Morawiecki oszalał do reszty! Tuż przed wyborami PiS poparł cenzurę w sieci. Będą wsadzać do więzienia za memy

Premier Mateusz Morawiecki. / Fot. YouTube
Premier Mateusz Morawiecki. / Fot. YouTube

Sejm przyjął projekt nowelizacji kodeksu karnego, który przewiduje m.in. zaostrzenie art. 212. Pomówienie będzie mogło być ścigane nawet z urzędu. Dziennikarze uważają, że to przykład hipokryzji polityków. Wcześniej nawet PiS deklarował możliwość likwidacji tego artykułu – alarmuje serwis press.pl.

Projekt przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Do par. 2 art. 212 kodeksu karnego – który mówi, że kto dopuszcza się pomówienia „za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku” – dopisano paragraf 2a. Dodaje on, że „tej samej karze podlega, kto w celu popełnienia przestępstwa określonego w § 1 albo po jego popełnieniu tworzy fałszywe dowody na potwierdzenie nieprawdziwego zarzutu lub nakłania inne osoby do potwierdzenia okoliczności objętych jego treścią”.

Kamil Sikora z „Wirtualnej Polski” zauważa zaś, że do nowego paragrafu nie odnosi się par. 4 artykułu stwierdzający, że ściganie za zniesławienie odbywa się z oskarżenia prywatnego. Oznacza to, że za czyny w poprawce będzie można ścigać z urzędu.

I na podstawie domniemań albo pomówień polityków czy blogerów może prowadzić wobec dziennikarzy regularne postępowanie z wykorzystaniem wszelkiego aparatu państwa: podsłuchu, inwigilacji dziennikarzy czy badania źródeł – zauważa Bertold Kittel z TVN.

Dla nas, którzy od lat walczą z artykułem 212, to totalna porażka, przegraliśmy z politykami. Wygrała potrzeba karania za pieniądze podatników. Bo tu też chodzi o pieniądze: w powództwie cywilnym trzeba wyłożyć gotówkę, żeby kogoś postawić przed sądem. W procesie karnym można to zrobić za darmo. Teraz dochodzi do tego, że prokuratura czy policja sama będzie mogła wystąpić do sądu, nawet wbrew osobie pokrzywdzonej – ocenił Jerzy Jurecki, wydawca „Tygodnika Podhalańskiego”.

Dodaje też, że z państw demokratycznych Polska staje się jedynym państwem z takim zapisem.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiadał w lutym gotowość do rozmów z redakcjami w sprawie art. 212. Niedługo później z tego samego artykułu prezes PiS Jarosław Kaczyński zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez dziennikarzy „Gazety Wyborczej”w związku z publikacją artykułów o planach budowy wieżowca przez spółkę Srebrna.

Za zmianami głosowało 263 posłów, w tym 223 z PiS. Nie głosowali przedstawiciele Nowoczesnej i 143 posłów PO-KO (pozostałych trzech było „za”). Przeciw byli członkowie koła poselskiego Teraz . Projekt trafi do Senatu, który 24 maja będzie mógł wprowadzić swoje poprawki. Potem ustawa trafi do prezydenta.

Źródło: press.pl

19 KOMENTARZE

 1. Kto by się spodziewał, że komusze metody rodem z PRL-u będą tak ochoczo wykorzystywane przez post okrągłostołową swołocz. Gonic to tatałajstwo póki czas, bo nam tu zafundują socjalizm z gębą kaczora.

  • Czy wiadomości podane w tym artykule są prawdziwe czy fałszywe? Pytam, bo pochodzą z press.pl. Czyli portalu życzliwego oszukańczej i antypolskiej Gazecie Zaborczej, prawda? Jeśli są prawdziwe, przestanę popierać PiS i zagłosuję na Konfederację. Pod jednym warunkiem: że jej przywódcy – Braun, Korwin, Winnicki, Liroy i Bosak – wyjaśnią publicznie jaki jest ich i Konfederacji stosunek do sprawy wolności wypowiedzi i cenzury.

   Szczególnie BOSAK. Niedawno w rozmowie z Mediami Narodowymi, na pytanie o wywiad ze Sputnikiem, odpowiedział dumnie że nikt mu nie będzie mówił z kim ma rozmawiać ani jakich słów używać, prawda? Potępił „poprawność polityczną”, tak? Ale ja pamietam jego inny wywiad, w którym potępił przedstawienie Matki Boskiej z aureolą tęczową. Twierdził, że nie ma ono nic wspólnego z wolnością wypowiedzi. Oraz sugerował, że pewne wypowiedzi są niedozwolone, i że wypowiedzi dozwolone to te wynikajace z poczucia przyzwoitości. Co to konkretnie jest to poczucie przyzwoitości nie wyjaśnił. A jeszcze wcześniej, w zeszłym roku, w telewizji Karnowskich, potępił wypowiedzi”antysemickie” i sugerował, że powinny być karane, prawda?

   Więc jak, panie Bosak i Konfederacjo: jesteście za wolnoscia wypowiedzi, w tym za zniesieniem wszystkich „praw” karzących za wypowiedzi? Obiecujecie je znieść gdy dojdziecie do władzy? Czy jesteście za karami za wypowiedzi, czyli za brakiem wolności wypowiedzi?

 2. pis niczym się nie rożni od PO, PZPR … władza tak się spodobała ze zrobią wszystko aby jej nie stracić. czas tych matołów odesłać do diabla

 3. no to teraz pozamykać kurvy z telewizji !! wszystkich redaktorów , naczelnych i inne sejmowe kurvy

 4. Za same memy nie wsadzą, jak obrazi się np. prezydent za mema czy morawiecki za mema to wtedy sobie wystosują pisemka i ludzie są już karani. Discord jest więc można gadać ile wlezie i wystawiać memów ile się da, tam PiS nie ma siły :)

 5. A po wyborach kilku przykładnie ukarać za „pomówienia”? Wydobywczy i ciężkie pasiaki z recydywą, tak żeby nikomu nie przyszlo do głowy nawet wspominać o grabieży 447 i udziale polityków w V rozbiorze?

 6. No to wszystkich mundurowych pomawiajacych kierowców w dyby! Anliza szczegółowa wykazałaby że dla zaspokojenia ambicji przełożonych pomawiają każdego kto tylko na to pozwoli! O innych w takich zawodach nie wspomnę!

 7. Te żydobolszewickie PiSdy pasożytnicze naprawdę sądzą, że raz zdobytej przy pomocy ambasady USraela władzy nie oddadzą…

 8. Na walkę ustawodawczą o stołki, to mają czasu multum ale na wprowadzenie ustawy anty 447 – null! Judasze!!!Zrobimy z wami porządek!!!

 9. „Oremus et pro perfidis Judaeis: ut Deus et Dominus noster auferat velamen de cordibus eorum”, czyli Módlmy się i za Żydów wiarołomnych: niech Bóg i Pan nasz zdejmie zasłonę z ich serc, aby i oni poznali Jezusa Chrystusa Pana naszego.

 10. Wytłumaczą wam, ze to sraktadwa której mimo olbrzymiego wysiłku rządu nie udało się zatrzymać i będziecie półmózgi jak zwykle cali szczęśliwi puszczać propisowskie piardy.

Comments are closed.