Einstein był geniuszem, bo jadł chleb? Sensacyjne ustalenia ekspertów

Chleb i Albert Einstein/fot. Pixabay/Wikimedia Commons
Chleb i Albert Einstein/fot. Pixabay/Wikimedia Commons
REKLAMA

Co łączy tak wybitne umysły, jak Leonardo da Vinci, Isaac Newton czy Albert Einstein? Wszyscy oni zapewne spożywali chleb. Według najnowszych badań, ten codzienny pokarm może mieć niesamowity wpływ na ludzki mózg.

Węglowodany złożone, które znajdują się w produktach zbożowych, to ważny element „paliwa” nie tylko dla mięśni i serca, ale również mózgu. Według zaleceń Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, węglowodany pokrywać powinny 45-60 proc. dziennego zapotrzebowania na energię.

REKLAMA

Mimo, że w tej chwili piramida żywieniowa nieco zmieniła swoją strukturę i u jej podstawy są warzywa i owoce, to jednak nadal przetwory zbożowe, w tym pieczywo, pełnią bardzo istotną rolę w żywieniu. Oczywiście mówimy tu o gatunkach chleba o wyższych wartościach odżywczych, które wytwarza się z mąk ciemniejszych z pełnego przemiału. Są one bogatsze w składniki mineralne, witaminy oraz błonnik, który jest istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu – mówi dr Anna Wojtasik z Instytutu Żywności i Żywienia.

40 proc. węglowodanów jest wykorzystywanych na potrzeby pracy mózgu. W razie ich braku, możemy mieć problemy z koncentracją, czuć osłabienie i apatie.

Najlepiej służą mózgowi węglowodany złożone znajdujące się właśnie w chlebie. Wśród nich jest m.in. skrobia.

Źródło: se.pl

REKLAMA