Katastrofa ZUS. Emeryci będą otrzymywać głodowe świadczenia

Emerytka. Zdj ilustracyjne. / fot. PAP
Emerytka. Zdj ilustracyjne. / fot. PAP

Za 40 lat dwie trzecie wszystkich emerytur w Polsce osiągnie poziom świadczeń minimalnych lub jeszcze niższych. To cena, jaką zapłacimy za obniżony wiek emerytalny i niepodnoszenie wydatków na świadczenia – ostrzega Instytut Badań Strukturalnych.

Nasz system emerytalny zbankrutuje, jeśli sprawdzą się prognozy mówiące, że populacja osób w wieku 15-64 lata, czyli w wieku produkcyjnym, zmniejszy się do 2060 r. o ok. 40 proc. – z 27 mln do 16 mln osób. W tym samym czasie niemal podwoi się grupa osób w wieku emerytalnym, czyli powyżej 65. roku życia – z 6 do 11 mln osób.

Dziś na jednego pobierającego świadczenie przypada dwóch pracujących. W 2060 r. na jednego emeryta przypadać będzie jedna osoba pracująca. W tej sytuacji, aby nie doszło do krachu, wydatki na polski system emerytalny musiałyby się podwoić i zamiast 11 proc. PKB obecnie, w 2060 r. powinny pochłaniać ok. 23 proc. PKB – wynika z analizy Instytutu Badań Strukturalnych.

Proces ubożenia emerytów będzie wyjątkowo dynamiczny. Tzw. spadek stóp zastąpienia będzie odczuwalny już w 2040 r. i osoby kończące karierę zawodową będą dostawać zaledwie 28 proc. ostatniej pensji. W 2060 r. emerytura z dzisiejszego poziomu 61 proc. ostatniego wynagrodzenia spadnie do poziomu 24 proc. Polak będzie musiał wyżyć za mniej niż ¼ tego, co zarabiał.

31 KOMENTARZE

  • Mam kawałek ziemi, posadzę ziemniaki, będę z nich pędził bimber i na starość nie zdechnę z głodu. ZUS może mnie pocałować w 4 litery. Elektorat POPiS będzie zdychał, bo nauczeni życia z zasiłków nie będą nawet w stanie wyhodować jednego ziemniaka. Jedyne co będę potrzebował na starość to strzelby i skrzynki nabojów, żeby obronić swoje poletko przed złodziejami.

   • Próbujesz ludziom pokrętnie wmawiać że ziemniaki się sadzi a tymczasem każde dziecko wie że bierze się je ze sklepu.

    • Absolutnie … na kartki, ze sklepu należącego do państwa, takiego sklepu jakie istniały za komuny. Dzieci mamy mądre i wykształcone, towarzysz Broniarz poświadczy słowem honoru.

 1. Mam pomysl! Sprowadzmy z 5 milionow mlodych bykow z afryki! Jak zaczna “orac” to nie spoczna dopoki populacja sie nie podwoi

 2. Ja po obliczeniu mojego wieku emerytalnego stwierdzam co następuje….Mogę przejść na emeryturę w 2037 roku..Więc mam w tylnej części wszystkie prognozy,analizy,obietnice i plany ,,sk…ów,, z rządowych instytucji.Nie doczekam ani ,,ogródka,, ani domu,mieszkania…..Niczego.Jestem tylko ciężko harującym 53-latkiem.Pracuję bo muszę.Poskarżyć się mogę?…….A kto mnie wysłucha?.Pomimo tego że sumiennie wykonuję swoje obowiązki zawodowe,czuję że jestem odstawiany na tak zwany ,,tor dla niewygodnych,,!

  • To nie jest mój nick!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. Precz! Emeryci nie powinni otrzymywać głodowych świadczeń. Emeryci nie powinni otrzymywać żadnych świadczeń! Won od moich pieniędzy stare baby i dziady, którzy jak zwykle jako komuchy popieracie PiS. A tej trzynastej emerytury to ja wam staruchy pisowskie i komunistyczne nigdy nie wybaczę. Oddawajcie mi forsę !!!

