Donald Trump i Benjamin Netanyahu. Foto: PAP
Donald Trump i Benjamin Netanyahu. Foto: PAP
REKLAMA

Bradley Blakeman, były urzędnik gabinetu prezydenta George’a Busha seniora, na łamach portalu internetowego amerykańskiej telewizji Fox News zwrócił się do Donalda Trumpa w sprawie ustawy 447 JUST i postawy wobec niej Polski. Sprawa powinna odbić się szerokim echem nad Wisłą, gdyż Blakeman bez ogródek atakuje Polskę.

Polska nie jest sprawiedliwa wobec tysięcy ocalałych z Holokaustu. Prezydent USA Donald Trump nie powinien na to pozwolić – uważa Blakeman.

REKLAMA

Gdy w Polsce opadała żelazna kurtyna, miałem zaszczyt być świadkiem odradzającego się narodu. Poleciałem do Polski i widziałem, jaką pracę wiceprezydent George H.W. Bush i Lech Wałęsa wykonali, by uwolnić kraj od tyranii komunizmu – zaczyna swój wpis Blakeman.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Profesor stosunków międzynarodowych Georgetown University chwali Polskę za postępy i rozwój, ale jednocześnie zwraca uwagę na bardzo niepokojącą – według niego – sprawę.

W jednej z głównych kwestii, która dotyczy tysięcy Amerykanów, czyli przestrzegania praw własności osób, które przetrwały Holokaust, Polska nie przestrzega wysokich standardów wyznaczonych przez Lecha Wałęsę i George’a H.W. Busha – możemy przeczytać.

Jak zaznacza, prezydent Trump jest liderem w propagowaniu sprawiedliwości wobec ocalałych z Holokaustu.

Polska zignorowała i wielokrotnie odrzuciła jego stanowisko w tej sprawie w sposób niestosowny jak na sojusznika – twierdzi Blakeman.

Faktem jest, że Polska nie jest sprawiedliwa wobec tysięcy ocalałych z Holokaustu i ich potomków, którzy szukają sprawiedliwości za skradzione mienie. Jako zagorzały zwolennik Polski i narodu żydowskiego, prezydent Trump nie powinien pozwolić na to – pisze w dalszej części artykułu Blakeman.

Polityk nie neguje faktu, że Polska była ofiarą okupacji hitlerowskiej, ale jednocześnie uważa, że zwrotu mienia musi dokonać.

Polski reżim komunistyczny znacjonalizował całą własność po wojnie, a bardzo niewielu ocalałych z Holokaustu było w stanie odzyskać lub otrzymać odszkodowanie od tego czasu. Każdego dnia umiera aż 47 ocalałych. Mamy mało czasu, by zapewnić im sprawiedliwość, na jaką zasługują – twierdzi.

Polska jest jedynym dużym krajem europejskim, który nie uchwalił ustawy, która zezwalałaby na zwrot własności prywatnej, mimo że obiecywał to wielokrotnie. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo miał rację, wzywając Polskę do uchwalenia takich przepisów – uważa.

Skomentował również postawę premiera Polski Mateusza Morawieckiego.

Dla mnie to doprawdy szokujące, że premier publicznie upomniał sekretarza stanu USA zaledwie kilka dni po opuszczeniu przez niego Warszawy. Powołał się na traktat z 1960 roku, błędnie nazywając sprawę „zamkniętą”. Ta umowa nie dotyczy własności większości ludzi, którzy przetrwali Holokaust i uciekli z Polski.

Polska prowadzi politykę, która jest wysoce nieodpowiednia dla jakiegokolwiek sojusznika, nie mówiąc już o tym, że lobbują na rzecz ustanowienia stałej bazy wojskowej USA na swojej ziemi. Prezydent Trump powinien mu (premierowi Morawieckiemu – red.) to powiedzieć – pisze bez ogródek Blakeman.

Na sam koniec Blakeman odniósł się do zorganizowanego 11 maja przez środowiska Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy marszu pod hasłem #STOP447. Dopatrzył się w nim antysemickiej retoryki.

Tysiące polskich nacjonalistów protestowało przed ambasadą USA w Warszawie, używając antysemickich obrazów i haseł. Protestujący bezpośrednio zaatakowali prezydenta Trumpa i Kongres za przyjęcie ustawy 447 JUST, która wzywa kraje takie jak Polska do wypełnienia obietnic złożonych osobom, które przeżyły Holokaust – uważa.

Takie zachowanie nie przystoi sojusznikowi. Ważne, aby prezydent Trump przypomniał o tym Polsce. Nie ma lepszego sposobu na to, niż pomóc Polsce rozwiązać tę kwestię raz na zawsze, negocjując umowę o restytucji mienia, której poprzednicy Prezydenta Trumpa nie byli w stanie osiągnąć – kończy swój wpis Blakeman.

Źródło: FoxNews

REKLAMA