Amerykanie zademonstrowali do czego zdolny jest bombowiec B-2. Czytelny sygnał wobec Iranu [VIDEO]

Amerykański bombowiec B-2 Spirit zrzuca bombę GBU-57 MOP fot. U.S. Air Force 509th Bomb Wing Public Affairs
Amerykański bombowiec B-2 Spirit zrzuca bombę GBU-57 MOP fot. U.S. Air Force 509th Bomb Wing Public Affairs

Amerykańskie Siły Powietrzne pokazały do czego zdolny jest bombowiec B-2 przenoszący bomby GBU-57. Prezentacja filmu ma miejsce w okresie narastającego napięcia między USA i Iranem.

Amerykańskie bombowce strategiczne B-2 są przystosowane do przenoszenia broni jądrowej. Zbudowane w układzie latającego skrzydła samoloty wykorzystują technologię stealth, dzięki czemu mogą penetrować obronę przeciwlotniczą przeciwnika i wykonywać precyzyjne ataki w głębi jego terytorium bez ryzyka wykrycia.

Amerykanie zbudowali zaledwie 21 bombowców B-2 Spirit ze względu na ogromne koszty ich zakupu i eksploatacji. Służą w amerykańskich Siłach Powietrznych od ponad 20 lat.

Bombowce B-2 mogą przenosić także konwencjonalne uzbrojenie. Jedną z najbardziej destruktywnych broni jaka może znaleźć się w komorach bombowych jest bomba penetrująca GBU-57 Massive Ordnance Penetrator (MOP).

Jest ona przeznaczona do niszczenia bunkrów i innych obiektów silnie umocnionych. Bomba waży 13600 kg, ma 6,2 metra długości i średnicę 0,8 metra. Bombowiec B-2 może jednocześnie zabrać 2 sztuki GBU-57.

MOP składa się ze specjalnego penetratora, którego zadaniem jest wbić się głęboko w beton, grunt lub skałę oraz głowicy bojowej o masie około 3 ton. Bomba jest wyposażona w specjalny detonator, który powoduje że eksplozja następuje z opóźnieniem.

Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest przebicie ponad 60 metrów betonu, 40 metrów litej skały lub 8 metrów żelbetonu. Ponadto ze względu na naprowadzanie za pomocą GPS możliwe jest zrzucenie 2 bomby dokładnie w to samo miejsce jedna po drugiej co powoduje, iż taki atak może zniszczyć jeszcze głębiej położone schrony.

Publikacja filmu nastąpiła w momencie narastającego napięcia między Waszyngtonem a Teheranem. Prezydent Donald Trump zagroził w poniuedziałek, że w przypadku gdyby Iran zagroził amerykańskim interesom na Bliskim Wschodzie to spotka się z „wielką siłą”. Być może miał na myśli użycie bomb GBU-57 Massive Ordnance Penetrator.

Comments are closed.