Polacy nie chcą wspierania środowiska LGBT+ i edukacji seksualnej w przedszkolach [SONDAŻ]

Dziecko w szkole i LGBT - zdjęcie ilustracyjne. / foto: MaxPixel
Dziecko w szkole i LGBT - zdjęcie ilustracyjne. / foto: MaxPixel
REKLAMA

Jak wynika z sondażu CBOS, większość Polaków nie widzi potrzeby wprowadzania w naszym kraju mechanizmów wspierających LGBTZBOQ+. Takie zdanie wyraziło 64 proc. ankietowanych. Odmienne stanowisko w tej sprawie zadeklarowało 23 proc. badanych.

CBOS, nawiązując do pomysłów Rafała Trzaskowskiego, który w połowie lutego wprowadził kartę LGBT+, przeprowadził sondaż, z którego wynika, że Polacy nie widzą potrzeby przyjmowania takich rozwiązań. Dokument podpisany przez prezydenta Warszawy zakłada działania wspierające LGBTRTV w obszarach takich, jak bezpieczeństwo, praca, edukacja, kultura, sport, administracja.

REKLAMA

Aż 64 proc. Polaków uważa, że wspieranie gejów, lesbijek i zmiennopłciowców raczej nie jest potrzebne. Przeciwne zdanie wyraziło tylko 23 proc. badanych. Zdania na ten temat nie miało 13 proc. ankietowanych.

29 proc. spośród tych, którzy deklarowali akceptację dla homoseksualistów i zmiennopłciowców nie popiera rozwiązań wspierających LGBTZBOQ.

Badani, którzy nie popierają takich rozwiązań w 79 proc. deklarowali prawicowe poglądy polityczne, częste uczestnictwo w praktykach religijnych – 77 proc. Z sondażu wynika, że im wyższy wiek ankietowanych, tym mniejsze poparcie dla takich mechanizmów. Większość z osób sprzeciwiających się wprowadzaniu mechanizmów wspierania LGBTRTV to mężczyźni – 73 proc., kobiety stanowiły 57 proc.

66-67 proc. badanych, którzy opowiedzieli się przeciwko takim rozwiązaniom, deklarowało zamieszkiwanie na wsiach i w miastach do 100 tys. mieszkańców, a 76 proc. – wykształcenie zawodowe.

Z koeli na pytanie „czy zgadza się Pan(i) ze stwierdzeniem, że nie powinno się mówić dzieciom o seksie, bo to demoralizuje dzieci?”, twierdząco odpowiedziało 19 proc. badanych. 74 proc. było innego zdania.

70 proc. badanych stwierdziło, że nie widzi związku między edukacją seksualną a wiekiem inicjacji seksualnej. 19 proc. wyraziło odmienną opinię.

Pytani o najodpowiedniejszy wiek rozpoczęcia edukacji seksualnej, badani wskazali 13-14 lat – 45 proc.; 10-12 lat – 41 proc. Jedynie 3 proc. uznało, że odpowiedni czas jest już w wieku przedszkolnym, a 4 proc. proponowało klasy 1-3 szkoły podstawowej.

87 proc. badanych uważa, że wiedzę o seksie dzieci powinny czerpać przede wszystkim od swoich rodziców, 75 proc. – ze szkoły, 51 proc. – od specjalistów spoza szkoły. 31 proc. wskazało na książki, filmy i strony internetowe o charakterze edukacyjnym i informacyjnym.

Źródło: polskieradio24.pl

REKLAMA