Żydowski kolaborant nazistów stał się… Polakiem w Wikipedii. Nie da się poprawić, bo „ktoś czuwa”

Brama w niemieckim obozie Auschwitz. fot: PAP/Abaca
Brama w niemieckim obozie Auschwitz. fot: PAP/Abaca

Pod koniec sierpnia 1944 roku trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie według wielu relacji, został rozpoznany przez innych Żydów i po prostu przez nich zatłuczony – Chaim Rumkowski – nagle stał się… Polakiem, za sprawą Wikipedii.

Brytyjska wersja najpopularniejszej encyklopedii świata pisze historię od nowa za sprawą „dziwnych moderatorów”:

„Chaim Rumkowski po 14 latach hasła na Wiki, z polskiego Żyda, 1 maja 2019, stał się Polakiem[!] A zamiany dokonał, i hasła pilnuje, jeden z pierwszych adminów Wiki (na stanowisku już od 2004)” – pisze na Twitterze użytkownik „Wikipedysta”.

„Próba przywrócenia informacji ze Rumkowski nie był narodowości polskiej a żydowskiej zostało przez tego admina uznane za „wandalizm”, i jest ochroną przed wandalizmem” – dodaje.

Problem w tym, że to 100% kłamstwo. Chaim Rumkowski urodził się w rodzinie żydowskiej, był przemysłowcem, działaczem syjonistycznym a później Przełożonym (Prezesem) Starszeństwa Żydów w Łodzi (od kwietnia 1940 r. – Litzmannstadt), aż do likwidacji getta w końcu sierpnia 1944 roku. Jego działalność w tym okresie jest potępiana niemal przez wszystkich. Zarzuca się mu wprost kolaborację z nazistowskimi Niemcami. Zamienił getto w jak sam mówił: „miasto pracy”, z którego korzystali Niemcy.

Comments are closed.