Amerykanie zademonstrowali do czego zdolny jest bombowiec B-2. Czytelny sygnał wobec Iranu [VIDEO]

Amerykański bombowiec B-2 Spirit zrzuca bombę GBU-57 MOP fot. U.S. Air Force 509th Bomb Wing Public Affairs
Amerykański bombowiec B-2 Spirit zrzuca bombę GBU-57 MOP fot. U.S. Air Force 509th Bomb Wing Public Affairs

Amerykańskie Siły Powietrzne pokazały do czego zdolny jest bombowiec B-2 przenoszący bomby GBU-57. Prezentacja filmu ma miejsce w okresie narastającego napięcia między USA i Iranem.

Amerykańskie bombowce strategiczne B-2 są przystosowane do przenoszenia broni jądrowej. Zbudowane w układzie latającego skrzydła samoloty wykorzystują technologię stealth, dzięki czemu mogą penetrować obronę przeciwlotniczą przeciwnika i wykonywać precyzyjne ataki w głębi jego terytorium bez ryzyka wykrycia.

Amerykanie zbudowali zaledwie 21 bombowców B-2 Spirit ze względu na ogromne koszty ich zakupu i eksploatacji. Służą w amerykańskich Siłach Powietrznych od ponad 20 lat.

Bombowce B-2 mogą przenosić także konwencjonalne uzbrojenie. Jedną z najbardziej destruktywnych broni jaka może znaleźć się w komorach bombowych jest bomba penetrująca GBU-57 Massive Ordnance Penetrator (MOP).

Jest ona przeznaczona do niszczenia bunkrów i innych obiektów silnie umocnionych. Bomba waży 13600 kg, ma 6,2 metra długości i średnicę 0,8 metra. Bombowiec B-2 może jednocześnie zabrać 2 sztuki GBU-57.

MOP składa się ze specjalnego penetratora, którego zadaniem jest wbić się głęboko w beton, grunt lub skałę oraz głowicy bojowej o masie około 3 ton. Bomba jest wyposażona w specjalny detonator, który powoduje że eksplozja następuje z opóźnieniem.

Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest przebicie ponad 60 metrów betonu, 40 metrów litej skały lub 8 metrów żelbetonu. Ponadto ze względu na naprowadzanie za pomocą GPS możliwe jest zrzucenie 2 bomby dokładnie w to samo miejsce jedna po drugiej co powoduje, iż taki atak może zniszczyć jeszcze głębiej położone schrony.

Publikacja filmu nastąpiła w momencie narastającego napięcia między Waszyngtonem a Teheranem. Prezydent Donald Trump zagroził w poniuedziałek, że w przypadku gdyby Iran zagroził amerykańskim interesom na Bliskim Wschodzie to spotka się z „wielką siłą”. Być może miał na myśli użycie bomb GBU-57 Massive Ordnance Penetrator.

12 KOMENTARZE

 1. Dodatkowo, Pentagon jest finansowany z pieniędzy amerykańskiego podatnika. Każdy pocisk wystrzelony schodzi z księgowości i zmniejsza zadłużenie budżetowe :-))) Coś jak wyparowanie wirtualnych dolarów podczas spadków na giełdzie.

  • USA zachowuje sie jak wsciekly pies …ktory nie ma zebow ! A w razie konfliktu zbrojnego to po zmasowanym ataku Rosji i Chin na USA …to po 12 godz pozostana tylko historyczne wspomienia o USA i Izraelu …Nie wiem czy tepoglowi zydzi rzadzacy w USA maja tego swiadomosc ..ponad 10 tys rakiet ruskich ..ok 5 tys chinskich…rozerwa kontynent amerykanski na strzepy…czy ktos ma pojecie o skali sily ruskich bonb wodorowych ?

   • Mam pojęcie o istnieniu komórek rosyjskiego aparatu propagandowego na wszystkich portalach w Polsce

   • Skąd tyle rakiet u ruskich i chińczykow jak piszesz to zastanów się, to juz nie zimna awojna gdy rosjanie mieli ponad 9 tysiecy teraz około 7,5 tysiaca a chińczycy kilka, teraz kilkaset sa na poziomie francji,
    jak nie wiesz to nie pisz
    pozdrawiam

 2. Dlatego nasze instalacje należy budować głęboko pod ziemia, stare kopalnie a najlepiej pod górami i tyle w temacie… amunicji MOP.
  Należy wykorzystać poniemieckie fortyfikacje, rozbudować, wzmocnić, unowocześnić.

  • Nie do końca. Polacy kiedyś skonstruowali radar który potrafił wykryć wczesną technologię Stealth, projekt nie był rozwijany. Ciekawe dla czego. Gdybyśmy mogli, to byśmy opracowywali najlepszą broń na świecie.

 3. a jakie to interesy ma usrael kilka tysięcy km od swoich granic?

 4. Jeżeli marsz anty 447 nic nie dał do myślenia, to może powinniśmy ‚manualnie’ dać znać USraelowi, jak ich kombinacje na ~35 mln (w kraju tylko) Polaków się zakończą!

 5. Jeśli już Żydom dzięki sile militarnej Amerykanów uda się rozwalić Iran, to mam nadzieję, że przedtem Persowie zdążą zrównać z ziemią to małe g..niane państewko.

 6. Jak on tak długo trzyma otwarty ten luk bombowy to widać go chyba na każdym radarze.

Comments are closed.