Kamiński chce wyczyścić wojsko i służby specjalne. Pracę może stracić kilkanaście tysięcy osób

Minister Mariusz Kamiński fot. J. Roland Kruk (CC 3.0)

Minister koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński złożył projekt ustawy. Minister zamierza się pozbyć resztki kadry pozostałej po PRL. To ci, którzy przetrwali lustrację z 90-lat.

To może oznaczać, że kilkanaście tysięcy osób może stracić pracę w służbach specjalnych i wojsku.

Formalnie rozwiązania te są zapisane w projekcie ustawy o ochronie informacji niejawnych. Minister bardzo mocno forsuje te zmiany, nawet zdecydował się na pominiecie niektórych etapów legislacji określonych regulaminem pracy Rady Ministrów.

Jako uzasadnienie tych zmian przedstawiana jest potrzeba „pilnego dostosowania obecnych rozwiązań do obserwowanych w ostatnim okresie zmian i występowania nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa, w tym dla informacji niejawnych”.

Projektowana ustawa ma odsunąć pewną kategorię osób od pracy lub służby związanej z dostępem do informacji objętych klauzulą „poufne” lub wyższej. Taki zakaz obowiązywałby z mocy prawa automatycznie, gdy „osoba sprawdzana była zatrudniona lub współpracowała z organami bezpieczeństwa, o których mowa w art. 2. ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa wewnętrznego państwa z lat 1944-90”.

Ustawa miałaby podmiotowo charakter dość szeroki. Dotyczyłaby tych nawet pozytywnie zweryfikowanych, którzy pracują w policji, Urzędzie Ochrony Państwa innych organach bezpieczeństwa państwa czy dyplomacji.

Jeśli ustawa w kształcie jaki zakłada projekt weszłaby w życie, pracę straciłoby kilkanaście tysięcy osób.

Źródło: TVP Info

21 KOMENTARZE

  • Dobrze to by było 30 lat temu. Teraz to zwykła ustawka, czyli wymiana emerytów UB na ich dzieci.

 1. Czym innym poza czyszczeniem wszystkiego i wstawianiem tam swoich ludzi zajmuje się POPiS ? Muszą wyczyścić wojsko, bo pewnie jest niedostatecznie prożydowskie, albo proamerykańskie. W przypadku okupacji Polin przez US Army, ma nie być żadnego oporu.

  • 100/100 Kazdy pretekst do pozbycia się ze służb i wojska elementu propolskiego jest dobry.

 2. pod koniec kadencji, gdy mają samodzielnie rząd, większość sejmową, senacką i Prezydenta.
  A to jest już drugi raz, bo PiS rządziło też w latach 2005-7 i też mieli Prezydenta.
  Ale to jeszcze nie wszystko, bo PC-AWS (dosłowna nazwa partii) współrządziło i 1997-2001.
  Ale nie tylko, bo i rząd Olszewskiego to praktycznie był rząd PC (praPiS) a szefem BBN w Kancelarii Prezydenta był Lech Kaczyński.
  Aha i jeszcze w rządzie Bieleckiego PC też miało swoje udziały, a bracia Kaczyńscy realnie rządzili wówczas Kancelarią Prezydenta.

  Prawda niestety jest b.smutna – to stojący na straży układu magdalenkowego zdrajcy !
  Nie dziwi więc ich pokrętna postawa przy targowicy – 447.

 3. co to ma znaczyć, wyrzucić odberać emerytury nie dawać trzynastki – pozbawić prawa pracy w administracji pańśtwowej – to bierut był wcale łagodny można powiedzieć przy kaminskim

 4. zapowiadane, że będzie w przyszłości niby kiedyś przeprowadzone jest w 2019 r. to, co zapowiedziane powinno być w 1989 r. tj. 30 (słownie: TRZYDZIEŚCI) lat temu. Do tej pory zblatowani z UBkistanem STRAŻNICY umowy okrągłostołowej z PC-PiS sumiennie wywiązują się ze swoich zobowiązań, żadna złotóweczka z MILIARDÓW nam zagrabionych przez postkomunę w kryminalnym procederze nie została im odebrana (i nawet PO-PiS tego nie zapowiada).

  • wstydz się, kiedyś prawice wyrzucą z roboty pod byle pretekstem

 5. pamiętacie jak TVPiS podawało, że z hukiem obniżyło SB-kom emerytury do 2000 zł ? W tym czasie emerytura moje matki wynosiła niecałe 1250 zł tj. o kilkadziesiąt procent mniej !

