Iran czterokrotnie zwiększył produkcję wzbogaconego uranu! „To zajmie nam zaledwie cztery dni”

Prezydent Iranu Hassan Rouhani. Foto: PAP
Prezydent Iranu Hassan Rouhani. Foto: PAP

Iran poinformował, że czterokrotnie zwiększył produkcję nisko wzbogaconego uranu. Teheran twierdzi, że wzbogacenie do poziomu 20% zajmie mu … 4 dni.

Oznacza to, iż Iran utrzyma określony w porozumieniu nuklearnym (JCPOA) limit wzbogacania do poziomu 3.67%. Irańczycy poinformowali już Międzynarodową Agencję Energii Atomowej.

Czterokrotne zwiększenie produkcji oznacza jednak, iż w ciągu kilku tygodni przekroczony zostanie limit wielkości zapasów określonych w porozumieniu na 300 kg.

Rzecznik Irańskiej Organizacji Energii Atomowej, Behrouz Kamalvand, przekazał, że wzbogacenie zapasów uranu do poziomu 20% zajmie zaledwie 4 dni.

Takie twierdzenie jest mało prawdopodobne, gdyż Iran na mocy porozumienia zredukował liczbę wirówek niezbędnych w procesie wzbogacania z 20,000 do 5,060. Na dodatek są to wirówki starszych typów, a więc mniej wydajne.

Behrouz Kamalvand, stwierdził, że decyzje o zwiększeniu stopnia wzbogacenia uranu podejmą członkowie irańskiej Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Zanim doszło do zawarcia porozumienia z Iranem szacowano, że Iran mógłby w krótkim czasie wyprodukować 8-10 głowic nuklearnych.

8 maja 2018 roku z porozumienia nuklearnego JCPOA wycofały się Stany Zjednoczone. Od 1 maja obowiązują amerykańskie sankcje dotyczące całkowitego zakazu sprzedaży irańskiej ropy.

Amerykański prezydent zapowiedział, że Stany Zjednoczone nie dopuszczą do sytuacji, w której Iran będzie posiadał broń nuklearaną.

Donald Trump zaprzeczył na Twitterze, by USA szukały kanałów kontaktowych z Iranem. Takie sugestie pojawiły się po poniedziałkowym spotkaniu ministra spraw zagranicznych Omanu ze swym irańskim odpowiednikiem Mohammadem Zarifem.

Zaznaczył, że to Iran musi zdecydować czy chce rozpocząć ponownie negocjacje jeśli kiedykolwiek będzie do tego gotowy.

19 KOMENTARZE

    • Od nas chcą wyprawkę dostać aby się ustawić na nowym „swoim”. Zainstalują się w banderlandzie, a my będziemy dojnym kondominium.

  • Które wszystko? By mieć co włożyć do głowicy jądrowej trzeba uran wzbogacić do 90% U-235. A Iran ma jakieś śmieszne 300 kg wzbogacone zaledwie do niecałych 4% U-235. Nie należy się dawać nabierać na pajacowanie Netanjahu czy Trumpa jakim to straszliwym zagrożeniem nuklearnym jest Iran. Bo nie jest. Zdolny jest to wtykania Jankesom i Żydom patyków w szprychy, Saudom zresztą też, co ich wszystkich denerwuje, ale potęgą nuklearną długo jeszcze nie będzie.

 1. Niezmiennie trzymam kciuki na Persów. Mam nadzieję, że właśnie na Persach połamie sobie zęby ta żydojankeska swołocz.

 2. oni wzbogacają uran, a u nas trwają niekończące się przepychanki do koryta, żeby tylko nabić sobie kabzy, dlatego Polska zawsze będzie na kolanach, bezbronna i kopana przez Żydów, Niemców czy Rosjan

 3. To całkowicie wyjaśnia wypowiedź złodziejskiej swołoczy sprzed kilku dni, że muszą się śpieszyć w sprawie RESTYTUCJI MIENIA bo „CZAS SIĘ KOŃCZY”…
  Boże miej w opiece Ajatollahów.

   • Nie wszystkich. Jakieś 3 mln tych lepszych (zwykłych, normalnych). „Pedalstwu” pozwolą spłonąć w atomowym ogniu. Nowy holokaust, nowa religia, nowa kasa. Taki mają plan. A zacznie się to wszystko jak załatwią z PISem ostanie papiery w sprawie restytucji mienia.

 4. Panie Pers spuść ta bania, bo z tymi parchami palestyńskimi jest nie do wytrzymania.

 5. Wspaniala, krotkowzroczna polityka Izraela i ich marionetki Trumpa. Teraz Iran bedzie mial bron jadrowa i nie da juz sobie w kasze dmuchac.

 6. Dlatego jest to dobry moment na zakupy:

  long Cameco corp.
  long UUUU – Energy fuels !

  Chiny tez buduja reaktory, uran to czyta energia i super jest obexnie tani.

Comments are closed.