W wieku 102 lat zmarł architekt Ieoh Ming Pei. Została po nim piramida w Luwrze i wieżowce rozsiane po całym świecie [FOTO]

Architekt Ming Pei i Luwr Fot. Twitter
REKLAMA

Ieoh Ming Pei to chińsko-amerykański architekt, który zmarł w wieku 102 lat, tworząc jeszcze nowe projekty nawet po 90. Jego najsłynniejsze dzieło to kontrowersyjna piramida na dziedzińcu Luwru, którą pozostawił po sobie socjalista Mitterrand.

REKLAMA

Urodzony w Chinach Ieoh Ming Pei pracował i mieszkał w USA. Zmarł w wieku 102 lat w mieszkaniu na Manhattanie w ub. środę. Jego główne dzieło to postawiona już ponad trzydzieści lat temu piramida ze szkła, stali i aluminium na środku dziedzińca Napoleona, nad wejściem do Luwru.

W Paryżu powierzono jeszcze chińsko-amerykańskiemu architektowi m.in. renowację wnętrz Muzeum Guimeta w Paryżu w 1989 r., czy wieżowiec EDF na La Défense w 2002 r.

Był też projektantem całej serii kolejnych „drapaczy chmur” dla banków: JP Morgan Chase Tower, najwyższy wieżowiec w Houston (305 metrów) w 1982 roku; Bank of America Miami (191 metrów) w 1986 r .; Bank of China w Hongkongu (305 metrów) z 1990 roku.

Poza tym pracował przy Galerii Sław Rock and Rolla w Cleveland w 1995 roku, niemieckim Muzeum Historycznym w Berlinie w 2004 r., przy madryckiej Torre Espacio w 2007 r. W wieku 90 lat na prośbę rodziny królewskiej Al Thani zajął się projektem Muzeum Sztuki Islamskiej w Dausze w Katarze i jeszcze Centrum Nauki w Makao w Chinach.

REKLAMA