  Dodam na marginesie, ta kobieta to: córka ochotnika z 1920 roku i żołnierza NOW-NSZ-AK i (po jej rozwiązaniu) znów NSZ do 1951 r., matka jednego z najmłodszych internowanych w stanie wojennym (brat miał wtedy 19 lat).

  • Dekomunizacja polega w Polin na tym, że prlowscy sędziowie jak Kryże, albo Piotrowicz trafiają do parlamentu, albo w skład rządu uchodzącego potocznie za ‚patriotyczny’, a represjonowani w czasach komuny trafiają … na śmietnik historii.

  • jak dla mnie to wstyd że ktoś był w zolnierzach wyklętych czy walczył z rosja i komunizmem. Twoja mama nie pracowała w służbach w których i w II RP i w PRL i w III Rp jest zawsze wyższa emrytura niż w ZUS-ie czy KRUS-ie. Poza tym Ci ludzie bardzo czesto pracowali większość życia w III RP.

 6. Jeżeli czyszczenie oprócz ubeków obejmie również folksdojczów, szabesgojów i ruskich troli, to uznam je za skuteczne.

 7. Mój brat był na pierwszym roku studiów, gdy SB go aresztowała. Mając 19 lat został uznany za ekstremę zagrażającą ustrojowi socjalistycznego P(olin)RL. [Studia miał możliwość ukończyć dopiero w ćwierćkapitalistycznej III RPolin.]
  Po wypuszczeniu z internowania SB-cy zapowiedzieli mu, (a miał wtedy wspaniałą i piękną dziewczynę) że:
  – gdy się zaręczy to jego narzeczoną „ktoś” może zgwałcić
  – jeśli się ożeni to jego żona może wypaść z wysokości podczas mycia okien
  – jeżeli będzie miał dziecko to ono może wpaść pod tramwaj
  …Obydwoje mają zniszczone psychicznie życie.

  A panowie z PiS (dawniej PC) rządzili już kilkukrotnie. UBkistan realnie chronią do dziś, nie tylko w spec-służbach, ale w „posiadaniu własności” (zagrabionej w kryminalnym procederze), w mediach, w bankach, w państwowych holdingach, w wymiarze NIEsprawiedliwości, w spółdzielniach mieszkaniowych (we Wspólnotach Mieszkaniowych też), w związkach sportowych, w urzędach wszelkiego typu etc. etc. etc. i 30 lat po ’89 – n-ty raz ZAPOWIADAJĄ…
  Strażnicy układu okrągłostołowego k! mać.

  • to tak jak ONR dzisiaj grozi żydom ,cyganom, ukraincom – nie ma co się chwalić kombatanctwem. Nie wiesz chyba jakie życie mają wrogowie narodu obecnie w Polsce typu Piskorski, Tymochowicz, Komenda, Stonoga. Poza tym każdy ustrój zwalcza zamchy stanu i powstania – przecież w przypadku chęci obalenia ustroju III RP czy IV RP też byś miał do czynienia ze służbami i to znacznie mniej rozmownymi i przyjaznymi niż Służba Bezpieczeństwa.

 8. ja chcem ale nie mogem, muszem ale nie zrobiem Bolek I

  nawet towarzysz Lenin skazał krok w tył dwa kroki w przód
  a te krok w przód, dwa albo i więcej w tył

  już minister Gojwin numero/maniak zrobił reformę finansowania szkolnictwa wyższego
  jak na ciało pedagogiczne przypada więcej niż 13 studentów to po kieszeni
  reformator Piotr Wielki czy kie licho ? wiem, przesądny kabalista

  wiele się musi zmienić aby wszystko pozostało po staremu czyli równia pochyła
  zróbcie coś z tym pisdolamento

 9. Jestem antykomunistą ale wyrzucanie doświadczonych funkcjonariuszy o 30 lat za późno to działanie pozbawione pierwotnego sensu. Dzisiejszy rząd jest najbardziej lewicowym od 1989, więc chyba wątpię żeby chodziło o dekomunizację. Nie, oni mają inny cel – pozbyć się reszty osób niechętnych poddaństwu wobec USraela, bo przecież szkolonych w czasach gdy byliśmy sojusznikami Rosji i Palestyny. To m.in dzięki temu, że PRL wspierała palestyński ruch oporu nie byliśmy do tej pory ofiarami zamachu ze strony np. Al-Kaidy.

Comments are closed.