Drażnienie chińskiego smoka trwa! Amerykański niszczyciel przepłynął w pobliżu strategicznych instalacji

Amerykański niszczyciel rakietowy USS Preble (DDG 88) fot. U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Morgan K. Nall
Amerykański niszczyciel rakietowy USS Preble (DDG 88) fot. U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Morgan K. Nall

Amerykański okręt przepłynął w pobliżu kontrolowanej przez Chiny płycizny Scarborough. Była to pierwsza taka operacja od momentu wprowadzenia wysokich ceł na chińskie towary warte ponad 200 miliardów dolarów.

Amerykański niszczyciel klasy Arleigh Burke, USS Preble (DDG-88), przepłynął w obrębie 12 mil morskich od płycizny Scarborough.

Położona na Morzu Południowochińskim płycizna Scarborough to archipelag raf koralowych i wypłyceń oraz sztucznie usypanych wysp, na których Chińczycy wybudowali instalacje militarne mające podkreślić ich prawa do tych terytoriów.

To kolejna operacja tego typu w ostatnim czasie przeprowadzona przez USS Preble (DDG-88). 5 maja ten sam okręt wraz z bliźniaczym niszczycielem USS Chung-Hoon (DDG-93) przepłynął koło raf Johnson South Reef oraz Gaven Reef czyli Nanxun i Chigua, jak nazywają je Chińczycy.

Kraje takie jak USA, Wielka Brytania, Francja czy Australia przeprowadzają operacje FONOP od 2015 roku. Polegają one na przepływaniu w odległości mniejszej niż 12 mil morskich, które stanowią granicę wód terytorialnych, od wybrzeży spornych wysp na Morzu Południowochińskim.

Okręty U.S. Navy pojawiają się także regularnie w innych miejscach w okolicy Chin. 29 kwietnia dwa amerykańskie niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke, USS Stethem (DDG63) i USS William P. Lawrence (DDG 110), przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską. Było to 4 tego typu przejście od początku roku i 6 na przestrzeni ostatnich 7 miesięcy.

Comments are closed.