, gdy pojawiło się podejrzenie, że budowla zajmuje większą powierzchnię niż to określono w decyzji o warunkach zabudowy. Minister środowiska zlecił także powtórne postępowanie środowiskowe.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu niedawno uchyliła wcześniejszą decyzję. Ministerstwo Środowiska poinformowało natomiast, że budowa jest „przedsięwzięciem mogącym znacząco oddziaływać na środowisko realizowanym bez uprzedniego uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach”.

W rozmowie z „Faktem” swoje wątpliwości wyrażają także eksperci. – Jeżeli do dnia uchylenia decyzji inwestor zrealizował już prace, to można mówić o samowoli budowlanej. Ale jest ona traktowana nieco łagodniej, niż samowola powstała bez pozwolenia na budowę – mówiła adwokat Marta Kawecka, właścicielka portalu www.LegalnaBudowa.pl.

Jeżeli budowa będzie prowadzona bez pozwolenia, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wyda decyzję o rozbiórce obiektu – stwierdził adwokat Paweł Gunia z kancelarii Zięba&Partners.

Niewykluczone jednak, że niedługo sprawa zostanie umorzona. Najpóźniej do czerwca ma bowiem trafić do Sejmu projekt abolicji dla samowoli budowlanych.

Tymczasem prace budowlane w Stobnicy są bardzo zaawansowane. Zamkowa wieża góruje już nad Puszczą Notecką.

Źródło: fakt.pl

Comments are closed.