Seria aresztowań islamistów w Szwecji. Wśród nich przywódca szkoły muzułmańskiej

Zdjęcie ilustracyjne/Fot. YouTube
Zdjęcie ilustracyjne/Fot. YouTube

Jak poinformowała szwedzka służba bezpieczeństwa Säpo, w krótkich odstępach czasu doszło do aresztowania pięciu radykalnych isalmistów. Jednym z nich jest przywódca islamskiej szkoły w zachodniej Szwecji.

Dyrektor placówki stwierdził, że aresztowanie jednego z jej przywódców nie wpłynie na funkcjonowanie samej szkoły i odmówił dalszego komentarza. Szwedzki kanał SVT nie ujawnił tożsamości mężczyzny.

Do sprawy odniósł się natomiast Lars-Erik Olsson, prawnik, który wcześniej reprezentował aresztowanego. – Nie mieliśmy dotąd żadnego kontaktu, nie wiem też, czy będzie miał okazję się ze mną skontaktować – powiedział.

Nie potrzeba wiele, byś został napiętnowany, gdy jesteś muzułmaninem – stwierdził adwokat.

Wśród zatrzymanych jest także imam Riyad Al-Duhan, znany również jako Abo Raad. Do jego aresztowania doszło w ubiegłym miesiącu. Znany, jako zwolennik surowych salafickich zasad imam pełnił swoją posługę w meczecie w mieście Gävle. W Szwecji przebywa od 20 lat.

Jednym z głównych problemów w Szwecji w ostatnich latach jest rozprzestrzenianie się radykalnego islamu. Doniesienia płynące z tego kraju wskazują na znaczący wzrost radykalizmu. Zdaniem Pedera Hyllengrena ze Szwedzkiego Kolegium Obrony, jego kraj stał się bazą dla międzynarodowych dżihadystów.

Źródło: breibart.com