
Niestety nie chodzi to o czystość osiedli i ulic, ale o parametry powietrza itp. Już samo to, że np. w Polsce używamy energetyki węglowej spycha nas do kategorii „pod-europejczyków”. W sumie nie jesteśmy jednak wcale tacy najgorsi.
Kategorię „najczystszych” obliczono na podstawie emisji CO2 w danym kraju na gardło mieszkańca. Wygrała Malta ze wskaźnikiem poniżej 4 ton. Dalej jest Łotwa, Rumunia, Szwecja i Chorwacja. W tych krajach każdy mieszkaniec uwalnia średnio od 3 do 4 ton CO2 rocznie.
We Francji jest to już do 5,1 tony. Rekordzista to małe Księstwo Luksemburga z wynikiem 15,5 tony.
Policzono także procenty tzw. energii odnawialnej w bilansie energetycznym. Wspomniany Luksemburg pozyskuje tylko 5% takiej energii. W kojarzącej się z wiatrakami Holandii, nie wiele więcej, bo 6%, 9% w Belgii i 16% w sąsiedniej Francji.
Liderzy takiej statystyki są w Skandynawii. Finlandia produkuje 40% swojej energii ze źródeł odnawialnych, Szwecja – 54% (hydroelektrownie).
No i jeszcze produkcja śmieci. Liderem znowu jest Luksemburg z toną odpadów rocznie na mieszkańca. 440 kg odpadów produkuje mieszkaniec Francji, 250 kg Polak, niecałe 200 kg Rumun.
Ciekawostka:
Okazuje się, że Polacy produkują prawie najmniej śmieci w Europie w przeliczeniu na osobę.https://t.co/Ctchy2fk36
— Wojna Idei (@wojna_idei) January 25, 2019
Europa jest „postępowym” kontynentem, na którym wprowadza się coraz więcej restrykcji dotyczących ochrony klimatu i środowiska. Problem w tym, że to nie my jesteśmy „śmieciarzami” świata. Wystarczy spojrzeć na poniższą mapkę z rzekami, które dostarczają morzom i oceanom 90% plastikowych śmieci. Tymczasem takie opakowania znikają ze starego kontynentu. Wychodzi na to, że to ciągle bardziej eko-tresura, niż realna potrzeba.
Przegłosowane plastiki odchodzą. Oczywiście z jednaj strony racja – śmieci w oceanach, ale z drugiej strony takie badania, że 90 % plastików pochodzi z 10 rzek. Pytanie do euro-idiotów, która z tych rzek leży w Europie? Na obrazku część Raportu niemieckiego. pic.twitter.com/dM8I9jBs8b
— Tomasz Jaskóła (@TJaskola) March 28, 2019