Świat na krawędzi wojny! Ostrzelano okolice ambasady USA w Bagdadzie. Czy stoi za tym Iran? Amerykański lotniskowiec w gotowości bojowej [VIDEO]

Amerykański lotniskowiec USS Abraham Lincoln (CVN 72) i uniwersalny okręt desantowy USS Kearsarge (LHD-3) na Morzu Arabskim fot. Twitter @USNavy
Amerykański lotniskowiec USS Abraham Lincoln (CVN 72) i uniwersalny okręt desantowy USS Kearsarge (LHD-3) na Morzu Arabskim fot. Twitter @USNavy
REKLAMA

Rośnie napięcie między USA a Iranem. Zaatakowano okolice ambasady USA. Amerykańskie okręty prowadzą manewry w pobliżu wejścia do Zatoki Perskiej.

Do ataku na amerykańską ambasadę doszło w niedzielę wieczorem czasu lokalnego. Atak rakietowy skierowano na opuszczony budynek znajdujący się nieopodal amerykańskiej ambasady położonej w silnie strzeżonej Zielonej Strefie w Bagdadzie.

REKLAMA

Atak nie spowodował większych zniszczeń, nikt w nim nie ucierpiał. Należy go traktować jedynie jako ostrzeżenie ze strony Iranu.

Zapewne dlatego nie doszło do ataku odwetowego USA na cele irańskie bądź sprzymierzonych z nimi szyickich milicji operujących w Iraku, które prawdopodobnie stały za atakiem.

Amerykanie zgromadzili w rejonie siły, które bez wątpienia mogłyby wykonać taki atak. Na Morzu Arabskim niedaleko wejścia do Zatoki Perskiej znajduje się zespół uderzeniowy lotniskowca USS Abraham Lincoln (CVN72).

W jego skład wchodzą niszczyciel rakietowy klasy Arleigh Burke USS Bainbridge (DDG-96) oraz niszczyciel rakietowy klasy Ticonderoga USS Leyte Gulf (CG 55).

Prawdopodobnie zespół jest też eskortowany przez 1 lub 2 amerykańskie okręty podwodne, które także mają możliwość ataków celów naziemnych za pomocą pocisków manewrujących Tomahawk.

Do grupy uderzeniowej dołączył także uniwersalny okręt desantowy USS Kearsarge (LHD-3), który wcześniej operował na wodach Zatoki Perskiej.

Takie umiejscowienie amerykańskiej eskadry daje możliwość ataku bez narażania na natychmiastową odpowiedź za pomocą rakiet przeciwokrętowych ze strony Iranu.

W piątek na wody Zatoki Perskiej wpłynęły dwa amerykańskie niszczyciele rakietowe klasy Arleigh Burke, USS McFaul (DDG-74) USS Gonzalez (DDG-66). Podczas przechodzenia Cieśniny Ormuz nie doszło do żadnych incydentów z udziałem irańskiej floty.

REKLAMA