Pierwszy w Polsce religijny escape room. Zagadki dotyczą Jana Pawła II

Obrazek ilustracyjny/escape room/Papież Jan Paweł II/Fot. Pixabay/PAP (kolaż)
Obrazek ilustracyjny/escape room/Papież Jan Paweł II/Fot. Pixabay/PAP (kolaż)

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łochowie w kujawsko-pomorskim powstał nietypowy escape room. Pokój zagadek dotyczy bowiem papieża Polaka. Łamigłówki zostały wymyślone tak, by dzięki ich rozwiązaniu poznać najważniejsze fakty z życia tego świętego.

Maksymalny czas na rozwiązanie zagadek związanych z Karolem Wojtyłą wynosi godzinę. W escape roomie wykorzystano sporo multimedialnych gadżetów. Jest także rekonstrukcja pokoju papieża w Wadowicach. Spory wkład w stworzenie tego pokoju zagadek mieli uczniowie łochowskiej podstawówki i gimnazjum pod opieką nauczycielki Sabiny Waszczuk.

Na samym początku młodzież zajęła się renowacją mebli, które przekazał ks. dr Marcin Chrostowski z pobliskiej parafii oraz rodzice. Następnie trzeba było je pomalować. Przez kilka tygodni, do późnych godzin nocnych, pracowały również nauczycielki.

Najpierw jednak było szkolenie. – Na początku roku szkolnego z koleżanką, Justyną Wamką, znalazłyśmy warsztaty z tworzenia edukacyjnych escape roomów i za zgodą dyrektora wzięłyśmy w nich udział. Już podczas wykładów wpadłyśmy na pomysł, aby stworzyć pokój zagadek o Janie Pawle II w naszej szkole, z racji zbliżającej się rocznicy nadania jej imienia papieża Polaka. Od razu na myśl przyszła nam dawno zapomniana Izba Pamięci Jana Pawła II. Chciałyśmy nadać jej nowy wymiar, by znów mogła spełniać swoje pierwotne funkcje przybliżania sylwetki naszego patrona. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę – powiedziała tuż po oficjalnym otwarciu autorka wszystkich zagadek, Edyta Szulc.

Przestrzeń podzielono na trzy pomieszczenia nawiązujące do trzech najważniejszych miejsc w życiu Karola Wojtyły – Wadowice, Kraków i Watykan. Wszystkie potrzebne informacje na temat Jana Pawła II ukryte są w podpowiedziach, a nawet elementach dekoracyjnych – co stanowi ogromną wartość edukacyjną tego escape roomu. Zagadki wymagają jednak ogromnej spostrzegawczości oraz umiejętności logicznego myślenia, zdolności manualnych oraz pracy zespołowej.

Escape room nazywa się „U Lolka”. Minimalna liczba osób, które mogą do niego wejść to trzy, a maksymalna – sześć.

Pokój zagadek ma swoją stronę na Facebooku. Tam też można się zapisać, aby móc zamówić termin – przez wiadomość prywatną. Koszt takiej zabawy to 80 zł wpłacone na konto szkoły na cele edukacyjne, z dopiskiem „U Lolka”. Na umówioną godzinę należy przyjść z potwierdzeniem przelewu. Można również skontaktować się mailowo.

W godzinach od 8 do 16 escape room służy w celach edukacyjnych uczniom, także z innych szkół. Po tej godzinie będzie otwarty dla każdego, aż do 21.15.

Źródło: onet.pl