Donald Trump ma chronić interesy Izraela! Tego domaga się amerykański Kongres

Donald Trump i Benjamin Netanyahu. Foto: PAP
Donald Trump i Benjamin Netanyahu. Foto: PAP

Prawie 400 członków Kongresu podpisało przygotowany przez członków obu partii list do prezydenta USA Donalda Trumpa wzywający go do ochrony interesów Izraela, gdy wojna domowa w Syrii dobiegnie końca.

List został wysłany w poniedziałek przez członków Izby Reprezentantów oraz Senatu i wezwał Trumpa do zapewnienia, że Izrael ma wsparcie i sprzęt do utrzymania jakościowej przewagi militarnej w regionie.

Kongresmani domagają się także, aby ekonomiczna i dyplomatyczna presja na Rosję i Iran zmusiła te kraje wycofania się z poparcia dla reżimu Assada i wzywa do nasilenia sankcji wobec Hezbollahu, libańskiej milicji, która jest sojusznikiem Iranu.

Sytuacja w regionie się zmienia i jest bardzo ważne, abyśmy powtórzyli zarówno przyjacielowi, jak i wrogom w regionie, że nadal popieramy prawo Izraela do obrony”, napisano w liście.

List został zainicjowany przez czołowych kongresmanów zajmujących się polityką zagraniczną zarówno w Senacie jak i Izbie Reprezentantów. Podpisali ją między innymi Eliot Engel z Partii Demokratycznej, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów oraz republikański senator James Risch, przewodniczący Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych.

Izba Reprezentantów i Senat liczą łącznie 535 parlamentarzystów.

Prezydent Donald Trump jest znany z polityki popierania Izraela. Udowodnił to przenosząc ambasadę USA do Jerozolimy, czy uznając aneksję należących do Syrii Wzgórz Golan.

Źródło: „Times of Israel”