  • powiedz to swojej mamusi i tatusi, I niech oddadzą emerytury co je pobrali zanim odeszli do Abrahama – złodzieje jedne

   • To mówię swojej mamusi i tatusi. Won, od moich pieniędzy, nie okradajcie mnie. Jak już jesteście starzy i nie macie siły pracować to się powieście – ale nie okradajcie mnie ! Miejcie honor.

     • W przeciwieństwie do ciebie, pisowska szmato, na starość będę miał honor i się powieszę. Nie chcę żyć czyimś kosztem. Rozumiesz to pisowska kreaturo ?

 4. To ZUS jeszcze istnieje? Przeciez wg Mikkego powinien byl juz dawno temu upasc.

  • Piramidy finansowe chronione przez aparat państwa przypominają mumię Lenina – niby są, cieszą oczy gawiedzi, ale po otworzeniu szklanego wieka cuchną formaliną, cuchną śmiercią.

  • ZUS już dawno temu upadł. Aktualnie zamordystyczne państwo uczestniczy w przestępstwie wspierania zbankrutowanej piramidy finansowej.

    • Widzę, że jeszcze wierzysz w centralnie planowane państwo socjalistyczne z jednym państwowym zakładem produkcji octu i państwową piramidę finansowa zwaną dla niepoznaki ZUS
     Socjalistyczne lewactwo zawsze było umysłowo niedorozwinięte.

     • Ubezpieczenia spoleczne to jest standard w cywilizowanych krajach. A ksiezycowe pomysly Mikkego to sa realizowane co najwyzej w jakichs upadlych panstwach afrykanskich.

     • Właśnie widać jak działają socjalistyczne pomysły, ludzie płacą na państwową piramidę i nic z tego nie ma na starość.

     • @Socjaliści to Bydło – a co proponujesz w zamian? Prace do smierci? OFE bis? Latwo jest dawac puste, dobre rady.

     • Jan 18/05/2019 at 00:37
      Stworzyć system konkurencyjnych prywatnych firm ubezpieczeniowych, natomiast emerytom po likwidacji ZUSu wypłacać emerytury z budżetu na jednym ustalonym poziomie aż do ich śmierci.

 5. Kiedy właściciel tego portalu wprowadzi rejestrację, tak, aby komentujący nie podszywali się pod cudze nick’i? Czyżby był sto lat za Murzynami?

 6. Kto jak nie NCZAS grzmial niedawno, ze Polska sprowadza z za granicy pracownikow, ktorych skladki i podatki lataja polski budzet i dziure w ZUS (obowiazuje system repartycyjny, czyli bierzace skladki ida na bierzace emerytury). No to juz badzcie konsekwentni w reklamowaniu kapitalizmu rodem z XIX wieku i postulujcie/reklamujcie kompletna likwidacje emerytur – dzieki temu Polska bedzie mogla stac sie odizolowanym bastionem wymierajacego, polskiego spoleczenstwa bez „obcych”.

  • Nie potrafisz odkładać na emeryturę bez przyłożonego państwowego pistoletu do głowy?
   Socjalistyczny niewolnik idealny.

 7. Komunistyczne bydło postsowieckie głosujące na PiS, PO, PSL i SLD niech zdycha pod płotem.

  • Mikkizm to stan umyslu. Oczywiscie chorego umyslu. Ty jestes tego najlepszym przykladem.

 8. Za 40 lat to /jeśli tylko pogonimy zdrajców/ na polskich granicach będą koczowac gelmuty, żanpiery, johanssony i inne smithy blagajac o możliwość zamieszkania w białym, niemuzulmanskim kraju. Albo… będzie hulal wiatr na postnuklearnej pustyni. .

 9. Dlaczego nie można zlikwidować ZUS? To relikt komuchów. Kto ma receptę na zmianę systemu? Jak to uleczyć? Kto się na tym zna? Chyba tajny referat bermana działa. To zamierzony plan na dziesięciolecia. I chyba Konfederacja chce to obalić, ale koszt naprawy to kolejne kilka pokoleń. Wojna to chyba plan żmijowego plemienia.

Comments are closed.